В Японії феєрверки пропонують замінити "метеоритними дощами". Як це працюватиме

Японська компанія Astro Live Experiences (ALE) з 2016 року розробляє систему контрольованого запуску штучних зірок, які повинні стати більш видовищною заміною сучасних феєрверків

Вчені планують вивести на орбіту супутники, які по команді будуть випускати різнокольорові "метеори", що прикрашатимуть свята, концерти та інші заходи.

Деякі астрономи розкритикували стартап за поширення "космічного сміття". Видання Buzzfeed News поговорило з командою ALE і дізналося про "зорепад за запитом".

Зірки для багатих

Проектом займаються доктора Лена Окадзима (Lena Okajima) і Тосінорі Кувахара (Toshinori Kuwahara), які до цього вивчали астрономію і аерокосмічну інженерію в японських університетах. Їх мета - проводити контрольовані "метеоритні дощі" для свят та інших подій.

Представники стартапу орієнтуються на багатих бізнесменів і міську владу: за їхніми словами, вартість одного запуску не перевищує ціну великого феєрверку в мегаполісі. У Токіо одне шоу з феєрверком коштує близько 40 тисяч доларів, а запуски на День незалежності в Нью-Йорку - майже 6 мільйонів доларів.

Попередній запуск технології вже схвалило Японське аерокосмічне агентство, яке консультувалося з NASA, Європейським космічним агентством і Міністерством оборони США. ALE розраховує приймати перші замовлення на "зорепади" на початку 2020-х років.

Як працює технологія

ALE будує два супутника, перший з яких відправиться на орбіту в грудні 2018 року і розташується на висоті приблизно 350 кілометрів над землею. У супутнику - близько 400 різнокольорових "падаючих зірок", які запустяться по команді. Кожен пристрій досягає двох сантиметрів в діаметрі. У потрібний момент вони впадуть і згорять при вході в атмосферу, тим самим досягнувши ефекту "метеоритного дощу".

За словами розробників технології, супутник буде досить часто проходити над більшістю великих міст, щоб виконати замовлення. В майбутньому стартап планує запустити більше супутників, щоб зробити свою роботу "більш гнучкою".

"Зірки" ALE відрізняються від справжніх не тільки різними кольорами. Вони летітимуть набагато повільніше (8 кілометрів на секунду проти 72 кілометрів у секунду) і світити в 70 разів яскравіше, щоб глядачі встигли їх побачити. У теорії, запуск можна буде спостерігати з будь-якого куточка Токіо через те, що "зорепад" проходить вище, ніж звичайний феєрверк.

Космічне сміття

Спочатку японський стартап хотів зробити перший запуск на відкритті літніх Олімпійських ігор в Токіо, які пройдуть в 2020 році. Але проект зіткнувся з критикою астрономів. За їх словами, снаряди можуть вийти з під контролю і на повній швидкості протаранити інші супутники, що знаходяться на орбіті.

Ще одна проблема - світлове забруднення, яке може перешкодити астрономам вивчати космос. Але, на думку співробітника університету Мічигану Патрика Зайтцера (Patrick Seitzer), штучні зірки занадто швидко згорають, щоб завдавати незручності вченим.

"Я хвалю їх за розум і технічну підкованість, але це погана ідея з точки зору космічного сміття. Я стурбований тим, що в найближчі 10 років навколоземна орбіта буде переповнена супутниками", - каже Патрік Зайтцер, співробітник університету Мічигану.

У ALE розуміють проблему і намагаються її розв'язати . У базі Стратегічного командування Збройних сил США вказано 40 супутників, які працюють на схожій висоті. Якщо хоча б один штучний метеор виявиться в небезпечній від них близькості, то весь проект скасують. За словами співробітників японського стартапу, вони протягом року проводили симуляції, і жодного разу не порушили правила.

Читайте також: Космічна субмарина. Коли і навіщо NASA відправить підводний човен на Титан