Передача приватних заводів державі — "воєнний комунізм" чи запізніле рішення?

Тиждень розпочався з гучної новини про примусову передачу акцій п’яти стратегічних підприємств у державну власність. 7 листопада голова Уряду Денис Шмигаль, секретар Ради нацбезпеки Олексій Данилов та міністр оборони Олексій Резников офіційно оголосили про таке рішення на брифінгу. Економісти та аналітики розділилися в оцінці цих подій, хоча зійшлися, що у мирні часи таке рішення було б неможливим. Відкритим залишається питання: чи побачать акціонери колись компенсацію і яку саме

Свої активи втратили акціонери компаній "Мотор Січ", "Запоріжтрансформатор", "АвтоКрАЗ", "Укрнафта" та "Укртатнафта". У ЗМІ переважно кажуть про найбільших приватних акціонерів цих компаній — Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, В’ячеслава Богуслаєва, Олександра Ярославського, Костянтина Григоришина та Костянтина Жеваго. Але акціями частини з цих підприємств володіли також прості інвестори та колишні працівники заводів — вони також залишилися без своїх цінних паперів. Станом на сьогодні немає інформації, щоб хтось з акціонерів оскаржував рішення держави у суді.

Цікаво, що серед постраждалих бізнесменів немає імені найбагатшого українця Ріната Ахметова, який контролює кілька обленерго.

Як відбувався процес відчуження акцій? 5 листопада таке рішення прийняли на засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача, 6 листопада його підтримав уряд. Тоді ж відбулися технічні заходи з передачі прав на акції. Вранці 7 листопада інформація стала публічною завдяки Нацкомісії з цінних паперів через зміни у реєстрах власників акцій. Чиновникам довелося вийти до журналістів. Голова уряду Денис Шмигаль пояснив, що тепер компанії працюватимуть у структурі Міністерства оборони, що вони працюватимуть 24/7 через військову необхідність та будуть повернуті колишнім власникам упродовж п’яти років після війни (або ж будуть виплачені компенсації).

Йдеться про такі компанії:

"Мотор Січ". Фото: forbes.ua

АвтоКрАЗ. Фото з загальнодоступних джерел

Укрнафта. Фото: www.dw.com

Укртатнафта. Колаж Еспресо TV

Влада вже змінила наглядові ради компаній, ймовірно незабаром будуть змінені й топменеджери. 

Публічної реакції великих власників компаній ще не було, міноритарні акціонери Укрнафти заявили у коментарі виданню "Економічна правда", що очікують на справедливу компенсацію за свої акції у майбутньому.

Економісти по-різному оцінюють рішення влади. "Воєнним комунізмом на фондовому ринку" назвав це інвестбанкір з компанії Dragon Capital Сергій Фурса: "Як ви думаєте, що скажуть інвестори, у яких тупо забрали їхню власність? Чи прийдуть вони знову інвестувати. Чи вирішать, що Україна – це та сама Венесуела у профіль?"

Водночас асоційований експерт аналітичного центру CASE Україна Євген Дубогриз рішення підтримує: "Це рішення в принципі правильне, тому що є ті активи, які мають для держави стратегічне значення. Я лише здивований, чому це сталося так пізно?" Під час включення в ефір телеканалу Еспресо він сказав, що для мирних часів таке рішення виглядало б дико, але наразі є потреба у таких діях.

Економіст Борис Кушнірук в ефірі телеканалу Еспресо висловив сумніви щодо чистоти юридичної процедури під час передачі акцій державі: "Має бути виплачена повна вартість майна власникам підприємств". Він очікує, що колишні власники будуть судитися за своє майно і вимагати компенсацію навіть якщо держава проінвестує значні кошти у відновлення роботи заводів. В цілому він негативно оцінює це рішення влади.

Юрист Юрій Крайняк в коментарі для цієї статті пояснює, що примусове відчуження допускається лише стосовно майна, яке може використовуватись в умовах воєнного стану: "Проблема в терміні "використання". Річ у тім, що використовуватись можуть лише певні речі, тобто матеріальні об’єкти. Наприклад, молоток може використовуватись для забивання цвяха, автомобіль для перевезення вантажів тощо. Проте акція не є річчю. І ніде в законодавстві не йдеться про можливість використання акцій". 

"Частина цих підприємств належала і дрібним інвесторам. У тій самій "Мотор Січі" багато тисяч акцій належали колишнім співробітникам і невеликим інвесторам, які повірили в український фондовий ринок і купили акції. І їхні гроші також були по суті конфісковані державою з обіцянкою колись повернути або компенсувати", - додав фінансовий аналітик групи компаній ICU Михайло Демків в ефірі Еспресо. Що ж стосується інвестклімату, то він має сумніви, що такі дії української влади інвесторів лякають більше за ракетні обстріли з боку Росії.