Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
22 січня в Україні відзначається День Соборності. Водночас українські оборонці щодня продовжують виборювати українську єдність та свободу на фронті. Ворог продовжує тиснути з усіх боків. Напруженою лишається ситуація біля Покровська
Ситуація на фронті
Вітаю наших глядачів з Днем Соборності. Це державне свято нагадує про силу української нації, вміння бути єдиними. І от зараз вкрай важливо підтримувати єдність між тими, хто в тилу і тими, хто на фронті у вкрай складній ситуації утримує позиції на лінії бойового зіткнення, стримує рух ворога по нашій землі.
І з усіх кілометрів ліній фронту виокремлю насамперед Покровський напрямок, де ворог якраз і далі концентрує свої найбільші сили і можливості. Тут ми знаємо, що ворог намагається зараз прорватися на флангах Покровська з намаганням насамперед ускладнити забезпечення наших військ, які розташовані в Покровську.
До Покровська загалом веде вісім різних доріг. Зараз ефективно і активно використовуються щонайменше чотири, які йдуть з півночі і з заходу.
З важливого на Покровському напрямку: буквально вчора всі російські мережі рясніли повідомленням про те, що ось-ось будуть захоплені два населені пункти, які стосуються Удачного і Котлиного. Це якраз наш правий фланг, але зранку ситуація вже змінилася. Це означає, що вчора проводили контратакуючі дії на цих напрямках. Там з одного боку оборону тримає наша відома 155-та бригада "Анна Київська" з усіма складнощами формування цієї бригади. Але там були використані резерви, зокрема 425-й Окремий штурмовий батальйон "Скала", який насправді завдав удару по противнику в районі Удачного. І там ситуація для противника зовсім зараз не веселкова.
Бачимо, що на цьому напрямку використовують резерви і просування противника ефективно стримується. Коли ми говоримо про лівий фланг нашого угруповання, якраз трішки східніше від Покровська є ще одна ділянка, де ворог намагається просуватися - це якраз населені пункти, які стосуються Воздвиженки, Баранівки. Там є певне просування ворога, яке скероване так само атакувальними діями на трасу Покровськ-Мирноград-Костянтинівка. Це означає, що ворог і далі має намір насамперед атакувати логістичні шляхи сполучення. Важливо, яким чином знайти спроби унеможливити просування противника саме в бік логістичних шляхів, що вкрай важливо для стабільності нашої оборони.
Співпраця з німецькою компанією KNDS Deutschland
І ми також розуміємо, що окрім сил, засобів, нам вкрай важлива нова техніка, нове озброєння. І тут згадаю про вчорашні повідомлення про відкриття спільного підприємства між Україною та компанією KNDS Deutschland. Це підприємство, яке було спочатку створене об'єднанням французької і німецької компаній, так утворилося KNDS. І зараз створене спільне підприємство, яке буде займатися ремонтом тієї бронетанкової та іншої техніки, яку постачає в Україну компанія KNDS - спільне підприємство в Європі.
Вчора Мінстратегпром повідомив, що це буде суттєвий прорив для розвитку багатосторонньої співпраці. Але тут є маленький нюанс - якраз Міністратегпром найменше доклав зусиль до створення цього підприємства, і насамперед сама німецька складова KNDS Deutschland була ініціатором співпраці з Україною при наявності українського приватного підприємства, яке стало надійним партнером для цього європейського консорціуму.
І чому я так впевнено про це кажу, тому що буквально вчора я мав годинну розмову з генеральним директором KNDS Deutschland Ральфом Кетцелем, і він казав про те, що насправді вони досить прискіпливо обирали українське підприємство, яке буде їхнім партнером. І вони переконалися в спроможностях цього підприємства. Назву підприємства ніхто не оголошує, тому що вважається, що це важлива таємниця. Але було сказано, що будуть пріоритетними декілька напрямків співпраці.
