Близько 5% веб-ЗМІ не мають української версії, – мовний омбудсмен

На жовтень 2023 року приблизно 5% вебсайтів національних та регіональних ЗМІ не мають української версії. Це стосується 35 національних та 60 регіональних медіа

Про це повідомляє уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

"У порівнянні з минулим роком ситуація кардинально змінюється, позитивна динаміка відчувається як на національному, так і на регіональному рівнях. У регіонах, де ми бачимо системні порушення, у нас і досі немає затверджених регіональних мовних програм, зокрема я говорю про Харків та Одесу", – зазначив Кремінь.

За словами Кременя, відсутність української версії на сайтах ЗМІ є порушенням мовного законодавства.

Читайте також: Знають не всі: які слова починаються на "и" в українській мові

У процесі дослідження українських медіаресурсів було проаналізовано 1924 сайти – 566 національних та 1358 регіональних порталів. На цих сайтах українська версія завантажується за замовчуванням у 81% національних та 85% регіональних ЗМІ. В інших випадках користувачам відображається російська версія або змішана сторінка з українською та російською мовами.

Також дослідження соціальних мереж виявило, що українська мова значно переважає в більшості популярних соцмереж. Зокрема, західні соцмережі - Facebook, Twitter (X) та Instagram - показали зростання використання української мови. Наприклад, в Instagram близько 90% дописів тепер пишуться державною мовою; Facebook та Twitter (X) досягли цього показника на рівні 75-80%. Для порівняння: торік частка української мови в цих соцмережах становила 65-70%, а три роки тому - у жовтні 2020 року - була лише 15-25%.