Чому виник бляхомайдан та що буде з автівками на єврономерах

8 вересня, 2017 п'ятниця
19:42

Що спровокувало водіїв транзитних автівок до протесту та звідки це пішло

Зміст

Чому та звідки завозять

Популярність автівок на іноземних номерах значно зросла в останні роки. Викликана вона законодавчими обмеженнями: розмитнити в Україні можливо лише автомобілі з екологічним стандартом "Євро-5", які випускаються з 2010 року. Законно ввезти старші авто фактично неможливо.

Читайте також: Наскільки здешевить вживані авто двадцятикратне зменшення акцизу

Хоча європейські автівки, що були у вжитку, завдяки підписаному президентом законопроекту, стали дешевшими, для частини громадян вони й далі залишаються недоступними. Ціна на авто, що відповідає «Євро-5», орієнтовно стартує з $7-8 тис. В той час, як “євробляха” обійдеться автолюбителю в $2-3 тис.

Окрім логічної ринкової різниці в ціні за “Євро-5”-авто доводиться платити ще й чималі гроші за розмитнення. Наприклад, якщо ви плануєте ввести в Україну седан 2013 року вартістю $6 тис., ще десь близько $2 тис. доведеться віддати на сплату всіх мит. Таким податковим навантаженням Україна захищає власного виробника. В результаті виходить ситуація, коли умовна 30-річна "Лада" на українських номерах в Україні коштує стільки ж, скільки "Ауді" початку 2000-х у Польщі чи Литві.

Бажання зекономити штовхає українців шукати шпарини у законодавстві, щоб провезти автомобіль на іноземних номерах для постійного користування в Україні.

Найпопулярнішими країнами купівлі євроавто для наших громадян стали Литва та Польща. Й справа тут не лише в географічній близькості. Просто саме туди автівки віком “за 10 років” стікаються з усієї Європи. Якщо загалом у зоні Євросоюзу середній вік авто 10,7 року, то в цих трьох країнах – 16-17 років. За цієї ж причини популярністю користуються автівки на естонських, румунських чи молдавських номерах.

Середній вік автівок в ЄС

Користуватись старим автомобілем в Європі дорожче, ніж придбати новий. З кожним роком екологічний податок, страхування та обслуговування для такої машини буде все більшим, тож власники радо їх продають. Ці авто потрапляють спочатку до Литви, Польщі, Румунії, Молдови, а потім - в Україну.

Як працюють "схеми"

Відповідно до чинної статті 95 Митного кодексу, ввезене з-за кордону авто може перебувати на території України не більше п'яти або десяти діб в залежності від пункту пропуску. Тому люди, які живуть в прикордонних зонах й купили авто в сусідній країні, змушені були перетинати кордон кожні 5-10 днів, утворюючи страшенні черги.

Але з часом в кодексі знайшли дірку. Якщо громадяни України можуть користуватися нерозмитненим авто до 10 днів, то іноземці мають право ввозити в Україну авто для особистого користування на термін до 1 року. При цьому резидент України також може їздити на автомобілі нерезидента.

Читайте також: Дешеві іномарки з Європи. Що пропонує законопроект про транзитні авто

Так виникла схема, а в Литві чи Польщі зорганізувались цілі підприємства, що «допомагають» оформити авто для громадян України.

Зареєстроване в ЄС авто іноземець–нерезидент повинен перетинати кордон раз на рік. Кермувати засобом та бути власником у техпаспорті може українець. Для цього йому потрібно стати працівником іноземної компанії, наприклад, водієм. І все - рік їздити Україною на авто за $2-3 тис. можна майже без перешкод.

Що хотіли та що отримали на "бляхомайдані"

За даними ДФС, схема допомогла привезти в Україну вже 64 тис. вживаних нерозмитнених авт на іноземних номерах. Хоча деякі дані свідчать, що таких авто в нашій країні вже близько 3 млн.

Держава взялася за вирішення цієї проблеми. Зараз у Верховній Раді зареєстровано 22 законопроекти, які покликані вирішити проблему "єврономерів". Один з них №4932, поданий народним депутатом Максимом Бурбаком ("Народний Фронт") змушує власників авто на іноземних номерах сплачувати за один день знаходження в країни 2 євро (59 грн).

