live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Закон про мову і російськомовні українці: факти замість домислів

Декілька відповідей на традиційні закиди про те, що нібито "Закон про забезпечення функціонування української мови як державної" порушує права російськомовних українців і порушує Європейську хартію про регіональні мови

1. Чи часто ви зустрічали українців, які не розуміють українську мову?

Справді, є люди, які свідомо зневажають українську мову, є такі, хто "оберігає" власних дітей від україномовного середовища... Але правда в тому, що незнання української мови є результатом ШТУЧНОГО обмеження особою самої себе або своїх дітей. Спробуйте знайти серед своїх знайомих людей, не здатних зрозуміти україномовну телепередачу або таких, хто ніяк не зможе українською висловити свою думку з будь-якого побутового питання, і ви зрозумієте, на скільки це унікальне явище в сучасній Україні.

2. Володіння українською мовою для зайняття державної посади – це не дискримінація, а об’єктивна необхідність.

Особа, яка працює в державних органах, працює із законодавством, написаним українською мовою, читає листи і циркуляри, написані українською, готує відповіді і виступає перед громадянами. Якщо це виконавча влада, то особі елементарно потрібно чітко усвідомлювати, що саме вона має виконувати. І якщо людина свідомо йшла шляхом ізоляції від всього українського, то очевидно, що державний орган – це не найкраще місце для неї.

3. Закон визначає прості й чіткі критерії для рівня володіння мовою.
Відповідно до закону, володіння мовою – це не диктант, не читання напам’ять віршів і не переказ "Кайдашевої сім’ї". Володіння мовою – це здатність почути або прочитати інформацію, зрозуміти її зміст і надати на неї відповідь. Цей підхід відображений в рекомендаціях Ради Європи з мовної освіти (CEFR), і він дослівно перенесений в український закон про мову. Кожен випускник української школи володіє українською мовою на найвищому рівні. Не виключено, що передбачені законом сертифікати видаватимуться одночасно з атестатом, як то робиться в Латвії та багатьох інших країнах.

4. Хартія про регіональні мови обмежена в застосуванні як Конституцією, так і законом про її ратифікацію.
Чи суперечить закон про мову Європейській хартії про регіональні мови. Насправді ніяких суперечностей немає.
По-перше, в самій Хартії вказано, що "охорона і розвиток регіональних мов … НЕ ПОВИННІ ЗАШКОДЖУВАТИ ОФІЦІЙНИМ МОВАМ І НЕОБХІДНОСТІ ВИВЧАТИ ЇХ". За Конституцією, офіційна мова в Україні лише українська, а відтак Хартія прямо визнає неприпустимим ігнорування державної мови лише через регіональний статус міноритарної мови.
По-друге, в чинному законі про ратифікацію Хартії встановлено, що "заходи, спрямовані на УТВЕРДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЯК ДЕРЖАВНОЇ, її розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території України, не вважаються такими, що перешкоджають чи створюють загрозу збереженню або розвитку мов", які за цим законом вважаються мовами меншин.
По-третє, державний статус української мови закріплений в Конституції, розтлумачений Конституційним Судом України, і ніщо, в тому числі Хартія, не може змінити цей статус.
По- четверте, російська мова не відповідає визначенню терміну "регіональна мова" в статті 1 Хартії. Через те, що в Україні немає обмежених території, в межах яких проживають люди, що володіють нею. Російська мова поширена на всій території України, а в деяких сферах вона довгий час навіть домінувала. І тому не російська, а вже українська мова існувала на правах міноритарної, яку необхідно захищати.

Отже, державний статус української мови – це конституційна норма, яка з’явилась не 25 квітня 2019 року, а за декілька десятиліть до того. Те, що державний статус української мови зобов’язує всіх чиновників державних і комунальних органів застосовувати саме її, 20 років тому розтлумачив Конституційний Суд України. І вочевидь, якщо особа мала бажання податися на державну службу та уособлювати собою державу і державну політику, вона мала опанувати державну мову. Якщо з певних міркувань вона того не зробила, прийнятий Верховною Радою закон ще раз надає їй таку можливість, в тому числі через мережу безкоштовних курсів вивчення української мови. І ніякі посилання на Хартію регіональних мов не змінять ситуацію, оскільки Хартія не може змінювати Конституцію та конституційний статус державної мови і не звільняє носіїв міноритарних мов від обов’язку вивчити мову своєї країни.

новини партнерів

25 січня, 2020 субота

24 січня, 2020 п'ятниця

25 січня, 2020 субота

24 січня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати