Машини на єврономерах почали активно штрафувати. Що відбувається

Андрій Пилипенко
6 вересня, 2017 середа
12:12

Що чекає автівки на єврономерах: штрафи, конфіскація, податки

На початку вересня власники машин на єврономерах (автівки з литовськими, польськими та естонськими номерами) перекрили рух в центрі Києва. 

Водії вимагають змінити правила розмитнення автомобілів, зробити їх більш доступними для населення. 

Машини з іноземними номерами можна було помітити на дорогах України починаючи ще з 90-х років. Проте саме після Революції Гідності кількість таких автівок стала критичною – як і гострота дискусій навколо них.

Залежно від регіону таких "іноземців" називають "литовцями", або "поляками", тобто це машини відповідно із польськими або литовськими номерами. У столиці більше "литовців", на Західній Україні переважають "поляки", на Закарпатті - "словаки". У дискусіях, що точаться в соцмережах, часто можна зустріти узагальнюючий термін з відтінком зневажливості – "євробляхи".

За даними Державної фіскальної служби понад 63,9 тисячі автомобілів з іноземною реєстрацію знаходяться на території України незаконно. 

У 2015 році з ввезених майже 549,6 тисячі авто (майже 77,3 тисячі у режимі транзит та 472,3 тисячі – тимчасового ввезення) не було вивезено понад 21,5 тисячі. 

У 2016 році – зі ввезених в Україну майже 712,6 тисячі (124,1 тисячі – у режимі транзит, 588,4 тисячі – тимчасового ввезення) не виїхали 54,3 тисячі авто.

З них з порушенням терміну в країні перебувають понад 32 тисячі транспортних засобів. 

За 7 місяців 2017 року з 492,5 тисячі авто, ввезених у режимі транзиту (111,9 тисячі) та тимчасового ввезення (380,6 тисячі),  не виїхали за межі країни майже 72,3 тисячі автомобілів. Із них майже 10,4 тисячі перебувають в Україні з порушенням термінів.

Хто такі "іноземці" і скільки їх в Україні

В українському законодавстві використовується специфічна тавтологічна форма, яка позначає авта на іноземних номерах - "машини ввезені на умовах тимчасового ввезення".

Громадянин України може перетнути кордон на автомобілі з іноземними номерами, якщо він зобов’язується виїхати через той самий митний пункт впродовж 5 днів, або за умови виїзду через інший пункт – впродовж 10 днів.

Якщо ж за кермом такого авто перебуває громадянин іншої країни (нерезидент), то він отримує право їздити на цьому транспорті Україною впродовж 1 року. Примітно, що таке право має саме той нерезидент, який перетнув кордон за кермом автомобіля, а не власник авто, або українець, який може сісти за кермо.

За даними Державної фіскальної служби на кінець 2016 року в Україну на умовах тимчасового ввезення заїхало майже 600 тисяч автомобілів.

За даними представників профільних автомобільних асоціації зараз кількість таких машин перевищує 1 млн. У публічних виступах депутати часто називають цифри від 700 тис до 1.5 млн "іноземців" на дорогах України.

Це в кілька разів більше, ніж зареєстровано автомобілів у Києві. Для порівняння, всього Державна прикордонна служба нарахувала в період з 2013 по 2015 рік майже 10 млн автівок з іноземними номерами, які щорічно заїжали в Україну.

Чи легально користуватися "литовцями" та "поляками"

Так. Але поки виконуються вищезгадані правила, за якими такі автівки перетнули кордон та умови на яких вони знаходяться в Україні.

Основним мотивом для покупців "іноземця" є відсутність митних зборів, які доводиться платити якщо хочеш самотужки і легально завезти придбане за кордоном авто в Україну. Різниця в ціні вживаних іномарок на "єврономерах" та машин, які за які сплачено всі мита, та зареєстровано в Україні, сягає 3-5 або і більше тис євро.

Продавці ж машин на "єврономерах" запевняють покупця в Україні, що такою машиною можна легально користуватися за "генеральною довіреність", або іншою схемою впродовж 2 чи навіть 5 років. Або бути готовими сплатили штраф у розмірі 8,5 тис грн. та їздити на придбаному у "євроділків" авто далі.

Дуже часто ці машини є власністю та перебувають на балансі закордонних фірм, польських або литовських.

Якщо ж машину затримують поліцейські з метою перевірки документів, згідно статті 485 Митного кодексу України водію загрожує штраф до 300% митних платежів, за порушення умов ввезення автомобіля в Україну.

Також зараз на різних сайтах можна прочитати інформацію про схему, за якою умовні литовські чи польські фірми оголошуються банкротами – а тих хто користується машинами, які зареєстровані на такі фірми, вимагають їх повернути.

Що змінилося

Цього літа додався ще один гарячий фактор до дискусії навколо єврономерів - активна практика в судах вищих інстанцій, щодо стягнення штрафів із тих, хто порушив правила ввезення чи користування такими автами в Україні. У різних випадках штрафи сягати від 400 тис грн. до понад 1,5 млн грн., в залежності від ціни авто.

Насправді ж, практика штрафування тих, хто користується машинами на іноземних номерах почалася навіть не цього року. Ще весною 2016 року були зафіксовані перші рішення судів про штрафи у 8,5 тис. грн (перша фіксація порушення) для власників авто на іноземних номерах, які порушили правила перебування в країні.

Цьогорічні штрафи у розмірі кількох сотень тисяч гривень – це у більшості випадків саме продовження таких справ, коли громадяни продовжували користуватися "єврономерами".

Деякі видання навіть писали про спеціальні "патрулі". Ніби представники митниці разом з поліцією проводять спільні перевірки, щоб виявити ввезені в Україну з порушенням митного законодавства машини. 

В травні 2017 року Комітет Верховної Ради з податкової та митної політики підтримав законопроект №4932, поданий народним депутатом Максимом Бурбаком ("Народний Фронт") який має змусити власників авто на іноземних номерах сплачувати за один находження в країни 2 євро (59 грн) (1 тиждень – 7 євро (207 грн), 1 місяць – 33,8 євро (1 000 грн), 1 рік – 342, 2 євро (10 122 грн).

Сплачувати потрібно на пункті перетину кордону "наперед". Тобто власник "єврономерів" буде змушений оплатити своєрідний "проїзний", ціна якого є тим нижчою, чим довший період оплачується.

Цей законопроект тоді спровокував акцію організації "Авто Євро Сила", яка гуртує власників "єврономерів", під Верховною Радою. Раніше, взимку цього року, учасники руху вже палили покришки на виїздах до Києва, протестуючи про проти змін до Митного кодексу.

Читайте також: 10 тисяч на рік. Все про податок для авто на єврономерах

Тоді ж Петро Порошенко також пообіцяв боротися зі зростанням кількості авто на іноземних номерах. Указом 146/2017 він доручив Кабінету Міністрів України невідкладно врегулювати ситуацію, що "склалася внаслідок недотримання вимог митного законодавства при використанні на території України транспортних засобів, зареєстрованих відповідними органами іноземних держав".

Тобто поки що позиція вищих владних органів доволі чітка – користування "єврономерами" виходять за межі українського законодавства.

Що у підсумку

За коментарями нардепів загалом у Верховній Раді зареєстровано 22 законопроекти, які покликані вирішити проблему "єврономерів". Водночас, організація "Авто Євро Сила" вже оголосила наступну масову акцію під стінами парламенту на 6 вересня.

Досить реальним виглядає сценарій, за яким власники авто на "єврономерах" за прикладами вкладників збанкрутілив банків, будуть вимагати свого роду легалізації своїх авто.

Читайте також: Чи зможуть українці привозити дешевші машини з Канади

За словами активістів, вони хочуть, щоб українцям дозволили їздити на іноземних номерах за умови сплати в бюджет щорічного внеску в 200 євро, що за рік, за їх підрахунками, принесе до бюджету близько 10 млрд грн.

Варіантів може бути декілька. По-перше, це радикальне зниження ввізних мит на всі види іноземного автотранспорту. На даний момент консенсусу щодо цього варіанту немає, зважаючи на політичні інтереси які і диктують політику протекціонізму, високих мит на підтримки внутрішнього виробника.

По-друге, може бути оголошено "амністію", за пропозицією нардепа Роберта Горвата (БПП). Буде оголошено перехідний період, наприклад, півроку, коли всі "євроавтомобілі" пройдуть одноразову реєстрацію, обов’язковою умовою якої буде відповідність екологічним стандартам, та сплатять додатково ПДВ.

Нардеп Тетяна Острікова ("Самопоміч") у своєму законопроектів пропонує варіацію на тему "проїздного", або умовно-часткову плату: на 2018 рік це буде 0,2% від суми митних платежів, вже в Україні, у внутрішніх митницях, можна буде далі щомісячно сплачуючи відповідне мито.

Збалансованим, для легалізації уже ввезених авто, виглядає варіант сплати штрафу 8,5 тис. грн та сплати митних зборів у звичайному розмірі, наприклад, із реструктуризацією виплати на період 1-2 роки.

Читайте також:
Київ
+18°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.49
  Купівля 38.49
  Продаж 39.51
 • EUR
  Купівля 38.85
  Продаж 39.97
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
9 серпня
04:03
Ил-76МД
У Білорусь поблизу кордону з Україною прибув черговий вантажний літак армії РФ
03:40
Міністри оборони США та Канади обговорили підтримку України та протидію РФ у рамках НАТО
03:17
українські танкісти
На Півдні цієї доби ЗСУ ліквідували понад 20 росіян та декілька одиниць броньованої техніки
02:54
Мелітополь
Вечір для військових РФ перестає бути спокійним. В тимчасово окупованому Мелітополі прогриміло близько 10 вибухів
02:28
Білл Клінтон
Зеленський мав розмову з експрезидентом США Клінтоном
02:04
Останні хвилини крейсера "Москва"
Міноборони РФ визнало загибель на крейсері "Москва" ще двох строковиків, - ЗМІ
01:40
Сухогруз RAZONI з українським збіжжям у Лівані
Ліван відмовився приймати зерно, відправлене першим кораблем з українського порту, - посольство
01:17
Протирадарні акети AGM-88 HARM
Сюрприз російським ППО-шникам. Українські ВПС освоїли західні ракети, що вражають російські С-300 на відстані до 150 км ,- експерт
00:57
wizzair
Угорський лоукостер Wizz Air з жовтня запланував польоти з Москви в Абу-Дабі
00:50
Андрій Скоч
Суд у США доручив арештувати літак російського олігарха вартістю $90 млн
00:30
Молдова
Прелюдія війни. У Молдові стривожені заявами Придністров'я про бажання приєднатися до Росії, - The Times
00:22
Зерно
Буферна зона 10 миль. Стали відомі деталі "зернового коридору" для українського збіжжя, - Reuters
00:15
Генерал Дмитро Марченко
Ще у березні росіяни проґавили шанс захопити Миколаїв, – генерал Марченко
00:03
діти війна
Росії примусово виселили з України понад 3 млн людей
2022, понедiлок
8 серпня
23:46
"Чотири збиті "Калібри" - це десятки врятованих життів українців". Зеленський подякував українським зенітникам
23:41
мавпяча віспа
У Молдові зафіксували перший випадок мавпячої віспи
23:10
Головний переговорник Ірану на ядерних переговорах Алі Багері-Кані у Відні
Євросоюз узгодив остаточний текст ядерної угоди з Іраном, – The Wall Street Journal
23:03
"Не має залишитись ані тліючого, ані замороженого конфлікту": Зеленський заявив, що лише очевидний програш РФ є запобіжником проти будь-якої нової війни
22:43
окупанти Мелітополь
В окупованому Мелітополі пролунали вибухи
22:37
Ексклюзив
Через обмеження виїзду чоловікам, 150 тис. українських моряків не можуть включитися в економіку, - представник "Фонду допомоги морякам "Ассоль" Шевченко
22:31
У столиці Фінляндії демонтували пам'ятник, подарований ще СРСР
У столиці Фінляндії демонтували пам'ятник, подарований ще СРСР
22:11
Курт Волкер
Україна та Грузія можуть стати членами НАТО попри те, що частина їх територій окупована Росією, - Волкер
22:06
Росіяни обстріляли населені пункти Сумщини, одна людина загинула
22:02
Прапор, який покинув Азовсталь з останнім бійцем, передали до Музею історії України у Другій світовій війні
У Донецьку триває "суд" над українськими полоненими: "прокурор ДНР" просить розстріляти бійців українського підрозділу "Ведмеді"
21:50
На фото Дмитро Кулеба
Вибачення не менш недолугі, ніж їхня причина, - Кулеба про Amnesty International та фільм CBS
21:38
Аналітика
Сергій Згурець
HIMARS та українська ППО руйнують плани російських окупантів. Колонка Сергія Згурця
21:36
Російський літак, який розбирають на запчастини через санкції
У Росії через санкції авіакомпанії розбирають літаки на запчастини, - Reuters
21:20
Ексклюзив
Путін та Лукашенко. Сочі, 2022 рік
Путін хоче руками Лукашенка зачепити країни НАТО, - військовий експерт Бадрак
21:18
Ентоні Блінкен
Якщо ми дозволимо Росії підкорити Україну, у світі почнеться "сезон війн", - Блінкен
21:14
Росія втратила на війні в Україні близько 70-80 тисяч солдатів, - Пентагон
21:08
Українці вже вісім років активно тренують свою армію. Російський військовий експерт визнав перемоги ЗСУ над армією РФ
21:06
Оновлено
ППО збила ракету
На Черкащині ППО збила ворожу ракету: пошкоджена цивільна інфраструктура, одна людина загинула
20:50
Пентагон
Пентагон анонсував додатковий пакет військової допомоги Україні на суму $1 млрд
20:50
МЗС РФ
Росія вивела свої об'єкти з-під дії Договору про скорочення стратегічної наступальної зброї
20:26
Допомога Україні
США нададуть Україні додаткових $4,5 млрд допомоги
20:18
окупант ЗАЕС
Білий дім відреагував на воєнні дії довкола ЗАЕС
20:14
Антонівський міст
"Окупанти на камеру міряють лінійками пошкодження, з ремонтом буде складно": заступник голови Херсонської облради Соболевський про стан Антонівського мосту
20:12
ЮНІСЕФ запускає застосунок з розвивальними іграми для дошкільнят
19:49
Війна з Росією, Генштаб ЗСУ
ЗСУ відбили наступ окупантів у напрямках Авдіївки та Пісків і зупинили ворожі штурми біля Бахмута, Зайцевого, Вершини й Кодеми, - Генштаб
19:35
Мапа небезпечних територій, сповіщення про підозрілі об'єкти, довідник: запрацював застосунок мінної безпеки MineFree
Більше новин