На 716 млн грн збитків: НАБУ і САП викрили схему привласнення електроенергії Укренерго

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили схему привласнення електричної енергії Укренерго та легалізації коштів, отриманих за неї. Збитки становлять 716 млн грн

Про це повідомляє пресслужба НАБУ.

Слідство встановило, що в березні 2022 року один з найбільших в Україні трейдерів на той час ТОВ "Юнайтед Енерджі" закупила у ПрАТ "НЕК "Укренерго" електроенергію на суму понад 716 млн грн. Незважаючи на її заборгованість перед товариством керівник відповідного департаменту "Укренерго" не зупиняв продаж. Водночас один із комерційних банків виступив гарантом оплати, коли рішення про видачу гарантії голова правління прийняла одноосібно, що порушує процедуру.

У НАБУ розповіли, електроенергію потім продавали реальним учасникам ринку. Отримані кошти організатор схеми, який є бізнес-партнером учасника справи НАБУ і САП про розкрадання коштів ПриватБанку, вивів на рахунки підконтрольної закордонної компанії.

"Гроші за поставлену електроенергію Укренерго не отримало. Коли ж товариство звернулося до банка-гаранта, аби погасити заборгованість, йому відмовили", - йдеться у повідомленні.

Підозру повідомили організатору схеми, директору департаменту ПрАТ "НЕК "Укренерго", голові правління комерційного банку та директору приватної компанії. 

Зазначено, що на кошти у сумі понад 700 млн грн, що знаходяться на рахунках залучених до схеми компаній, накладено арешт.

Коментар Укренерго

В енергетичній компанії зауважили, що триває тісна співпраця з НАБУ, а Укренерго надає всю необхідну інформацію слідству.

"Але в березні 2022 року Україна перебувала на початку повномасштабного вторгнення Росії. Скориставшись цими обставинами, компанія-трейдер "Юнайтед-Енерджі" споживала електричну енергію, яку не придбала, і не заплатила НЕК "Укренерго" за небаланс електроенергії, який створила. Сума боргу перед "Укренерго" склала 1,7 млрд грн. При цьому банк-гарант не забезпечив виплату "Укренерго" фінансової гарантії", - йдеться в повідомленні.

У пресслужбі розповіли, що колишній співробітник, якого згадало НАБУ в цій справі, як і всі працівники Укренерго, працював в умовах облаштування робочих місць під час евакуації, або в бомбосховищах.

"Це могло б призвести до певних уповільнень процесів. Наскільки це може бути кваліфіковано як вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУ, має вирішити суд", - кажуть у товаристві.

З трейдера та банку Укренерго вдалося повернути 600 млн грн боргу, водночас в судовому порядку компанія намагається стягнути 1,1 млрд грн з урахуванням штрафів.

"Вже є рішення першої інстанції на користь "Укренерго" по виплаті оператору системи передачі 1,1 млрд грн. Після набуття законної сили рішення суду, "Укренерго" стягне цю суму в повному обсязі, і в питанні завдання компанії збитків буде поставлена крапка", - підсумували в енергетичній компанії.