Уряд втрутився у ситуацію на ТЕЦ у двох містах на Львівщині, де роками зривалась підготовка до зими

Два міста на Львівщині, що стали заручниками справи "ТЕЦ Дубневичів", готуються до опалювального сезону

Кабінет Міністрів, за ініціативи профільного департаменту Львівської ОДА, провів нараду щодо ситуації з підготовкою до зими у двох проблемних містах Львівщини: Новому Роздолі та Новояворівську.

Кримінальне провадження НАБУ, диверсії та саботаж, жалюгідний стан місцевих ТЕЦ та непрофесійний управитель впродовж останніх років зривали початок опалювального сезону. Та цього року, схоже, ці проблемні моменти враховано та буде вирішено за участю усіх зацікавлених сторін. Про це у коментарі кореспонденту "Еспресо.Захід" розповів директор департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської ОДА Назарій Романчук, який готував пропозиції та був присутній на нараді у Києві.

"Головною проблемою, яку ми ініціювали та намагались вирішити на цій нараді було те, що в ході розслідування та передачі ТЕЦ в управління АРМА їм було передано майно, але не у повному обсязі. То ж вчора (10 серпня – ред.) ми це обговорили і урядовці звернулись до НАБУ та САП з проханням передати усе необхідне для роботи майно ТЕЦ управителю. Антикорупційні органи прозвітували, що потрібні документи вже підготовлені і якнайшвидше будуть подані в суд, який узаконить передачу майна ", - повідомив чиновник ЛОДА.

Він зазначив, що цей комплекс заходів має зняти усі перешкоди для нормального початку опалювального сезону у Новому Роздолі та Новояворівську:

"Управляючий ТОВ "Нафтогаз тепло" готує ТЕЦ до опалювального сезону. Здійснюється ремонт обладнання та теплових мереж. І ми маємо усі підстави розраховувати на те, що подача тепла та гарячої води у цих містах розпочнеться вчасно, вперше за останні роки".

Сьогодні про результати наради, на якій відбувалось обговорення питань, пов’язаних із врегулюванням проблемних питань Новороздільської та Новояворської ТЕЦ з метою уникнення зриву опалювального періоду та недопущення надзвичайної ситуації у містах Новояворівськ та Новий Розділ, також повідомила пресслужба уряду.

Зустріч відбулася під головуванням Міністра Кабінету Міністрів України Олега Немчінова. Були присутні представники: Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики України, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Національного антикорупційного бюро (НАБУ), Львівської обласної державної адміністрації та НАК "Нафтогаз України".

"Викликає занепокоєння поточний стан речей управління активами, зокрема, лишаються невирішеними ключові питання, які є визначальними для ефективного управління арештованим майном, а саме: урегулювання відносин з НАК "Нафтогаз України" та АТ "Укртрансгаз", розмежування функцій виробництва, розподілу та постачання тепло-, електроенергії та затвердження рентабельних тарифів з урахуванням умов ведення господарської діяльності на ТЕЦ. Такі обставини ставлять реальну загрозу успішному проходженню осінньо-зимового періоду", - зазначив міністр Кабінету міністрів України.

За результатами наради Секретаріат Кабінету міністрів підготував проект доручення прем'єр-міністра України:

1. АРМА звернутись до НАБУ та САП та ВАКС з пропозицією вжити заходів щодо прискорення розгляду питань, пов’язаних із визначенням статусу Новороздільської та Новояворівської ТЕЦ;

2. АРМА вжити заходів щодо ефективного управління майном, що перебуває в його управлінні;

3. Львівській облдержадміністрації за участю Новояворівської та Новороздільської міських рад вжити заходів для погашення у повному обсязі всіма категоріями споживачів заборгованості за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання і забезпечення своєчасної поточної оплати;

4. Доручити Національній поліції вжити заходів з метою активізації досудових розслідувань у кримінальних провадженнях за фактом вчинення диверсійних дій невстановленими особами на Новороздільській та Новояворівській ТЕЦ.

Щодо розслідувань диверсій, то, за словами Назарія Романчука, управитель вчора звітував, що відкрито одну кримінальну справу, яка стосується крадіжки кабелів. І вона об’єднана з епізодом зі зрізанням дерева, що пошкодило електромережі ТЕЦ.

