Аналітика

Харків. Бої довкола Серпа та Молота

Володимир Кравченко
7 липня, 2022 четвер
07:40

На 9-му році походу Росії на знищення України противники радянської тоталітарної символіки у майже на третину розбитому місті сподіваються, що з гербами УРСР та СРСР нарешті буде остаточно покінчено

У Харкові новий скандал. 

На цей раз довкола того, має радянська тоталітарна символіка прикрашати місто, яке 5-й місяць потерпає від руйнівних масованих російських бомбардувань, чи ні. 

Дискусія торкнулася не просто серпів та молотів на вулицях, фасадах та металевих парканах. Суперечка спалахнула з приводу герба УРСР/СРСР на центральному приміщенні Харківської міськради в історичному центрі міста. 

Місяць тому депутатка обласної ради Галина Куц офіційно запитала мера Харкова Ігоря Терехова про те, чи не настав час позбутися символу неіснуючої країни на будинку мерії. 

Подаючи звернення до міського голови, Куц розповіла, що громадськість міста так чи  інакше давно висловлює своє ставлення до проблеми: "Звернень від різних людей і спільнот було багато. Відповіді були різні: і що це має якусь історичну цінність, і що демонтаж герба може зруйнувати будівлю і так далі". 

За словами депутатки, зараз будівля міськради все одно вже пошкоджена і негайно потребує реконструкції внаслідок російських бомбардувань Харкова. 

Тому вона має велику надію, що "крига вже скресла і під час реконструкції будівлі буде демонтовано символіку комуністичного тоталітарного режиму".

У особистому запиті до міського голови Куц послалася на Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

"Отримала відповідь на моє депутатське звернення очільнику Харківської міської ради І.О. Терехову щодо необхідності демонтажу з будівлі міської ради радянського герба з серпом та молотом. Коротко передаю суть: демонтувати радянський герб неможливо, бо… це твір мистецтва!", - описала Куц відповідь юридичного департаменту мерії.

Юристи захищають герб УРСР/СРСР трьома законами України

Юристи міськради також апелюють до вказаного Закону. Але водночас вони знаходять у ньому статтю, котра визначає випадки, на які не поширюється заборона та пропаганда символів комунізму. До таких віднесені "випадки використання символіки комуністичного тоталітарного режиму у творах мистецтва, створених до набрання чинності цим Законом".

Також юристи наводять ще один Закон України – "Про охорону культурної спадщини". Він прописує, зокрема, "правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини … з метою захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього та майбутніх поколінь".

Згідно з рішенням Харківського облвиконкому від 1980 року будинок Харківської міськради є пам’ятником архітектури місцевого значення. А 1972 року виконком Харківської  облради надав йому статус пам’ятки історії місцевого значення, оскільки 2 березня 1917 року у цьому приміщенні "відбулося перше засідання Харківської ради робітничих депутатів".

З огляду на все це, виносять вердикт юристи, здійснення демонтажу герба УРСР/СРСР на будинку Харківської міськради, який перебуває на державному обліку як об’єкт культурної спадщини, порушить норми вказаних двох законів. Вони підсилюють своє тлумачення Законом "Про місцеве самоврядування".

Соцмережі не мовчать

На проблему активно відгукнулися користувачі соціальних мереж. Пост депутатки облради набирає велику кількість уподобань, коментарів та поширень.

Люди в основному поділилися на два табори. Одні засуджують всякі подібні дискусії та обговорення, мовляв, "не на часі", а опонентів відсилають "на фронт". 

Противники ж радянської символіки в українських містах закликають зносити не серпи і молоти та "всякий радянський мотлох", а "голови тим посадовцям, які вперто їх відстоюють".

Дехто покладається на патріотів-фронтовиків: "Знов поки Азов не відколупає того серпа і молота, не спроможуться наважитись на зміни?".

Любителі "чорного гумору" пропонують не чіпати гербів СРСР – їх і так "знесуть ракетами російські окупанти".

У мережах також вказують на те, що міська рада "не має повноважень трактувати Закони України".

Влада обіцяє знести серп і молот з будинку міськради

На цей раз позиції юридичного департаменту міськради та мера Харкова щодо демонтажу радянської символіки не збіглися.

Герб із серпом та молотом буде знятий з будинку мерії. Про це поінформував директор департаменту з питань інформації та зв'язків з громадськістю міськради Юрій Сидоренко.

"Мер міста Ігор Терехов уже давно прийняв рішення, що герба радянської України, що не існує, на будівлі міської ради не буде. І також давно вирішив, що на будівлі, з якої здійснюється управління містом, буде герб міста-героя Харкова", - повідомив Сидоренко. 

За його словами, міський голова Ігор Терехов дав завдання, аби відповідні роботи розпочалися найближчим часом. 

Комуністичну символіку – в музеї. Коментар політолога

Політолог  харків’янин Тимур Андрієвський вважає, що процес декомунізації має проходити цивілізовано,  та з урахуванням воєнного часу.

"Цілком очевидно, що єдине місце, де може бути символіка радянського тоталітарного режиму – це музеї. Музеї тоталітаризму, які мають бути створені в кожному обласному центрі. Вся інша символіка має бути демонтована і знищена", - сказав він у коментарі Еспресо. 

"Бо символіка, - наголошує він, - це пропаганда. Пропаганда, вшита в код нашого міста. І це очевидно ворожа пропаганда. Очевидно, що там, де символіка тоталітаризму – туди рано чи пізно дотягнуться ті, що використовують цю символіку в політичних цілях. 

Так і сталося. Пам‘ятаєте, як Путін обіцяв нам "справжню декомунізацію"? Бо зміна коду наших міст, вичищення ворожої ідеології і пропаганди – заважає його планам повернути імперію. 

Тому знищувати радянську символіку потрібно було раніше. 

Стосовно символіки на будівлі міської ради – то її обов’язково потрібно демонтувати. Чи зроблять це? Чомусь я вірю, що зроблять. Питання лише в часі. Але тут виникає певна розвилка. Зараз, коли ми всі бачимо, що росіяни, захоплюючи та окуповуючи наші землі, тягнуть із собою не тільки злочини проти людяності та тисячі смертей. Вони приносять із собою злочин проти пам’яті, повертаючи пам’ятники Леніну та іншу злочинну символіку". 

На думку Андрієвського, демонтувати залишки радянської символіки зараз – це ідеальний час в контексті суспільної думки. 

"Але особисто моя позиція полягає в тому, що позбавлятися символіки вже потрібно в безпечному місті. І це точно зараз не про Харків. Будівлю міськради будуть відновлювати і ремонтувати. Ось тоді і можна прибрати залишки цієї радянської пропаганди. Тому я схвалюю рішення поки сховати герб тканиною. Немає сенсу зараз демонтувати те, що й так може бути знищене в будь-який момент черговим "Ісканднром". Демонтаж все одно потребуватиме великої бюрократії, підготовку проектної документації, виділення коштів. Враховуючи певні традиції місцевої влади – демонтаж може бути дорогим задоволенням із завищеними цінами на всі роботи. Вибачте, але зараз краще ці кошти пустити на відновлення тих самих вікон у квартирах харків’ян. Бо клятий герб совка може ще трішки повисіти, схований тентом, а квартира без вікон – ні", - сказав Андрієвський.

Пообіцяти, не значить виконати

Досвід показує, що деякі проблеми в житті міста не розв’язуються місцевою владою не те що роками, а десятиріччями. Враховуючи політичні обставини та час у якому живе світ та Україна, влада Харкова могла б самостійно та більш послідовно вирішувати питання демонтажу пам’ятників та символів комуністичної тоталітарної системи. В Україні законом вони прирівняні до нацистської символіки. 

Чого варта лише тяганина довкола па’ятника Жукову та проспекту, названого його ім’ям, а також історії довкола пам’ятника Леніну, коли їх уже давно позносили навіть на батьківщині вождя пролетаріату, а харківська влада, після його знесення молоддю у 2014-му, роками обіцяла повернути 16-метровий монумент місту.

Загалом, якщо мова про топоніми, то, за офіційною оцінкою, у Харкові збираються перейменувати близько 400 вулиць з 3000 наявних. 

На думку ж громадського руху "Декомунізація. Україна", у столиці Слобожанщини має бути перейменовано понад 500 "російських" топонімів – активісти подають назви районів, вулиць, проспектів та багатьох станцій метро.

Налаштування значної частини громадськості вже розходяться з офіційною позицією влади.

Наприклад, учасники руху заявляють, що хотіли б перейменування вулиці Пушкінської, станції метро "Пушкінська", тоді як мер Ігор Терехов заявляє, що буде відстоювати ці назви і вони залишаться на карті міста.

"У чому винен Пушкін, що народився Путін? Тим більше Пушкін – всесвітньо відомий поет, так само як і Лермонтов. Є й інші видатні поети, письменники, художники. Не треба усіх під один гребінець... Ми вчилися на чудових поемах Пушкіна і Лермонтова. І Пушкінська залишиться Пушкінською. У нас є вулиця Пушкінська, у нас є станція метро імені Пушкіна. Це нехай залишається", - заявив Ігор Терехов.

Своєю чергою, громадські ініціатива "Харківська топонімічна група" постійно критикує владу за поспіх та кулуарне, як вона вважає, перейменування топонімів, а також за відсутність "системного підходу та зрозумілої концепції".

Наведені факти та події доводять, що процес декомунізації та деколонізації у півторамільйонному прикордонному місті України не буде простим та спокійним.

Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.88
  Купівля 38.88
  Продаж 39.78
 • EUR
  Купівля 39.63
  Продаж 40.81
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
14 серпня
09:48
Кривдник Ломаченка переміг нокаутом у дебютному бою в новій вазі
09:45
Сумщина
Зранку росіяни з мінометів обстріляли Сумщину
09:38
Ексклюзив
Сергій Згурець
Вступ Швеції та Фінляндії в НАТО обмежить Росію на Півночі, - Згурець
09:25
За добу окупанти втратили 150 солдатів, 8 танків та один гелікоптер
09:23
окупанти
Розвідка Британії вказала нову мету РФ на Донбасі
09:21
Німеччина уряд
Через санкції в Німеччині понад 5 місяців перебувають 10 російських літаків, - ЗМІ
09:12
Рашисти продовжують обстрілювати Миколаїв та область
Кім розповів про вечірні обстріли Миколаєва та області російськими "смерчами" і "ураганами"
08:50
Ігор Шевадзуцький
Український важковаговик переміг американця, який бився з Джошуа, Ф'юрі та Кличком
08:46
Оновлено
наслідки удару по Харкову
На Харківщині пролунали вибухи
08:34
Бахмут, російський обстріл
13 серпня росіяни вбили двох мирних жителів Донеччини та поранили десятьох, - Кириленко
08:22
Ріші Сунак та Ліз Трасс
У Британії визначився лідер у боротьбі за посаду прем'єра
08:21
Чадний газ
РФ збільшує постачання газу в Угорщину через "Турецький потік"
08:06
Микола Княжицький
Про соціологію, рейтинги політиків та абсурд під час війни
07:57
Еммануель Макрон
Президент Франції підписав протокол про приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО
07:36
Бої ЗСУ і РФ
Ранкове зведення Генштабу: на Краматорському напрямку в районі Серебрянки ворог вдався до втечі після вогневого ураження від ЗСУ
07:11
У Єрусалимі невідомий стріляв по автобусу: восьмеро поранених, троє – у критичному стані
06:40
У Маріуполі окупанти заманюють до міста робітників з Росії, але "кидають" їх на гроші, – міськрада
06:20
Укрзалізниця
Укрзалізниця анонсувала евакуаційний потяг на 14 серпня
06:05
Окупанти намагались прорвати оборону українських військ на Донеччині, однак зазнали втрат, - Генштаб ЗСУ
ISW попередив, що росіяни можуть змінити пріоритети на Донбасі, щоб відвернути увагу ЗСУ на Півдні
03:41
Росія обстріляла портову інфраструктуру та житлові квартали Миколаєва
03:03
Ракета "Калібр"
Українців закликають не ігнорувати тривоги. Росія розмістила у Чорному морі 16 крилатих ракет
02:55
авіація
Українська авіація обстріляла опорні пункти росіян на Миколаївщині
02:37
Одеса
Над Одесою збито ворожий розвідувальний безпілотник
01:57
Дніпропетровщина, Нікополь
Росія зі ствольної артилерії вдарила по Нікополю
01:11
В обмін на харчі збирають у пенсіонерів інформацію про чоловіків: ЦПД розповів, чим займаються росіяни на окупованих територіях
00:18
Олімпіада-2022
Олімпійський чемпіон Абраменко несподівано заявив, що вірить у "хороших росіян"
2022, субота
13 серпня
23:46
Ілюстративне фото. Обстріл
У Кіровоградській області прогриміли вибухи
23:26
Ексклюзив
Віталій Портников
У білорусів буде інша реакція на гроби, які підуть з України, - Портников
23:09
Нова Каховка
ЗСУ знищили 3 бази росіян на Херсонщині
22:36
фейк
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 13 серпня
22:36
Зеленський: нові санкції проти Росії повинні блокувати російську атомну галузь
22:29
Замок "Ластівчине гніздо" на мисі Ай-Тодор у Гаспрі (Крим, Україна)
Якщо Росія добровільно не залишить Крим, там будуть бої, - офіцер ЗСУ з АРК
22:18
Судно з українським зерном
З українських портів загалом вийшли 16 суден із зерном, - Зеленський
22:15
Руслан Малиновський
Малиновський віддав асист у першому матчі "Аталанти" в новому сезоні
22:11
Ексклюзив
ЗСУ, ракета, РСЗВ
Ураження ворожих об’єктів на перешийках виходу з Криму перетворять півострів з бази РФ на острів, - військовий експерт Грабський
21:42
Фрідріх Мерц
Опозиція звинуватила уряд ФРН у недостатній допомозі Україні та "щоденних сотнях жертв", - Bild
21:35
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Путін витягнув свій останній козир: все вирішиться найближчими днями, - Піонтковський
21:28
Миколаїв після обстрілу в ніч з 3 на 4 серпня 2022 року
Близько 20:00 росіяни обстріяли Миколаєв. Є поранений
21:16
Австрія
У Австрії трапилося ДТП за участі українського військового аташе
21:16
Енергодар в окупації
В окупованому Енергодарі ковбаса продається по 500 грн за кг, за сирний продукт просять 600 грн. - Бі-бі-сі
Більше новин