Як зустріти свою весну на велике свято Стрітення: історія цього дня, прикмети і що не можна робити у цей день

Стрітення Господнє входить до дванадцятки найшанованіших церковних свят і улюблене в народі. Про сакральність цього дня, про святу воду і громничі свічки, про його прикмети, традиції і смаколики - у розвідці Еспресо-TV

"Стрітення" зі старослов'янської мови перекладається як "зустріч" або "радість". Тому вже таким бажаним є для нас це свято - одне з найулюбленіших народних  і одне з найбільших церковних свят. 

Ми любимо свята і легенди, якими вони зазвичай оповиті і яких так багато, що навіть їх корені інколи знайти непросто. Бо вони ховаються не лише в християнстві, а ще з тих часів, коли наші предки були язичниками. Отака історія - всього в ній намішано, й інколи важливо не стільки знати якісь конкретні факти свята, а меседж, сенс, який несе це свято, чому воно шанується церквою і святкується всім миром. Народ відшліфував найважливіше у кожному святі: звичаї, прикмети, - те, що підтвердило безпомилковість і право на існування.

Зима з Весною зустрічаються

Це - давня казка - про зустріч Зими і Весни - одна з найулюбленіших у народі. За народними віруваннями, така зустріч відбувається двічі на рік - на Стрітення (Стрічення, Стріщення, Громниці або Зимобор) - 15 лютого (на 40-й день після народження Христа) - та в день святої Анни - 22 грудня.

Зі Святих Писань

Принесення до Єрусалимського храму немовляти Ісуса Христа його батьками відбулося на 40-й день після Різдва і на 32-й день після Обрізання. У Єрусалимському храмі Святе сімейство зустрів Симеон Богоприємець.

За Законом Мойсея, усі мали своїх первістків на сороковий день після народження приносити в храм для посвячення Богу. В знак подяки Господу треба було зробити жертвопринесення. Закон цей був установлений в пам'ять виходу євреїв з Єгипту - визволення від рабства і спасіння.

На виконання цього закону Матір Божа з Йосифом принесли немовля Ісуса в Єрусалимський храм, а в жертву принесли двоє голубенят.

В цей час в Єрусалимі жив праведний і благочестивий старець на ім'я Симеон. Йому було відкрито Святим Духом, що він не помре до тих пір, поки не побачить Спасителя. Симеон довго чекав виконання обіцянки Божої. За переказами, він жив близько 300 років.

Цього дня з натхнення Духа Святого він прийшов у храм. І коли Марія з Йосипом принесли Немовля Ісуса, Симеон зустрів Немовля, взяв Його на руки і, славлячи Бога, сказав:

"Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм із миром; бо побачили очі мої Спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, - світло на просвіту народів, і славу людей Твоїх Ізраїля ".

Богослови пояснюють цю зустріч Ісуса Христа із Симеоном як зустріч Старого і Нового Заповітів, зустріч даного єврейському народу Закону Божого і найвищого закону Божественної любові, який явив світові Господній Син.

Богородиця і Йосиф дивувались словам Симеона.  "Ось, через Нього сперечатимуться в народі: одні врятуються, а інші загинуть. А Тобі меч душу прошиє самій ", - сказав старець Матері Божій, і що означали ці його слова, ми далі бачили з історії…

Стрітення. Дуччо ді Буонінсенья

З Єрусалима празник поширився на увесь Схід, а пізніше, за  Юстиніяна (527-565) Господнє Стрітення офіційно стає великим святом.  

Сила Стрітенської води

У храмах цього дня святять воду, яка набуває особливих властивостей.  

Стрітенська свічка - вікно до Бога

Свічки, які освячені на Стрітення, називають "громичними" і вважають домашніми оберегами. Свічку запалювали відразу, коли приходили з церкви, - "щоб весняна повінь не пошкодила посівам і щоб мороз дерев не побив".  А упродовж року зберігали такі свічки на покуті.

Громична свічка, за повір’ям, має особливу силу, бо оберігають дім від природних стихій, страшних негод, а родину -  від "злого ока" та хвороб (допомагає жінкам при пологах, сприятлива людям, які страждають на епілепсію тощо).

