У Росії скоро заборонять GPS

Майбутнє супутникової навігації опинилося під загрозою через політичні чвари Москви й Вашингтона

Затверджений президентом США Бараком Обамою оборонний бюджет фактично забороняє зведення в Америці російських станцій коригування ГЛОНАСС (глобальна навігаційна система, аналог GPS).

Як повідомляє The New York Times, Москва вперше виступила з такою ідеєю майже два роки тому, твердячи, що розміщення на території США восьми куполоподібних антен значно поліпшить точність і надійність системи. Офіційний запит було надано в травні цього року. Проте республіканці в Конгресі США висловили підозри, що ці станції зможуть виконувати й іншу – розвідувальну функцію. Пентагон і ЦРУ ці побоювання підтримали. Зокрема, в листопаді представники Пентагону заявляли , що Росія хоче отримати "плацдарм на американській території , який значно збільшить точність російських керованих ракет".

Втім, прямої заборони документ не містить. Однак відтепер це питання передано під особисту відповідальність міністра оборони й директора національної розвідки. Дозвіл буде надано, якщо вони запевнять конгрес, що ці об'єкти не будуть використовуватися для шпигунства проти США, не підвищать ефективність російських озброєнь, не послаблять позиції американської системи GPS і передаватимуть тільки незашифровані дані.

Росія справді намагається знищити монополію Америки в галузі глобальної навігації, проте без видимих успіхів. Причин тому багато – від загальної деградації космічної галузі, що призводить до зриву запусків супутників ГЛОНАСС, до адміністративних методів маркетингу, як-от спроби зобов’язати імпортерів мобільних пристроїв замовляти для РФ такі, що містять модулі ГЛОНАСС.

Джерела в адміністрації Обами твердять, що переговори з Москвою з приводу розміщення станцій тривають. Білий дім старається применшити значення прописаного в бюджеті «запобіжника». Проте цілком очевидно, що це черговий крок до подальшого псування стосунків. Він цілком органічно виглядає на тлі скандалу навколо політичного притулку для колишнього цереушника Едваврда Сноудена, суперечки щодо сирійського врегулювання та різних оцінок подій в Україні.

На території РФ розташовано 19 станцій системи GPS. Місяць тому віце-прем'єр Дмитро Рогозін зацікавився тим, як ця апаратура потрапила до країни, на підставі яких міжнародних угод та хто видавав відповідні дозволи. Чиновник поскаржився, що федеральні органи влади, до яких він звертався , не володіють цією інформацією. Але тепер, очевидно, це з’ясують. Не виключено, що коли сторони компромісу не досягнуть, користувачам GPS доведеться страхуватись компасами.