Насамперед KNDS Deutschland буде скерований на те, аби забезпечити допомогу Україні в ремонті зенітних установок Gepard. Ці Gepard, як ми знаємо, активно використовуються на лінії фронту для прикриття наших об'єктів критичної інфраструктури. Думаю, понад пів сотні цих машин використовується в Україні. І зараз наше підприємство отримало і технологію, і устаткування, пройшло ліцензування, і працівники нашого підприємства навчалися на території Німеччини, аби ці Gepard ефективно ремонтувати на території України.
Ба більше, є плани модернізації цих Gepard за рахунок нових РЛС української розробки, тобто ефективної взаємодії між українським приватним підприємством та компанією KNDS Deutschland. Ральф Кетцель сказав, що наступним кроком буде якраз робота щодо нової колісної SAU RCH 155. Ми знаємо, що буквально 13-го числа ця перша CАУ колісна була передана українським військовим для підготовки, для опанування. Поки що вона перебуватиме в Німеччині, там будуть проходити підготовку наші військові. Загалом буде таких 54 гаубиці, які в перспективі будуть передані Збройним силам України.
До речі, Бундесвер не має ще жодної такої гаубиці, саме Україна буде першим користувачем цієї нової системи. І Ральф Кетцель сказав, що вкрай важливо врахувати той бойовий досвід, який будуть мати українські військові для того, аби доопрацьовувати цю систему і потім використовувати в Бундесвері.
Також є й інші напрямки взаємодії між KNDS і Україною. Буде велике інтерв'ю пов'язане з оцінками генеральним директором KNDS співпраці з Україною. Найближчим часом це інтерв'ю вийде на сайті Defense Express і, думаю, на сайті Еспресо, і можна буде ознайомитись з поглядами німецького керівника на перспективи роботи з Україною. Він досить високо оцінює оцю двосторонню взаємодію і абсолютно налаштований поділитися технологіями. Головне, щоб українська сторона була готова ефективно ці технологічні рішення опанувати. Але думаю, що партнерська сторона, наявність таких потужних приватних підприємств є гарантією такого симбіозу, який буде корисний і для України, і для компанії KNDS Deutschland.
Співпраця з американськими партнерами після приходу до влади Трампа
Але окрім німецьких, європейських підприємств, звісно, є й американські компанії, які так само мають розвивати кооперацію з Україною, якщо ми згадаємо трек, який був налаштований під час президентства Джо Байдена. Ми знаємо, що було багато ініціатив, які стосувалися і кооперації, і створення спільних підприємств з американськими компаніями, виділення коштів для розвитку української оборонної промисловості. Що буде з цими ініціативами, чи будуть якісь зміни, і в яку сторону можуть бути такі зміни після того, як до влади у США прийшла нова адміністрація, новий президент. Про це розповів Павло Верхняцький - директор та керуючий партнер української компанії COSA.
Ця компанія відома тим, що вона доволі тісно співпрацює з американськими оборонними компаніями, яким створює передумови правильного входження на український ринок. Я подивився наші архіви, і так сталося, що саме у січні минулого року ми з ним розмовляли майже на ту саму тему. В січні 24-го я питав про те, які перспективи співпраці з американськими компаніями, які підходи американців у баченні українського ринку. І от пройшов рік, маємо зміну адміністрації США, нового президента.
Зокрема, він розповів про те, чи здійснилися плани та наміри з боку американських компаній працювати з Україною. І чи є нові маркери, які визначають певні зміни в підходах американської сторони до роботи з Україною за часів уже нової адміністрації США.
"Я думаю, що в цьому контексті треба спершу окреслити те, які реально запити чи погляди, чи плани у американських компаній щодо українського ринку і співпраці з українськими підприємствами. І перше - це, звичайно, отримання навіть не передових технологій, а передового досвіду війни і застосування зброї в умовах нашої війни. Але це мало стосунок до кооперації, до спільних підприємств, до спільних розробок. Це те, що наших партнерів цікавить у першу чергу. Нам же, зі свого боку, цікаво, щоб створювались саме спільні підприємства з можливістю масштабування виробів українських для постачання в українські Збройні сили, щоб дати відсіч російській агресії. І бажано, щоб це відбувалось за кошти все тих самих наших партнерів. Бо спільно вироблений продукт, напевно, якось легше профінансувати цією ж американською стороною", - сказав він.