Ці події трапились 7 липня у Новому Роздолі і розслідування щодо них підтвердили кореспонденту "Еспресо. Захід" в управлінні Нацполіції у Львівській області.

Нагадаємо, впродовж 2013-2015 років Новороздільска ТЕЦ та Новояворівська ТЕЦ отримували природний газ за пільговими цінами від НАК "Нафтогаз України" нібито для генерації та постачання тепла населенню. Але отримували в обсягах, які вдесятеро перевищували реальні потреби конкретних населених пунктів. Цей надлишковий газ за заниженими цінами використовували на генерацію електроенергії, яку потім продавали в мережу на комерційних умовах. У підсумку державним інтересам було завдано збитків на суму понад 1,4 млрд грн. 2016 року цю корупційну схему виявило НАБУ та почало розслідування.

У червні 2018 року рішенням Солом’янського районного суду на майно ТЕЦ було накладено арешт і передано в управління державі. Спочатку АРМА визначила управителя майном в особі ПП "ГАРАНТ ЕНЕРГО М", але воно неналежно виконувало взяті на себе зобов’язання. Відтак, після двох років і можливого зриву опалювального сезону, управителем обох ТЕЦ стало ТОВ "Нафтогаз Тепло", що належить до Групи "Нафтогаз".

Протягом усього цього часу спостерігається саботаж запуску арештованих ТЕЦ. Зокрема, знищено технічну документацію, базу обліку споживачів, а також незаконно демонтовано та вивезено з території ТЕЦ газотурбінну установку.

Особливо гострою була ситуація восени 2018 року. Тоді представники власників і працівники Новороздільської та Новояворівської ТЕЦ уклали меморандуми з міськими головами, головою Львівської ОДА, новим управителем та АРМА, згідно з якими представники власників ТЕЦ зобов’язалися співпрацювати з компанією-управителем для забезпечення якнайшвидшого запуску опалювального сезону. Та це не зупинило диверсій, і на одній із ТЕЦ представники колишніх власників демонтували контрольно-вимірювальне обладнання, яке, зрештою, вдалося повернути й таки розпочати опалювальний сезон.

Поряд із цим, власники арештованих ТЕЦ тиснули на працівників АРМА, НАБУ та САП. Вони звернулися до Національної поліції із завідомо неправдивою заявою про рейдерське захоплення. За заявами представників власників ТЕЦ відкрили кримінальні провадження проти співробітників АРМА.

Зазначимо, згідно з даними ЄДР, власниками ТОВ "Енергія – Новий Розділ" є ТОВ "АПП "Львівське" (90,05%), Міське ДКП "Розділтеплокомуненерго" (9,95%). Бенефіціарами виступають – Богдан та Ярослав Дубневичі.
ТОВ НВП "Енергія – Новояворівськ" належить ТОВ "АПП “Львівське”" (92,36%), МКП "Новояворівськтеплокомуненерго" (3,15%), Новояворівське КП "Міські електричні мережі" (4,49%). Бенефіціарними власниками є Богдан та Ярослав Дубневичі.

Окрім цієї справи, народного депутата Ярослава Дубневича підозрюють у зловживаннях на посаді голови транспортного комітету Верховної Ради через вплив на посадовців "Укрзалізниці", внаслідок чого держава зазнала збитків на суму близько 93 мільйони гривень. 31 жовтня 2019 року Верховна Рада підтримала зняття недоторканності з нього. Крім того, його дозволили притягнути до кримінальної відповідальності. 7 листопада 2019 року суд заарештував Ярослава Дубневича, але він вийшов із СІЗО наступного дня, внісши заставу у розмірі 90 млн грн.

Щодо Богдана Дубневича НАБУ відкрило також справу, за поданням НАЗК, що звинувачує його у недостовірному декларуванні. Богдан Дубневич повторно балотувався у народні депутати, але програв перегони Галині Васильченко.

Нещодавно стало відомо, що Богдан Дубневич захворів на коронавірус та перебуває на лікуванні. Його стан незадовільний і він потребує періодичної кисневої підтримки.