Чому виник бляхомайдан та що буде з автівками на єврономерах

8 вересня, 2017 п'ятниця
19:42

Що спровокувало водіїв транзитних автівок до протесту та звідки це пішло

Зміст

Чому та звідки завозять

Популярність автівок на іноземних номерах значно зросла в останні роки. Викликана вона законодавчими обмеженнями: розмитнити в Україні можливо лише автомобілі з екологічним стандартом "Євро-5", які випускаються з 2010 року. Законно ввезти старші авто фактично неможливо.

Читайте також: Наскільки здешевить вживані авто двадцятикратне зменшення акцизу

Хоча європейські автівки, що були у вжитку, завдяки підписаному президентом законопроекту, стали дешевшими, для частини громадян вони й далі залишаються недоступними. Ціна на авто, що відповідає «Євро-5», орієнтовно стартує з $7-8 тис. В той час, як “євробляха” обійдеться автолюбителю в $2-3 тис.

Окрім логічної ринкової різниці в ціні за “Євро-5”-авто доводиться платити ще й чималі гроші за розмитнення. Наприклад, якщо ви плануєте ввести в Україну седан 2013 року вартістю $6 тис., ще десь близько $2 тис. доведеться віддати на сплату всіх мит. Таким податковим навантаженням Україна захищає власного виробника. В результаті виходить ситуація, коли умовна 30-річна "Лада" на українських номерах в Україні коштує стільки ж, скільки "Ауді" початку 2000-х у Польщі чи Литві.

Бажання зекономити штовхає українців шукати шпарини у законодавстві, щоб провезти автомобіль на іноземних номерах для постійного користування в Україні.

Найпопулярнішими країнами купівлі євроавто для наших громадян стали Литва та Польща. Й справа тут не лише в географічній близькості. Просто саме туди автівки віком “за 10 років” стікаються з усієї Європи. Якщо загалом у зоні Євросоюзу середній вік авто 10,7 року, то в цих трьох країнах – 16-17 років. За цієї ж причини популярністю користуються автівки на естонських, румунських чи молдавських номерах.

Середній вік автівок в ЄС

Користуватись старим автомобілем в Європі дорожче, ніж придбати новий. З кожним роком екологічний податок, страхування та обслуговування для такої машини буде все більшим, тож власники радо їх продають. Ці авто потрапляють спочатку до Литви, Польщі, Румунії, Молдови, а потім - в Україну.

Як працюють "схеми"

Відповідно до чинної статті 95 Митного кодексу, ввезене з-за кордону авто може перебувати на території України не більше п'яти або десяти діб в залежності від пункту пропуску. Тому люди, які живуть в прикордонних зонах й купили авто в сусідній країні, змушені були перетинати кордон кожні 5-10 днів, утворюючи страшенні черги.

Але з часом в кодексі знайшли дірку. Якщо громадяни України можуть користуватися нерозмитненим авто до 10 днів, то іноземці мають право ввозити в Україну авто для особистого користування на термін до 1 року. При цьому резидент України також може їздити на автомобілі нерезидента.

Читайте також: Дешеві іномарки з Європи. Що пропонує законопроект про транзитні авто

Так виникла схема, а в Литві чи Польщі зорганізувались цілі підприємства, що «допомагають» оформити авто для громадян України.

Зареєстроване в ЄС авто іноземець–нерезидент повинен перетинати кордон раз на рік. Кермувати засобом та бути власником у техпаспорті може українець. Для цього йому потрібно стати працівником іноземної компанії, наприклад, водієм. І все - рік їздити Україною на авто за $2-3 тис. можна майже без перешкод.

Що хотіли та що отримали на "бляхомайдані"

За даними ДФС, схема допомогла привезти в Україну вже 64 тис. вживаних нерозмитнених авт на іноземних номерах. Хоча деякі дані свідчать, що таких авто в нашій країні вже близько 3 млн.

Держава взялася за вирішення цієї проблеми. Зараз у Верховній Раді зареєстровано 22 законопроекти, які покликані вирішити проблему "єврономерів". Один з них №4932, поданий народним депутатом Максимом Бурбаком ("Народний Фронт") змушує власників авто на іноземних номерах сплачувати за один день знаходження в країни 2 євро (59 грн).