Водночас Павло Верхняцький зауважив, що саме з американцями така співпраця наразі не є дуже розповсюдженою, і на те є багато причин: "В тому числі і проблеми з передачею технології, якщо ми говоримо про американські технології, які можна було б застосовувати в українських виробах. Бо так, прямо кажучи, чи в Україні є якісь надзвичайно цікаві американцям новітні технології - напевно, якісь є, так, але це не дуже поширено. Американці зі своєю промисловістю в принципі теж дещо вміють. Дещо бачать, як воюють росіяни, в перспективі китайці, в перспективі, звичайно, бо всі навчаються зараз. Ну і якось адаптуються до цього досвіду, маючи величезні бюджети на розробки і так далі. Тому казати сьогодні про величезну співпрацю, співвиробництво і так далі поки, напевно, не можна".
"А про зміни з точки зору нової адміністрації, теж наразі рано казати, бо я думаю, що принаймні, як ми це бачимо, ті проєкти, які планувалися, чи мали якийсь ступінь розвитку, вони рухаються. А чи буде створюватись щось нове: я думаю, що буде, над цим іде робота. Чи дуже впливатиме на це нова американська адміністрація, будемо бачити. Ми ж знаємо, традиційно оборонно-промисловий комплекс Сполучених Штатів підтримує республіканців, і я думаю, що там діалог буде правильний, в тому числі щодо співпраці з нашою країною. Тому я тут оптимістичний", - зауважив директор та керуючий партнер компанії COSA.
Не можу не згадати про сенсаційні повідомлення, які були в New York Times, інших виданнях, коли адміністрація Байдена завершила роботу, про те, як вони круто допомагали Україні у створенні безпілотників. Що було скеровано понад 1,5 мільярда доларів, здається, якщо не помиляюсь, на якісь безпілотні проєкти. Це подавалася, як таємнича допомога Україні.
"Безумовно, допомога американської сторони в тій чи іншій мірі була. Ми розуміємо, що переважна кількість озброєння, куплена для Збройних сил України, закуплена в тому числі на американські гроші. Але щодо підтримки безпілотної галузі в Україні, думаю, це більше питання того, як відбувається облік цієї допомоги. Тобто виїзд спеціалістів, обмін якимись технологічними рішеннями, якщо він відбувається. Це закупівля українських готових дронів, які інвестиції - так, я думаю, що таке має місце бути. Але тут варто зазначити, що з цих коштів, які були озвучені, думаю, можуть також бути оплачені навіть візити людей, готелі, охоронці тощо. Мені принаймні так це бачиться. Загалом, звичайно, виходить якась кругла сума. Щодо безпосередньо прямої інвестиції в українське виробництво дронів, можливо, якісь окремі точкові проєкти були, але я не думаю, що на це було витрачено 2,5 мільярди", - зазначив Павло Верхняцький.
Також він звернув увагу на те, яким чином Україні зараз слід будувати діалог з американськими оборонними компаніями. Чи варто зараз в це так вкладатися, чи достатньо тих рішень, які були раніше, для того формату, який зараз є між Україною та Сполученими Штатами в царині оборони.
"Перше, на що б я дивився, пріоритезував на рівні держави - це питання обміну технологіями. Сильно в деталі публічно не буду вдаватись, але це пріоритетний момент, і регуляції в Штатах дуже серйозні. У нас, до речі, теж експортний контроль досить серйозний в цьому аспекті. Але для пришвидшення спільних проєктів, я думаю, це те, куди треба дивитися і поглиблювати співпрацю. Звичайно, з фокусом на український інтерес, щоб українські підприємства мали доступ до певних американських технологій і мали можливість їх адаптувати в свої вироби тут. І, звичайно, обмінювались досвідом з точки зору застосування зброї задля безпеки вільного світу, як би це пафосно не звучало", - додав директор та керуючий партнер компанії COSA, співзасновник наукового парку Фінкорд-Політех Павло Верхняцький.
- Актуальне
- Важливе