Зорепад на замовлення: японці вивели на орбіту кулі, що створять штучний "метеоритний дощ"

17 січня ракета Epsilon-4 вивела на низьку навколоземну орбіту супутник з крихітними кульками на борту - в установлений час пристрій викине їх, створивши штучний метеоритний потік

Автори проекту Sky Canvas, компанія Astro Live Experiences, планує використовувати їх замість феєрверків під час великих свят, пише Gizmodo.

Перше шоу з використанням штучного метеоритного потоку замість феєрверку пройде в 2020 році в Хіросімі. Метеори, що випускають світло під час проходження через атмосферу, буде видно мільйонам людей на території 200 кв км, стверджують в компанії.

Відразу після запуску Astro Live Experiences намір провести випробування системи, в ході яких супутник скине кілька куль. Вони повинні повністю згоріти на висоті від 40 до 60 км над поверхнею, що значно вище стандартної висоти польоту комерційних літаків (10-11 км). ALE очікує "мінімального" впливу на навколишнє середовище від "космічного пилу", що падає назад на Землю.

Проектом займаються доктора Лена Окадзима (Lena Okajima) і Тосінорі Кувахара (Toshinori Kuwahara), які до цього вивчали астрономію і аерокосмічну інженерію в японських університетах. Представники стартапу орієнтуються на багатих бізнесменів і міську владу: за їхніми словами, вартість одного запуску не перевищує ціну великого феєрверку в мегаполісі.

У Токіо одне шоу з феєрверком коштує близько 40 тисяч доларів, а запуски на День незалежності в Нью-Йорку - майже 6 мільйонів доларів. ALE розраховує приймати перші замовлення на "зорепади" на початку 2020-х років.

За словами розробників технології, супутник буде досить часто проходити над більшістю великих міст, щоб виконати замовлення. В майбутньому стартап планує запустити більше супутників, щоб зробити свою роботу "більш гнучкою".

"Зірки" ALE відрізняються від справжніх не тільки різними кольорами. Вони летітимуть набагато повільніше (8 кілометрів на секунду проти 72 кілометрів у секунду) і світити в 70 разів яскравіше, щоб глядачі встигли їх побачити. У теорії, запуск можна буде спостерігати з будь-якого куточка Токіо через те, що "зорепад" проходить вище, ніж звичайний феєрверк.

Що не так з технологією?

Проект зіткнувся з критикою астрономів. За їх словами, снаряди можуть вийти з під контролю і на повній швидкості протаранити інші супутники, що знаходяться на орбіті.

Ще одна проблема - світлове забруднення, яке може перешкодити астрономам вивчати космос. Але, на думку співробітника університету Мічигану Патрика Зайтцера (Patrick Seitzer), штучні зірки занадто швидко згорають, щоб завдавати незручності вченим.

"Я хвалю їх за розум і технічну підкованість, але це погана ідея з точки зору космічного сміття. Я стурбований тим, що в найближчі 10 років навколоземна орбіта буде переповнена супутниками", - каже Патрік Зайтцер, співробітник університету Мічигану.

У ALE розуміють проблему і намагаються її розв'язати . У базі Стратегічного командування Збройних сил США вказано 40 супутників, які працюють на схожій висоті. Якщо хоча б один штучний метеор виявиться в небезпечній від них близькості, то весь проект скасують. За словами співробітників японського стартапу, вони протягом року проводили симуляції, і жодного разу не порушили правила.

Читайте також: Космічна субмарина. Коли і навіщо NASA відправить підводний човен на Титан