Читайте також: 10 тисяч на рік. Все про податок для авто на єврономерах

6 вересня під стінами Верховної Ради розпочалася акція протесту власників авто на іноземних номерах, які вимагали поступок щодо розмитнення всіх автомобілів, які ввозять в Україну.

Згодом учасникам акції протесту вдалося досягти компромісу з головою комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною.

Згідно з компромісним меморандумом, розмитнення авто другої категорії з об’ємом двигуна до 2200 см куб. коштуватиме близько 1 тис. євро. За двигун 1,2 см куб. доведеться викласти 1,4 тисячі євро.

Крім того, меморандум передбачає подальше закриття кордонів та розмитнення авто не старіших 2000 року. Тож система розмитнення не стосується автівок, що підпадають під "Євро-5". 

Протестувальники на пропозицію Южаніної спочатку пристали та згорнули акцію протесту. Коли з'ясувалося, що кордони закриють й легалізувати вдасться лише автівки, що вже зараз завезені в Україну, назвали компроміс фейком.

Борці з “бляхами” бояться, що Україна перетвориться на велетенське автозвалище Європи. Окрім того, така схема обурює громадян, які ввезли авто за всіма правилами та заплатили більше.

Також ввезення авто  за цією схемою впливає на продажі офіційних імпортерів, а державний бюджет недоотримує кошти від податків.

Останнім часом почастішали випадки аварій за участі євроавтівок. Оскільки фактичні власники перебувають за кордоном, притягнути водіїв таких авто до відповідальності вкрай складно. Найчастіше вони просто залишають місце пригоди разом з автівкою, а інші учасники ДТП втрачають страхові виплати.

Якщо таку машину затримують поліцейські з метою перевірки документів, згідно статті 485 Митного кодексу України водію загрожує штраф до 300% митних платежів, за порушення умов ввезення автомобіля в Україну. У різних випадках штрафи сягають від 400 тис грн. до понад 1,5 млн грн., в залежності від ціни авто. Поки що засуджують лише тих, хто через рік не повернув авто за кордон.

Читати більше: Машини на єврономерах почали активно штрафувати. Що відбувається

З іншого боку, дешеві автівки сприяють налагодженню бізнес-середовища в країні, адже створюють нові можливості для супутніх послуг (мийки, сервіс, запчастини, шини, дороги, заправки, ресторани, готелі). Але при цьому виникають інші проблеми: брак паркувальних місць, затори, забруднення атмосфери. 

Виходить, що поки в США чи Норвегії масово пересідають на електрокари, українці виборюють право їздити на машинах десятирічної давності. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.95
    Купівля 41.95
    Продаж 42.46
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:46
Юрій Галушкін
За бригадного генерала Галушкіна, якого підозрюють у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, внесли заставу 5 млн грн
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
16:29
Роберт Фіцо
Фіцо скликає радбез Словаччини через інформацію спецслужб про "захоплення влади"
16:27
Джокер: Безумство на двох
Оголосили претендентів на антипремію "Золота малина", найбільше номінацій у "Джокера 2"
16:23
Зеленський зустрівся із власниками провідних компаній: говорили про інвестиції в Україну
16:21
застосунок Дія
У Дії відновили послугу єВідновлення після російської кібератаки
16:16
OPINION
Путіну мир не потрібен. Йому потрібна увага до себе
16:07
Оновлено
Європарламент
Європарламент закликав визнати президентські вибори в Білорусі фіктивними
16:04
OPINION
Трамп повернувся. Його ціль — золота ера для США, але де в ній ми?
16:03
Дональд Туск
"Тільки союзник може побажати іншому союзнику стати сильнішим": Туск заявив, що ЄС має вітати заклик Трампа про збільшення військових витрат
15:56
Пресреліз
Програма Leave no one behind: школи отримали ноутбуки
Інноваційна освіта Leave no one behind: що зміниться у школах?
15:39
Росіяни двічі атакували рятувальників на Херсонщині, є травмований
15:39
Множинне громадянство паспорт
У разі відкриття кордонів 70% українців не переїжджали б за кордон, – опитування
15:35
армія КНДР
У США очікують, що КНДР відправить підкріплення на Курщину, - NYT
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
13:00
сніг, мокрий сніг
Де очікувати туман, а де мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 23 січня
Більше новин