Чому виник бляхомайдан та що буде з автівками на єврономерах

8 вересня, 2017 п'ятниця
19:42

Що спровокувало водіїв транзитних автівок до протесту та звідки це пішло

Зміст

Чому та звідки завозять

Популярність автівок на іноземних номерах значно зросла в останні роки. Викликана вона законодавчими обмеженнями: розмитнити в Україні можливо лише автомобілі з екологічним стандартом "Євро-5", які випускаються з 2010 року. Законно ввезти старші авто фактично неможливо.

Читайте також: Наскільки здешевить вживані авто двадцятикратне зменшення акцизу

Хоча європейські автівки, що були у вжитку, завдяки підписаному президентом законопроекту, стали дешевшими, для частини громадян вони й далі залишаються недоступними. Ціна на авто, що відповідає «Євро-5», орієнтовно стартує з $7-8 тис. В той час, як “євробляха” обійдеться автолюбителю в $2-3 тис.

Окрім логічної ринкової різниці в ціні за “Євро-5”-авто доводиться платити ще й чималі гроші за розмитнення. Наприклад, якщо ви плануєте ввести в Україну седан 2013 року вартістю $6 тис., ще десь близько $2 тис. доведеться віддати на сплату всіх мит. Таким податковим навантаженням Україна захищає власного виробника. В результаті виходить ситуація, коли умовна 30-річна "Лада" на українських номерах в Україні коштує стільки ж, скільки "Ауді" початку 2000-х у Польщі чи Литві.

Бажання зекономити штовхає українців шукати шпарини у законодавстві, щоб провезти автомобіль на іноземних номерах для постійного користування в Україні.

Найпопулярнішими країнами купівлі євроавто для наших громадян стали Литва та Польща. Й справа тут не лише в географічній близькості. Просто саме туди автівки віком “за 10 років” стікаються з усієї Європи. Якщо загалом у зоні Євросоюзу середній вік авто 10,7 року, то в цих трьох країнах – 16-17 років. За цієї ж причини популярністю користуються автівки на естонських, румунських чи молдавських номерах.

Середній вік автівок в ЄС

Користуватись старим автомобілем в Європі дорожче, ніж придбати новий. З кожним роком екологічний податок, страхування та обслуговування для такої машини буде все більшим, тож власники радо їх продають. Ці авто потрапляють спочатку до Литви, Польщі, Румунії, Молдови, а потім - в Україну.

Як працюють "схеми"

Відповідно до чинної статті 95 Митного кодексу, ввезене з-за кордону авто може перебувати на території України не більше п'яти або десяти діб в залежності від пункту пропуску. Тому люди, які живуть в прикордонних зонах й купили авто в сусідній країні, змушені були перетинати кордон кожні 5-10 днів, утворюючи страшенні черги.

Але з часом в кодексі знайшли дірку. Якщо громадяни України можуть користуватися нерозмитненим авто до 10 днів, то іноземці мають право ввозити в Україну авто для особистого користування на термін до 1 року. При цьому резидент України також може їздити на автомобілі нерезидента.

Читайте також: Дешеві іномарки з Європи. Що пропонує законопроект про транзитні авто

Так виникла схема, а в Литві чи Польщі зорганізувались цілі підприємства, що «допомагають» оформити авто для громадян України.

Зареєстроване в ЄС авто іноземець–нерезидент повинен перетинати кордон раз на рік. Кермувати засобом та бути власником у техпаспорті може українець. Для цього йому потрібно стати працівником іноземної компанії, наприклад, водієм. І все - рік їздити Україною на авто за $2-3 тис. можна майже без перешкод.

Що хотіли та що отримали на "бляхомайдані"

За даними ДФС, схема допомогла привезти в Україну вже 64 тис. вживаних нерозмитнених авт на іноземних номерах. Хоча деякі дані свідчать, що таких авто в нашій країні вже близько 3 млн.

Держава взялася за вирішення цієї проблеми. Зараз у Верховній Раді зареєстровано 22 законопроекти, які покликані вирішити проблему "єврономерів". Один з них №4932, поданий народним депутатом Максимом Бурбаком ("Народний Фронт") змушує власників авто на іноземних номерах сплачувати за один день знаходження в країни 2 євро (59 грн).

Читайте також: 10 тисяч на рік. Все про податок для авто на єврономерах

6 вересня під стінами Верховної Ради розпочалася акція протесту власників авто на іноземних номерах, які вимагали поступок щодо розмитнення всіх автомобілів, які ввозять в Україну.

Згодом учасникам акції протесту вдалося досягти компромісу з головою комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною.

Згідно з компромісним меморандумом, розмитнення авто другої категорії з об’ємом двигуна до 2200 см куб. коштуватиме близько 1 тис. євро. За двигун 1,2 см куб. доведеться викласти 1,4 тисячі євро.

Крім того, меморандум передбачає подальше закриття кордонів та розмитнення авто не старіших 2000 року. Тож система розмитнення не стосується автівок, що підпадають під "Євро-5". 

Протестувальники на пропозицію Южаніної спочатку пристали та згорнули акцію протесту. Коли з'ясувалося, що кордони закриють й легалізувати вдасться лише автівки, що вже зараз завезені в Україну, назвали компроміс фейком.

Борці з “бляхами” бояться, що Україна перетвориться на велетенське автозвалище Європи. Окрім того, така схема обурює громадян, які ввезли авто за всіма правилами та заплатили більше.

Також ввезення авто  за цією схемою впливає на продажі офіційних імпортерів, а державний бюджет недоотримує кошти від податків.

Останнім часом почастішали випадки аварій за участі євроавтівок. Оскільки фактичні власники перебувають за кордоном, притягнути водіїв таких авто до відповідальності вкрай складно. Найчастіше вони просто залишають місце пригоди разом з автівкою, а інші учасники ДТП втрачають страхові виплати.

Якщо таку машину затримують поліцейські з метою перевірки документів, згідно статті 485 Митного кодексу України водію загрожує штраф до 300% митних платежів, за порушення умов ввезення автомобіля в Україну. У різних випадках штрафи сягають від 400 тис грн. до понад 1,5 млн грн., в залежності від ціни авто. Поки що засуджують лише тих, хто через рік не повернув авто за кордон.

Читати більше: Машини на єврономерах почали активно штрафувати. Що відбувається

З іншого боку, дешеві автівки сприяють налагодженню бізнес-середовища в країні, адже створюють нові можливості для супутніх послуг (мийки, сервіс, запчастини, шини, дороги, заправки, ресторани, готелі). Але при цьому виникають інші проблеми: брак паркувальних місць, затори, забруднення атмосфери. 

Виходить, що поки в США чи Норвегії масово пересідають на електрокари, українці виборюють право їздити на машинах десятирічної давності. 

Теги:
Читайте також:
Київ
-6.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
23:56
Ексклюзив
Білий Дім
Люди хочуть думати, що Макрон і Стармер намагатимуться змінити позицію Трампа, - політичний оглядач Колесник
23:39
Ексклюзив
Вадим Денисенко
Рф не може закласти повістку дня, але може вносити свої корективи, - політолог Денисенко про те, навіщо Путіну вибори в Україні
23:07
Огляд
Володимир Зеленський
Гранти від Байдена, а не борги, корисні копалини для США, ставка на Європу і європейську армію та неможливість виборів. Основне з пресконференції Зеленського 23 лютого
22:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Ще зарано думати, що Сполучені Штати нас кинули": політолог Фарапонов
21:47
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
У Папи Франциска на додаток до проблем з кров'ю розвивається ниркова недостатність
21:41
Ексклюзив
росія
Росіяни готові прийняти будь-який варіант завершення війни, який буде представлений, як перемога, - соціолог Шульга
21:13
Ексклюзив
Китай, Росія, США
Поворот США в бік Росії був неочікуваним для Китаю, України і самої РФ, - китаєзнавиця Голод
21:05
Стів Віткофф
Перемовник з росіянами Віткофф: мирна угода між РФ та Україною буде на основі "путівника" у вигляді Стамбульських домовленостей
21:04
Володимир Зеленський
Зеленський: не можна буде визнати вибори, на яких не зможе проголосувати половина населення
20:13
Зеленський про суди над командирами з Харківщини: через недбалість гинуть солдати і відповідати має керівництво
20:11
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Динамо" розбило "Карпати": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
20:07
OPINION
Думати про себе у смузі невизначеності
19:53
Дональд Трамп
Якщо Трамп спершу домовиться з Путіним, українці втратять довіру до США, - Зеленський
19:48
Німеччина уряд
Вибори у Німеччині: екзитпол свідчить про перемогу ХДС/ХСС, друге місце - у АдН, яка пропонує Мерцу створити коаліцію
19:30
Анджей Дуда
Дуда чекав Трампа у Вашингтоні близько години, а той приділив йому лише 10 хвилин, - ЗМІ
19:10
Інтерв’ю
Путін Медведчук
Путін пропихає сценарій виборів, щоб вони розірвали Україну зсередини, - Рибачук
18:33
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Лубінець: росіяни знову розстріляли українських полонених, імовірно, це були бійці 82-ї бригади на Курщині
18:25
Оновлено
Україна США
"Просуваємося в роботі": Єрмак про результат нового раунду перемовин з представниками США
18:17
"Потрібна ратифікація парламентом": Зеленський про економічну угоду зі Сполученими Штатами
18:17
З Хмельницького військовим передали 120 FPV-дронів власної збірки
Торік Україна виготовила понад 2 млн FPV-дронів, цього року буде більше, - Зеленський
18:10
Андрій Сибіга
Китай не зацікавлений у продовженні війни на території Європи, - Сибіга
18:01
OPINION
Насправді мирна угода неможлива. В принципі
18:00
Інфографіка
пожежа у Москві
Масштабна пожежа у Москві, вибух на нафтовому родовищі у Тюменській області та на Кубані: де у ворога вибухало та палало цього тижня
17:55
Володимир Зеленський
Зеленський: об'єднану армію Європи можна побудувати на основі контингенту миротворців та ЗСУ
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - американський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:25
Володимир Зеленський в Давосі
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
15:58
Київ, Майдан Незалежності
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух і паркування, а громадський транспорт курсуватиме за зміненими маршрутами
15:38
Рустем Умєров
В Україні купують або виробляють 96% дронів, - Умєров
Більше новин