Купи собі нишпорку. Як гаджети стали занадто розумними

Надія Баловсяк
19 листопада, 2017 неділя
15:00

Розумні динаміки та іграшки для дітей перетворились на шпигунів

Артему Руссаковському, журналісту, розробнику та автору ресурсу Android Police, пощастило одному з перших стати власником розумної колонки Google Home Mini – він отримав розумного гаджета на презентації за декілька тижнів до початку його продажів.

Проте за декілька днів користування інноваційним винаходом Google Артем відкрив для себе декілька неприємних моментів. Журналіст зрозумів, що колонка Google Home Mini записує та передає на сервери компанії абсолютно всі звуки, які вона чує.

Причому робить це, навіть знаходячись в неактивному режимі. Хоча Google на презентації заявляла, що Home Mini активується лише голосовою командою і тільки після цього починає взаємодіяти з користувачем.

Колонка Google Home Mini

Спроба перевірити історію своїх взаємодій з Home Mini на сайті компанії показала, що Артем встановив у себе вдома цілодобового шпигуна, який активізувався незрозумілим чином, а по факту, працював майже у режимі 24/7 і записував все, що відбувалося у квартирі.

Google оперативно відреагувала на повідомлення експерта, протестувала пристрій, виявила проблему та випустила оновлення, в якому помилка була усунута. Проте ця історія показує, що ми начиняємо наші квартири та будинки розумними пристроями, які уміють слухати голосові команди. А по факту - перетворюються на електронних шпигунів, які працюють цілодобово і яких ми не контролюємо.

Що таке смарт-колонка

Часи, коли для пошуку в інтернеті потрібен був комп’ютер та клавіатура, поступово зникають. Сьогодні практично кожен власник смартфону може задати голосову команду і його Android- чи iOS-смартфон відповість на запит – або у вигляді сторінки з результатами пошуку, або у вигляді прямої відповіді.

Це стало можливим завдяки спеціальним додаткам – голосовим помічникам, які є частиною мобільних операційних систем.

А останні два роки такі голосові помічники отримали своє власне втілення - смарт-динаміки або смарт-колонки. Це пристрій, який зовні схожий на музичну колонку. Він має вбудований мікрофон та комп’ютер, Wi-Fi-підключення, відповідне програмне забезпечення та може сприймати голосові команди та відповідати на них. Для таких відповідей смарт-колонки мають програмне забезпечення для розпізнавання мови.

Працюють смарт-колонки наступним чином. Пристрій реагує на спеціальне слово-пробудження або на натиснення спеціальної кнопки. Після активізації гаджет починає сприймати команди, розпізнавати та реагувати на них.

Читайте також: Фітнес-браслет викрив чоловіка, що застрелив свою дружину. Історії гаджетів, які посадили своїх власників у тюрму

Розумна колонка може знайти в інтернеті потрібну інформацію, нагадати про зустріч, підказати про авіарейс чи про необхідність взяти парасолю у дощову погоду. Смарт-динамік може вмикати музику чи кіно, які вам точно сподобаюється та управляти "розумним будинком".

Першою смарт-динамік випустила компанія Amazon – її розробка отримала назву Amazon Echo. Схожі гаджети випускає Google (Google Home), Apple (Apple HomePod).

Занадто розумний гаджет

Смарт-динаміки з голосовими помічниками – дійсно дуже зручні помічники, а іноді навіть й співбесідники. Проте їх слабке місце – наша з вами приватність. Іншими словами – смарт-динаміки можуть слухати не лише направлені до них команди. А той факт, що ці розумні жителі наших будинків – це електронні підключені до мережі пристрої, які можуть бути зламані хакерами, ставить під питання безпеку їх використання.

Уже не раз поведінка цих розумних динаміків виявлялась занадто "розумною" і неочікуваною для їх власників і демонструвала, що пристрій дійсно слухає все та навіь більше.

Смарт-динамік влітку цього року, ставши "електронним" свідком сварки своїх власників, викликав поліцію.

Ситуація виглядає фантастичною, проте подальший аналіз запитів до колонки показав, що пристрій викликав копів після того, як Едуардо Барроса (Eduardo Barros) наставив пістолета на свою співмешканку і спитав "Ти викликала шерифів?" Саме на цю фразу спрацював смарт-динамік.

Проблема у занадто точному слідуванню голосовим запитам може проявитися й іншим чином. Наприклад, коли шестирічна дівчинка Брук Нойцель (Brooke Neitzel) запитала голосового помічника Amazon Echo про те, чи не міг би він знайти для неї ляльковий будинок і трохи печива, смарт-динамік сприйняв це як пряму команду до дії і замовив ці покупки на сайті Amazon. Після цього випадку батькам дівчинки довелося встановити пароль на голосові покупки.

