
Що таке Нацгвардія і чи має вона право стріляти
Усі обговорювали намір Зе-влади дозволити Нацгвардії застосовувати вогнепальну зброю для розгону демонстрацій
Але підозрюю, що далеко не всі в курсі що таке взагалі Національна Гвардія і чим вона принципово відрізняється від Збройних сил чи від поліції.
Поняття "Національна гвардія" існує майже в усіх країнах, хоча називаються такі сили по-різному. Але суть скрізь приблизно однакова.
Річ у тому, що Збройні сили не мають права застосовувати силу та наявне озброєння всередині країни, проти власних громадян – лише проти зовнішнього іноземного ворога.
А ось Національна гвардія – це за формою організації те ж військо, зі схожим (до певного рівня) озброєнням, але яке має право застосування сил та засобів проти власних громадян.
Аргументується це, наприклад, необхідністю придушення бунтів у тюрмах: там перебувають (переважно) громадяни України, але для протидії їхнім злочинним діям сил поліції чи пенітенціарної системи не достатньо: необхідні бронетехніка, важке піхотне озброєння, навіть артилерія та армійська авіація. І для цього існує Нацгвардія.
Читайте також: Мамкиним "стріляторам" може бути непереливки
Згідно з чинним Законом України, Національна гвардія може застосовуватися проти терористичних груп, незаконних воєнізованих формувань, організованих злочинних організацій. На території України й проти громадян України. Чого не мають права робити Збройні Сили України й виконання командирами таких завдань означатиме для них банально тюрму.
А якраз НГУ є "військовим формуванням з правоохоронними функціями" - і тому має легально право, скажімо, розганяти демонстрації протесту проти свавілля влади. Або проти здачі "4-5 менеджерами" національних інтересів. Або проти масової чиновницької корупції. Із застосуванням наявних "сил та засобів". Для "забезпечення громадської безпеки", авжеж.
А з урахуванням того, що кілька бригад НГУ мають доволі серйозний бойовий досвід, надання Нацгвардії права застосовувати вогнепальну зброю та дрони проти громадян України – може призвести до великої кількості жертв.
А якщо серед протестувальників теж будуть люди із серйозним бойовим досвідом та з якоюсь зброєю, то завершитися це може повноцінними бойовими діями посеред Києва – чого багато років прагне, наприклад, московський цар.
Як людина з юридичною освітою, я завжди усвідомлював сутність Національної гвардії. Застосування її у бойових діях – крок скоріше вимушений, через брак сил у війні проти чисельно більшого супротивника.
Читайте також: "Удосконалена" Нацгвардія: Януковичу це не допомогло
Так, багато підрозділів НГУ прямо зараз героїчно воюють на фронті. Але це не змінює функціонального призначення НГУ, сенсу її створення та існування.
І одна із її задач – розгін демонстрацій, мда-с.
І якщо хтось вважає "та не будуть вони стріляти" - будуть. Не всі, але будуть. Хтось не захоче розбиратися, "хто правий", когось обмануть командири типу "терористи — мафіозі — агенти ФСБ намагаються силою захопити владу", хтось просто буде робити що завгодно за прийнятну зарплату, а хтось просто більше нічого не вміє у житті – у кожного будуть свої мотиви.
Як це, власне, було у 2013-2014. І так само як більшість виконавців свідомо злочинних наказів зрештою не були покарані.
У насправді демократичних країнах прийнятним є застосовування проти демонстрантів нелетальних засобів стримування: гумових кийків, пластикових/гумових куль, водометів та електрошокерів. Але вогнепальна зброя – у жодному разі. Це тяжкий злочин проти власного народу. Після травми людина може відновитися, а от після смерті – ніяк.
Саме тому таємне рішення "слуг народу" про дозвіл НГУ на використання проти громадян України вогнепальної зброї – було б великим кроком до громадянської війни й навіть її провокація. Але передчуваючи відсутність для себе будь-яких позитивних сценаріїв після відсторонення від влади, ці щури готові піти навіть на влаштування кривавого братовбивства всередині країни. Як це у 2013-2014 влаштувала банда януковощей.
Але тоді "донецька братва" не наважилася законодавчо дозволити вбивати протестувальників.
А от теперішня "квартальна" - схоже, вже подолала цей психологічний бар’єр.
І це дуже тривожний сигнал, оскільки подібні рішення можуть позбавити правлячу еліту легітимності в очах суспільства та права на прийняття важливих рішень від його імені.
А це самовбивчо під час війни проти зовнішнього агресора. Це як стріляти у підводному човні: загинути можуть усі. І потім буде неважливо, хто стріляв першим.
Про автора. Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе










