
РФ знову забиратиме українських чоловіків на окупованих територіях після указу Путіна про мобілізацію 160 тис. росіян
З 1 квітня у Російській федерації, а також на тимчасово окупованих нею територіях України, зокрема в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях, почався весняний призов до армії країни-агресорки
Еспресо розповідає про чергову хвилю злочинів на окупованих територіях та те, як росіяни відправляють українських чоловіків на смерть.
Чергові два з половиною місяці примусового призову
Згідно з новим указом диктатора Володимира Путіна, вже з 1 квітня у Росії та на тимчасово окупованих нею територіях України розпочалась примусова мобілізація. Відтак до 15 липня цього року окупанти планують мобілізувати 160 тис. людей. Під цей указ потрапляють чоловіки від 18 до 30 років.
Такий масовий призов називають найбільшим за останні 14 років. Додамо, що з 2022 р. навесні на службу було направлено 134,5 тис. осіб, восени – 120 тис., у 2023 р. навесні до військ призвали 147 тис. і 130 тис. восени, а у 2024 р. – 150 тис. та 133 тис. осіб відповідно.
У Центрі протидії дезінформації підкреслюють, що потрапивши на службу призовники добровільно-примусово підписують контракти й опиняються на фронті.
"Тож призов став для Кремля одним зі способів компенсувати великі втрати на передовій", – йдеться у зверненні ЦПД.
Окрім того, там зазначають, що цей набір строковиків також може бути свідченням, що Росія, попри офіційні заяви про мир, насправді хоче продовження війни.
Також Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що після торішнього призову чоловіків відправляли у зону бойових дій на Курщині. Розвідка ВБ стверджує, що до 1 тис. російських призовників були відправлені на ці території, 250 з них потрапили у полон.
Що цікаво, саме ж Міноборони РФ заявляє, що ця кампанія ніяк не пов’язана з веденням бойових дій в Україні.
фото: gettyimages
"Усіх призовників буде направлено для проходження військової служби в пункти постійної дислокації з'єднань і військових частин Збройних Сил Російської Федерації та інших військових формувань на території Російської Федерації. У пункти дислокації підрозділів Збройних Сил Російської Федерації в нових регіонах Російської Федерації (Донецька і Луганська народні республіки, Херсонська і Запорізька області), або для участі там у виконанні завдань спеціальної військової операції військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом, направлятися не будуть", – йдеться у заяві заступника керівника Головного організаційно-мобілізаційного управління Генерального штабу ЗС РФ Владіміра Цимлянського.
Вже 10 квітня на фронт відправлять перших призовників, які, за їхніми контрактами, служитимуть 12 місяців.
Призов українців для війни з українцями
Незадовго після підписання Путіним указу про "весняну мобілізацію", а саме 31 березня, на нього відреагували у Міністерстві закордонних справ України. Там наголосили, що такі дії на окупованих територіях грубо порушують міжнародне право, зокрема Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни, відповідно до якої державі-окупанту забороняється примушувати осіб служити в її збройних або допоміжних силах, а також чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії.
У зв’язку з цим відомство звернулось до світової спільноти та міжнародних організацій, аби чинити будь-який можливий тиск і припинити свавілля Російської федерації.
Окрім того, людей на підконтрольних РФ територіях закликали за можливості всіляко уникати такої мобілізації, а в разі примусової залишати підрозділи за першої нагоди, переходячи до України, або третіх країн.
фото: gettyimages
Однак далеко не всім вдається уникнути примусової мобілізації, яку на ТОТ проводять окупанти. Згідно зі звітом Центру національного спротиву, лише у період з січня до листопада 2024 року 9,6 тис. людей підписали контракт з армією РФ. У документі стверджують, що 93% від запланованих показників 2024 року з мобілізації на тимчасово окупованих АР Крим, частині Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей.
Як розповідав у коментарі для проєкту Радіо.Свобода "Донбас Реалії" представник Головного управління розвідки МО України Андрій Черняк, з набором контрактників в окупантів проблем немає.
"Я не можу назвати цифри, але точно знаю, що план, який вони перед собою ставили щодо мобілізації та підписання контрактів – у них абсолютно виконаний і навіть перевиконаний", – розповів службовець.
Добровільно-примусово підписані контракти
Дуже важливо підкреслити, що таку кількість людей окупантам вдається мобілізувати завдяки примусу, шантажу, репресіям та тиску, що підкреслюють і у торішніх даних Британської розвідки, і у звіті Центру нацспротиву.
За інформацією тієї ж розвідки ВБ, саме на строковиків, яких нібито не відправляють на фронт, тиснуть, аби вони підписали контракт. Таким чином влада країни-агресорки формально показує, що воюють лише ті, хто хоче, а строковики залишаються в безпеці й після кількамісячних навчань відправляються додому.
Інформацію, яка підтверджує примусову мобілізацію українців на ТОТ, поширюють і місцеві телеграм-канали так званої ДНР. Зокрема йдеться про те, як 22-річного мешканця окупованого Чистякового, що у Горлівському районі, не лише мобілізували, а й прикували наручниками у підвалі, катували та били током в пах.
Згідно зі свідченнями його друга, таким чином чоловіка намагалися змусити підписати та контракт та платити "внески" окупантам. Друг загиблого розповів, що в січні 2023 року мобілізованого до 1 танкового батальйону 5 бригади побили так сильно, що він ледве покинув приміщення, де відбувались катування. Усе це трапилось після відмови поставити підпис на контракті. Олексія (змінене ім’я мобілізованого) згодом ще кілька разів відправляли на "підвали", які були у кожній частині, де він ніс службу. Після чергових катувань чоловіка відправили на штурм, де він і загинув. Також у наведених свідченнях були й факти так званого "обнуління", коли тих, хто відмовлявся ставати гарматним м’ясом, просто розстрілювали.
Як ми вже наголошували, під призов у 2025 році потрапляють чоловіки від 18 до 30 років, адже окупанти володіють даними більшості призовників на окупованих українських територіях, які отримали паспорти РФ. Однак громадянам, які отримали повістки, заборонено виїжджати за межі Росії та окупованих територій. Ця заборона створює додаткові труднощі для тих, хто хотів би покинути тимчасово окуповані території.
Як пояснив у етері "Суспільного" керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко, уникнути мобілізації до війська можна і втечею в інший регіон.
"За нашим досвідом, здебільшого під призовну кампанію підпадають від 18 до 23-24 років, старших вони намагаються не брати. Донецька, Луганська область — їх вивозять в Ростовську, Запорізька та Херсонська область — їдуть в Крим або Краснодарський край. У росіян є всі дані, де вони мешкають, як їх знайти. Російський військкомат точно знає, хто де мешкає, і там точно отримують і ніхто не ризикує на цю повістку з'явитись", — вказав Андрющенко.
На превеликий жаль, згідно з інформацією Центру вивчення окупації, як мінімум у Маріуполі, Бердянську та Розівці цьогорічний показник мобілізації буде вищим, аніж торік, у півтора раза. А тому вчергове нагадаємо, що за даними українських правоохоронців, найбільш надійним способом не стати "гарматним м’ясом" у руках російської армії та не померти закатованим за відмову ставити підпис на контракті – це втеча. Будь це втеча ще до отримання повістки, чи втеча вже з поля бою, втеча в Україну, чи втеча у будь-яку іншу третю країну.



- Актуальне
- Важливе









