
Як країна поховала імперські амбіції Росії в Чорному морі: новий документальний фільм
На дні Чорного моря лежать рештки щонайменше 13 флотів — від Візантії до сучасної РФ. Проте це не лише історія кораблів, а й амбіцій, імперських поразок і боротьби за новий баланс сил у Європі
Документальний фільм "Чорне море. Цвинтар імперій" розповідає, як Україна змогла зламати російську морську гегемонію і чому саме Чорне море є ключем до майбутньої безпеки всього континенту. Фільм виробництва Бавовна Продакшн вже доступний на YouTube-каналі Миколи Княжицького.
Чорне море десятиліттями вважалося “російською зоною”. Але повномасштабна війна докорінно змінила реальність. Україна — без авіаносців, фрегатів і підводного флоту — знищила флагман “Москва” і змусила Чорноморський флот РФ тікати до Новоросійська.
"Ми довели, що морські дрони і ракети — це нова епоха. І саме Україна її відкрила", — говорить автор фільму, народний депутат Микола Княжицький, який є ініціатором та членом Наглядової ради Консорціуму оборонної інформації. Це обʼєднання провідних аналітиків з незалежних українських та міжнародних дослідницьких центрів, які готують аналітичні довідки для потреб оборони країни.
"Ми стали першою країною у світі, яка масово й надзвичайно ефективно застосувала морські дрони у війні. Це прорив, порівнюваний із появою танків у Першу світову або реактивної артилерії у Другу. Україна відкрила нову епоху морських битв — і саме завдяки цьому флот однієї з найбільших армій світу змушений ховатися в бухтах Новоросійська", — пояснює Михайло Самусь, військовий експерт і співзасновник Консорціуму оборонної інформації, який є одним з основних спікерів стрічки.
Фільм досліджує, як змінювалося геополітичне значення Чорного моря, чому провалилася ідея демілітаризації цього регіону, яку роль відіграють Туреччина, Велика Британія та НАТО. А також – чому не варто довіряти жодним домовленостям з Росією без гарантій морської безпеки.
У стрічці також розглядається унікальна дронова тактика ЗСУ, роль “москітного флоту”, британсько-норвезька “морська коаліція”, нові проєкти українського озброєння та загрози, які несе поспішне перемир’я.
"Ми не маємо повторити помилок НАТО і дозволити російському флоту повернутись у Севастополь. Без контролю за морем — не буде контролю за безпекою", — підсумував Микола Княжицький.
За словами героїв фільму, війна на морі стала для України і викликом, і шансом. Тож дії нашої держави в Чорному морі — це не просто воєнна операція, а стратегічний прорив, який може назавжди змінити баланс сил у регіоні. Щоб зберегти цю перевагу, необхідно не допустити повернення російського флоту до Криму, зафіксувати нову архітектуру безпеки на морі та продовжувати нарощувати власні дронові й морські спроможності.
- Актуальне
- Важливе