Коли гроза, у хатах  запалювали громничну свічку як надійний оберіг. 

 Вважається, що цього дня від деяких робіт краще утриматися, як, утім, і на всі великі свята.  Отож не слід робити:

Прикмети на Стрітення

Звичайно, погода, клімат дещо змінилися, і те, що збігалося раніше, не збіжиться з філігранною точністю. Однак народ виробив певний алгоритм спостережень у природі. Свято зустрічі Зими з Літом чекали з нетерпінням, щоб дізнатися погоду на весну та літо, передбачити урожай, приплід, розвиток господарства.

Сприятливі прикмети цього дня:

Тануть сніги. Ілля Штільман

Прикмети Стрітення, як бачимо, можуть інколи навіть суперечити одна одній, а це значить, що за ними потрібно слідкувати упродовж усього дня: кожна година Стрітення для прикмет має значення. Такий він, примхливий стрітенський день, і це не дивно: як-не-як, борються зима з літом, і в процесі цієї боротьби позиції можуть мінятися навіть частіше, ніж щогодини. 

"…Та як би вона (зима) вже там не хвицалась, а як літо посміхнеться, то сонце засяє, вітер повіє і земля проснеться!" - каже Олекса Воропай у книзі "Звичаї нашого народу".  

Тому найкраща прикмета цього дня – що календарна весна уже менш ніж за два тижні.

 

Березневий ранок. Микола Глущенко

Стрітенський пиріг

А ще на велике свято хочеться щось смачненьке приготувати. День цей як-не-як таки прохолодний, тому можна, приміром, спекти чудовий пляцок, в якому поєднується ніжність і сніжність пташиного молока та ароматність яблук, настрій від  яблучного цвітіння. Назвіть цю смачну комбінованість  "Зустріч" - і свято обов'язково вдасться! А рецептом цього кулінарного шедевру ділиться визнана кулінарна майстриня, "хедмейкер" пляцків львів'янка Марта Левицька. 

Форма 26 d. кругла, прямокутна 24/28 см.
Для тіста: 3 яйця,1 склянка цукру, 1 склянка борошна з гіркою, 2 ст. л. какао, 5 ст. л. сметани, 50 г масла (маргарину), 1 ч. л. амонію.
Яйця збити з цукром до збільшення об'єму, додати сметану збити, топлене масло збити, далі - амоній, просіяне борошно з какао. Збити на малих обертах міксера - тісто має бути, як густа сметана. Викласти у форму, пекти 45 хвилин (до сухої палички). Як охолоне, перерізати на два коржі.
Крем: 0,5 л. молока, 4 ст. л. манки, 1 склянка цукру, ванілін, 200-300 г масла, сік половини лимона.
Половину молока з цукром ставимо варити, в другій половині розводимо манку, вливаємо до киплячого молока, і, постійно помішуючи, варимо до доброї густини. М'яке масло збити до білого кольору, по ложці давати злегка теплу манку, збивати до пухкості, додати сік лимона і ще раз збити.
Бісквіт з яблуками: 6 яєць, 200 г цукру, 200 г  борошна, 3 великих яблука, 1 ч. л. розпушувача.
Білки злегка збити зі щіпкою солі, додати цукор збити до стійких піків, додати жовтки, збити, додати просіяне борошно з розпушувачем, вимішати лопаткою. Яблука порізати на дольки та вимішати з тістом. Пекти 40 -45 хвилин, а коли охолоне - перерізати на два коржі..
Далі збираємо пляцок чи торт: чергуємо корж + крем. Смачного свята!

Пляцок Марти Левицької

"Зустріч" або ж "радість" - недаремно саме перед календарною весною нам випадає таке свято. Звичайно, переможе весна, бо ще жодного разу не було інакше. Нам залишається лише дотримуватися Закону Божого і найвищого закону Божественної любові, який явив світові Господній Син. І не забувати: весна приходить раніше, ніж пишуть календарі, вона приходить зі Стрітенням Господнім!