Читайте також: 10 тисяч на рік. Все про податок для авто на єврономерах

6 вересня під стінами Верховної Ради розпочалася акція протесту власників авто на іноземних номерах, які вимагали поступок щодо розмитнення всіх автомобілів, які ввозять в Україну.

Згодом учасникам акції протесту вдалося досягти компромісу з головою комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною.

Згідно з компромісним меморандумом, розмитнення авто другої категорії з об’ємом двигуна до 2200 см куб. коштуватиме близько 1 тис. євро. За двигун 1,2 см куб. доведеться викласти 1,4 тисячі євро.

Крім того, меморандум передбачає подальше закриття кордонів та розмитнення авто не старіших 2000 року. Тож система розмитнення не стосується автівок, що підпадають під "Євро-5". 

Протестувальники на пропозицію Южаніної спочатку пристали та згорнули акцію протесту. Коли з'ясувалося, що кордони закриють й легалізувати вдасться лише автівки, що вже зараз завезені в Україну, назвали компроміс фейком.

Борці з “бляхами” бояться, що Україна перетвориться на велетенське автозвалище Європи. Окрім того, така схема обурює громадян, які ввезли авто за всіма правилами та заплатили більше.

Також ввезення авто  за цією схемою впливає на продажі офіційних імпортерів, а державний бюджет недоотримує кошти від податків.

Останнім часом почастішали випадки аварій за участі євроавтівок. Оскільки фактичні власники перебувають за кордоном, притягнути водіїв таких авто до відповідальності вкрай складно. Найчастіше вони просто залишають місце пригоди разом з автівкою, а інші учасники ДТП втрачають страхові виплати.

Якщо таку машину затримують поліцейські з метою перевірки документів, згідно статті 485 Митного кодексу України водію загрожує штраф до 300% митних платежів, за порушення умов ввезення автомобіля в Україну. У різних випадках штрафи сягають від 400 тис грн. до понад 1,5 млн грн., в залежності від ціни авто. Поки що засуджують лише тих, хто через рік не повернув авто за кордон.

Читати більше: Машини на єврономерах почали активно штрафувати. Що відбувається

З іншого боку, дешеві автівки сприяють налагодженню бізнес-середовища в країні, адже створюють нові можливості для супутніх послуг (мийки, сервіс, запчастини, шини, дороги, заправки, ресторани, готелі). Але при цьому виникають інші проблеми: брак паркувальних місць, затори, забруднення атмосфери. 

Виходить, що поки в США чи Норвегії масово пересідають на електрокари, українці виборюють право їздити на машинах десятирічної давності. 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.27
    Купівля 42.27
    Продаж 42.95
  • EUR
    Купівля 43.35
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
13 січня
15:19
Росія з КНДР
У ГУР розповіли, як планують використати полонених північнокорейських солдатів
15:16
Реабілітація через спорт: у Києві для ветеранів провели адаптивне тренування на лижах
15:16
гаубиця RCH 155
Німеччина передала Україні першу гаубицю RCH 155 із 54 замовлених
14:53
Ніколас Мадуро
"З бразильськими військами": Мадуро пригрозив "звільнити" Пуерто-Ріко, що перебуває під юрисдикцією США
14:52
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
"Пропозиції Трампа повністю вписуються у підхід Путіна": експосол України Шамшур про можливу зустріч очільників США та РФ
14:43
Намагалися підірвати цистерну з пальним на залізничній станції: поліція затримала пару з Дніпра
14:36
Росіяни вивезли дітей з соцпритулку окупованого Харцизька на Донеччині до Москви, - Спротив
14:35
Видавництво "Каламар" вилучило з продажу книжку Валерії Кисельової-Саврасової, яка просуває російську культуру за кордоном
14:34
Ігор Табурець
Повітряна тривога на Черкащині буде оголошуватися по районах: що відомо
14:31
Ексклюзив
санкції проти рф
Центральній Європі загрожує "путінізація", в Австрії та Румунії проросійські сили можуть прийти до влади, - аналітик НІСД Їжак
14:26
Війна в Україні
The Independent: Британські війська повинні приєднатися до миротворчої місії в Україні після війни, стверджують колишні міністри оборони
14:11
Тернопільські медики вперше в Україні провели унікальну операцію: вийняли серце з грудної клітки, щоб видалити пухлину військовому
В Україні вперше провели ретрансплантацію серця пацієнту
14:03
Дмитро Пєсков
"Жодної предметної підготовки": Пєсков щодо пропозицій Сербії та Швейцарії прийняти зустріч Трампа з Путіним
14:02
OPINION
Влада на роздоріжжі
14:00
ЄС Україна
Україна отримає пакет гуманітарної допомоги від ЄС на €148 млн
13:42
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни у грудні зменшили кількість запущених дронів-камікадзе по Україні: розвідка Британії назвала ймовірну причину
13:41
Данія
У Данії заявили про готовність обговорити з адміністрацією Трампа інтереси безпеки в Арктиці
13:25
білоруські військові
У грудні Білорусь перекинула до кордону з Україною близько 1500 військових, - Гаюн
13:24
Євробачення
Євробачення-2025: претенденти на місце в десятці фіналістів Нацвідбору оприлюднили конкурсні пісні
13:23
Російські рублі відмовляються міняти у Білорусі
Доходи РФ від продажу газу та нафти у 2024 році зросли на 26%, - Reuters
13:03
соцмережа Х (Твіттер)
Бельгійська газета De Morgen видалила сторінку в Х "через токсичність та дезінформацію" у соцмережі Маска
13:01
Іран
В Ірані заявили про отримання їхніми військовими 1 тис. дронів, що літають більш як на 2 тис. км
12:38
Rheinmetall
Rheinmetall поставить 155-мм боєприпаси на €21 млн неназваному міжнародному замовнику
12:37
Огляд
"Барселона" - володар Суперкубка Іспанії
"Барселона" принизила "Реал" в Ель-Класіко, а потенційний суперник Усика переміг брутальним нокаутом. Головні новини світового спорту за тиждень
12:36
нафта танкер корабель
Нові санкції США: танкери з понад 2 млн барелів російської нафти, що прямували до портів Китаю, залишились у морі, - Bloomberg
12:21
У Києві затримали агентку ГРУ, яка готувала російську атаку дронами 1 січня
12:15
Радбез ООН
Радбез ООН за ініціативи України проведе засідання щодо злочинів РФ проти полонених
12:06
Іван Любиш-Кірдей
Поранений через удар РФ по Краматорську оператор Reuters Іван Любиш-Кірдей заспівав із Жаданом
12:01
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Нардеп-"слуга" Веніславський: для дискусій про зниження мобілізаційного віку немає жодних підстав
12:00
OPINION
блог Вікторія Сюмар
Підхід Трампа може коштувати Америці глобального лідерства
11:56
Ексклюзив
Акція на підтримку військовополонених у Києві
"Полон вбиває! Алтай - це пекло!": у Києві відбулась акція на підтримку військовополонених
11:48
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна може приєднатися до НАТО, якщо союзники будуть готові виявити сміливість, а Зеленський пропонує обмін солдатів КНДР. Акценти світових ЗМІ 13 січня
11:48
"єПідтримка"
Уряд спрямував на програму "Зимова єПідтримка" додаткові 5 млрд грн
11:19
електроенергія
Через нічну атаку РФ на Житомирщині вранці запровадили аварійні відключення світла: ситуація в енергосистемі на 13 січня
11:07
ГУР запустило на порталі War & Sanctions розділ про російських виробників зброї: перша категорія - БПЛА
10:58
На фото прапор ОАЕ
ОАЕ відновлюють роботу посольства в Лівані після понад трьох років без дипвідносин
10:43
Євробачення
У Дії стартувало опитування за десятого фіналіста Нацвідбору на Євробачення-2025
10:30
Ексклюзив
ЗСУ
Зараз головним викликом для ЗСУ є стримувати просування ворога в напрямку Курахового, - Згурець
10:08
Ексклюзив
окупанти танк
Росіяни намагаються обійти агломерацію Покровськ - Мирноград, до дороги залишається близько 2 км, - головред "Суспільне. Донбас" Крамченков
10:07
Бійці ССО відбили тривалий штурм військових з КНДР на Курщині й ліквідували 18 бійців, один кореєць підірвав себе гранатою
Більше новин