Кінець "євроблях": в Україні почали карати за нерозмитнені авто, але це може тривати недовго

22 серпня закінчується пільговий період розмитнення для євробляхерів - передбачені вкрай жорсткі штрафи за порушення закону. Втім покарання вже вкотре можуть відкласти

24 серпня Україна святкуватиме 28 років незалежності. І саме з цього дня своєрідну “незалежність” втрачають ті, хто не встиг чи не захотів розмитнити автомобіль на європейських номерах, адже починає діяти закон про штрафи.

Втім нова влада може знову продовжити пільговий період для розмитнення таких авто - про це останнім часом говорять все частіше. То чи запрацюють “драконячі” штрафи для євробляхерів

Про що йдеться

Так звані закони про “євробляхи” парламент схвалив у цілому ще 8 листопада 2018 року. І якщо закон про нові правила розмитнення діє вже давно, то другий закон (№8488), що передбачає високі штрафи, - починає діяти фактично лише цього тижня.

Нагадаємо, пільговий період розмитнення авто на іноземній реєстрації тривав упродовж трьох місяців до 22 лютого 2019 року. Протягом цього часу власники "євроблях" могли отримати українські номери, заплативши половину стандартного акцизного збору.

Втім наприкінці травня Верховна Рада відтермінувала запровадження штрафів для власників нерозмитнених "євроблях" на три місяці - до 24 серпня 2019 року.

За даними ДФС, в Україні зараз налічується 288 142 "євробляхи". За інформацією Мінінфраструктури та МВС, сьогодні в Україні від 600 тис. до 800 тис. авто, які досі не розмитнені і які на іноземній реєстрації.

Представники громадської організації "Автоєвросила" стверджують, що "евроблях" у нас не менше 700 тис.

У будь-якому випадку “канікули” для цих авто згідно з законом, закінчилися, тож тепер на їхніх власників чекає відповідальність.

Читайте також: Повний легалайз “євроблях”. Що ухвалила Рада та як тепер розмитнити авто

Якими будуть штрафи

Закон (№8488) “Про внесення змін до Митного кодексу України..” дозволяє українцям купити в режимі тимчасового ввезення без грошового забезпечення лише одне авто.

Таке авто заборонено передавати. Тим, хто привіз в Україну автомобіль на єврономерах і передав його у треті руки або на запчастини, загрожує штраф у розмірі 17 тис. грн

Також заборонено використовувати таке авто в підприємницькій діяльності чи для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення встановлених правил передбачений штраф 34 тис грн.

Якщо хтось всупереч правил все ж отримає транзитне або тимчасово ввезене авто у володіння, користування або розпорядження чи використовуватиме таке авто в підприємницькій діяльності, для отримання доходу, штрафи чималі.

Перша фіксація зазначених порушень працівниками поліції передбачає стягнення з порушника 8,5 тис грн, повторна фіксація -17 тисяч грн, позбавлення права керування на 1 рік та оплатне вилучення авто за рахунок порушника.

За відтермінування транзитного ввезення на добу доведеться викласти 170 гривень, більше доби та  до 10 діб - 3400, від 10 до 20 діб - 8500, від 20 до 30 діб - 85 000, більше 30 діб, а також в разі втрати або разукомплектации автомобіля - 170 000 гривень або конфіскація авто.

Як це контролюватиметься

Згідно із задумом, автоматизована система передаватиме дані про авто від митника під час відкриття режиму транзиту або режиму тимчасового ввезення одразу всім контролюючим органам.

Протокол про порушення може бути складений митником за відсутності порушника і вручений йому при виїзді з України. 

За порушення митних правил фіскальники самі надішлють штраф на адресу реєстрації протягом трьох днів після закінчення терміну перебування в Україні.

Представники поліції з 22 серпня 2019 року  розпочнуть виявлення фактів неправомірного керування авто з іноземною реєстрацією, а саме:

Крім того, поліція отримає право не тільки зупиняти автомобілі на єврономерах, а й виписувати штрафи для їхніх власників прямо на місці. 

Й якщо поліція побачить авто з вичерпаним терміном перебування на українських дорогах, штрафів не уникнути. Машину відправлять на штрафмайданчик. Забрати її звідти зможе тільки фактичний власник, тобто закордонний.

А ще нові штрафи врегулювали питання повторного порушення. Тож варіанту “раз заплатив, і вільний" не буде: скільки разів зловлять - стільки і доведеться платити штраф.

Чи можливе ще одне відтермінування

Ще за час роботи Верховної Ради 8 скликання президент Зеленський звернувся до парламенту із пропозицією зібратися позачергово, щоб розглянути законопроект про відтермінування  на 90 днів застосування штрафних санкцій до власників авто на “євробляхах”.

Втім тоді депутати відмовилися від пропозиції пролонговувати цей період. 

У міжвиборний період до президента часто підходили представники організації “АвтоЄвроСила”, які виступають проти запровадження штрафів, з вимогами вирішити цю проблему.

Читайте також: Чому виник бляхомайдан та що буде з автівками на єврономерах

А 18 серпня у Запоріжжі відбувся автопробіг власників машин з європейською реєстрацією, які проїхалися центральним проспектом міста до майдану Героїв Революції.

Вже 29 серпня розпочне свою роботу нова Верховна Рада, і одним з першочергових завдань оновленого законодавчого органу буде вирішення питання штрафів та доступного розмитнення авто, заявив народний депутат Владислав Криклій, якого партія "Слуга народу" делегує на посаду голови транспортного комітету Верховної Ради.

"Законопроект, який пропонував Володимир Зеленський, буде розглядатися як невідкладний в день урочистого засідання, чи в наступний перший робочий день. Однозначно його будуть підтримувати щоб це питання вирішити", - сказав Криклій.

"Рада, швидше за все, продовжить цей термін (відсутності штрафів за використання "євроблях") на три місяці, але протягом цього терміну треба буде напрацювати рішення", - каже Владислав Криклій.

Втім голова Державної митної служби Максим Нефьодов заявив, що є великою дилемою, чи продовжувати пільговий період для євробляхерів: 

"Якщо на початку року розмитнювалися тисячі автомобілів в день, то зараз розмитнюють не більше 10 авто на день. Мені здається, що всі ті, хто хотів розмитнитися, вже розмитнились".

21 серпня відбувся круглий стіл з Нефьодовим, представником ОП Русланом Рябошапкою, поліцією та представниками “Авто Євро Сили”:

“Він (Рябошапка - Еспресо) дав чіткий посил, що президент та вся його команда готові вносити зміни в чинне законодавство”, - зазначив представник “Авто Євро Сила Дніпро”.