Хакнути за 30 секунд

Занадто розумна поведінка розумних гаджетів – це насправді одна з проблем. Смарт-динамік, як будь-який пристрій, підключений до інтернету, може бути зламаний хакером у віддаленому режимі. А це означає, що в кращому випадку, вас будуть просто слухати, в гіршому – ці дані зможуть використовувати проти вас.

В серпні цього року фахівець компанії MWR Labs Марк Барнс (Mark Barnes) виявив вразливості в деяких версіях Amazon Echo. Саме ці вразливості дозволили йому перетворити смарт-динаміки в пристрої для підслуховування. Правда, виявлені вразливості були актуальні для перших моделей динаміків, випущених в 2015-2016 роках, окрім того, для зламу зловмисникам довелось би отримати фізичний доступ до колонки.

Колонка Amazon Echo

Але сама ймовірність такої ситуації і її наслідки можуть бути набагато суттєвіші, аніж злам комп’ютера чи смартфона.

Іграшки-шпигуни

Спроба замінити іграшками з голосовим управлінням спілкування з батьками чи однолітками ні до чого доброго не призведе. Такі іграшки можуть в деяких ситуаціях замінити друзів, наприклад, коли дитина в силу певних причин не відвідує садок. Але їх використання на постійній основі – це невдала підробка для спілкування з людьми. А як показали випадки останнього року, це ще й добровільне рішення батьків поселити у себе вдома шпигуна.

На початку цього року було виявлено, що ляльки My Friend Cayla ("Мій друг Кайла") виробництва компанії Nuance Communications відправляли аудіо файли на сервер розробника. В Nuance заявили, що робили це виключно для того, щоб покращити технології розпізнавання мови.

Проте з часом виявилося, що хакер може на відстані 10 метрів зламати іграшку і прослуховувати всі розмови біля неї.

У Німеччині ляльки було визнано шпигунськими та заборонено їх продажі.

Не менш скандальною стала історія з розумними плюшевими ведмедиками CloudPets, які теж виявилися шпигунами. А відомим це стало, коли хакери заволоділи базою даних клієнтів компанії-розробника, яка містила більше 820 млн акаунтів та більше 2,2 млн аудіо записів розмов.

Користувачі першої у світі ляльки з підтримкою штучного інтелекту Hello Barbie самі давали дозвіл на збереження та використання розмов своїх дітей з нею. Принаймні таке написано в угоді з користувачем. І компанія-розробник не приховує факт запису всіх розмов, збереження на своєму сайті та можливості їх прослуховування батьками.

Читайте також: Технології розпізнають ваше обличчя із тисяч інших. Як безпека стала вбивцею приватності

Більше того – в угоді сказано, що якщо в спілкуванні дитини з Hello Barbie буде виявлено щось підозріле, чи компанія запідозрить, що дитина (або люди поруч з нею) в небезпеці, ToyTalk повідомить про це поліцію.

Причому ця функція є активна весь час, навіть при неактивному режимі розмов. Все задля вашої безпеки – ця риторика знайома і часто використовується компаніями, які створюють софт або пристрої для стеження, чи не так?

Як жити у світі електронних нишпорок

Чим більший доступ до нашого оточення має той чи інший гаджет, тим більше інформації про нас він отримує. Перші мобільні телефони могли "знати" лише наш список контактів і перелік наших дзвінків. Перші смартфони отримали доступ до інформації про наш веб-серфінг, а функції GPS дозволяли знати про наше розташування.

Поява соціальних мереж та мобільних додатків для роботи з ними не просто віддала їм на поталу всю нашу інтернет-активність, в тому числі вподобання, інтереси та переміщення, але й дозволили їм ідентифікувати нас і пов’язати цю активність з нашою онлайн-особистістю.

Сучасні смартфони та смарт-динаміки, розумні іграшки та інші гаджети із динаміками та розпізнаваннями облич навчилися чути нас. Так само як смартфон може у фоновому режимі зберігати та аналізувати певні дані, смарт-колонка чи роботизована іграшка можуть зберігати дані про нашу активність.

Чи є вихід з цієї ситуації? Кардинальним рішенням можна назвати повну відмову від розумних гаджетів, а на смартфоні встановлення повної заборони на доступ до мікрофону різноманітних додатків. 

Окрім такої крайності є й інші опції - якщо ви не готові відмовлятися від технічного прогресу. Слід просто пам’ятати про ризики для приватності, які несуть сучасні пристрої.

Ми практично відвикли вимикати гаджети на ніч, від’єднувати їх від інтернету чи відключати від електромережі. У випадку розумних колонок саме ці прості речі дозволять зберегти від занадто чутливих електронних вух те, що їм не призначене.

Читайте також:
9 травня, 2021 неділя
"Путінським підстилкам це не цікаво". На площі Слави вивісили портрети закатованих НКВС українських командирів Червоної армії
Роман Безсмертний
9 травня, 2021 неділя
Зустрічі Зеленського з Путіним не буде, - Безсмертний
Марк Фейгін
8 травня, 2021 субота
В Кремлі є багато людей, які хочуть позбутися Путіна, - Фейгін
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.23
  Продаж 33.7
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
9 травня
22:45
Владислав Кулач
УПЛ: визначився найкращий бомбардир чемпіонату України з футболу
22:26
Михайло Добкін
Добкін заявив, що балотуватиметься у мери Харкова
22:06
Василь Ломаченко
Ломаченко показав, як на 9 травня покладає квіти із портретом діда
21:49
Ексклюзив
Путін збирається "продати" Навального, - Фейгін
21:37
Посольство РФ у Празі
Чехія вимагатиме від РФ компенсації за вибухи на складах з боєприпасами
21:11
вакцинація
До України прибуло ще 500 тис. доз вакцини CoronaVac
20:55
Луїш Каштру
Каштру оголосив про відставку з посади головного тренера "Шахтаря"
20:32
СБУ
Листівки з погрозами угорцям на Закарпатті розповсюджували на замовлення з Росії, - СБУ
20:15
Люди в погонах поводяться зараз у Білорусі як фашистські загарбники, - Тихановська
20:14
Динамо
УПЛ: який вигляд має підсумкова турнірна таблиця чемпіонату України з футболу
19:55
Ілон Маск
Ілон Маск зізнався, що страждає на синдром Аспергера
19:38
Як за одну ніч червоноармійці генерала з Чувашії спалили 23 садиби на околиці Рівного, разом з інвалідами Другої світової та майном дружин бійців ЧА. Документ
19:25
Борис Плахтій
Суддя, який у 1987 році засудив до розстрілу бійця УПА, домігся підвищення пенсії до 202 тис. грн на місяць
18:54
Шахтар - Динамо, матч чемпіонату України
Фінішував чемпіонат України з футболу
18:41
Окупанти з ОРДЛО передали Україні списки на обмін полоненими
18:22
лікарня Навальний
У Росії зник головний лікар лікарні, куди після отруєння потрапив Навальний
17:52
Руслан Малиновський
Малиновський забив гол за "Аталанту" в переможному матчі з "Пармою"
17:37
ООС
На фронті 9 травня спостерігається тиша
17:23
Володимир Путін та Емомалі Рахмон (праворуч)
До Путіна на парад 9 травня приїхав лише один іноземний лідер
17:00
Дружина Лещенка часто гастролює у Росії, - Стерненко
16:47
Денис Гармаш
"Динамо" розгромило "Колос", результати інших матчів заключного туру УПЛ
16:27
Одеса
У Одесі учасники проросійської акції "Безсмертний полк" влаштували сутички з поліцією
15:56
"Ворскла" відправила "Минай" до першої ліги та здобула путівку в єврокубки
15:43
Long March 5B
Уламки китайської ракети-носія, яка вийшла з-під контролю, впали до Індійського океану
15:25
Альварес - Сондерс
Найкращий боксер світу переміг технічним нокаутом британця, який здався через перелом орбітальної кістки
14:49
"Путінським підстилкам це не цікаво". На площі Слави вивісили портрети закатованих НКВС українських командирів Червоної армії
14:17
У Дніпрі загорілася електрощитова у 16-поверхівці. Довелося виводити людей
14:00
Обов’язково настане день, коли можна буде під синьо-жовтими прапорами пройтися Донецьком, Луганськом і Ялтою. Звернення Зеленського з нагоди 9 травня
13:41
Німеччина скасувала низку обмежень для людей з двома щепленнями
13:19
Росіяни обстріляли з гармат житлову зону Мар'їнки
13:00
Перший танковий двигун власного виробництва Туреччина назвала іменем хана Батия
12:45
Тарас Хавунка
"З таким рівнем підтримки нової адміністрації США маємо шанс значно швидше отримати ПДЧ у НАТО", – юрист Тарас Хавунка
12:40
Лукашенко підписав документ на випадок своєї смерті
12:16
Покладання квітів у парку Вічної Слави в Києві проходить спокійно, - ЗМІ
12:00
"Ця площа для мене - священне місце. Тут я отримав значок "жовтеняти", піонера, а потім і комсомольця". Цитати з виступу мера Полтави Мамая на 9 травня
11:25
Неподалік від Одеси прикордонники України та США провели спільні навчання. Кораблі ФСБ намагалися завадити
11:00
На параді в Москві Путін сказав про "збіговисько недобитих карателів"
10:33
COVID-19 в Україні: 5 тис. нових заражень. Найбільше - на Дніпропетровщині та Донеччині
10:12
У Кривому Розі відкрили меморіал пам'яті бійців 17-ї танкової бригади та добровольчого батальйону "Кривбас"
09:50
На столичній площі Слави праві сили "зустрічають" колону Медведчука та "необільшовиків"
Більше новин