
США vs Іран: коло зацікавлених ширшає
Переговори між США та Іраном в Омані перебувають під впливом складної мережі регіональних і глобальних інтересів, зокрема позицій Ізраїлю, Саудівської Аравії та Росії
Кожен із цих гравців формує динаміку діалогу, впливаючи на ймовірність компромісу, ескалації чи зриву переговорів. Зокрема, Ізраїль бачить іранську ядерну програму як екзистенційну загрозу і наполягає на її повному демонтажі. Він демонструє готовність до превентивних ударів, що може зірвати переговори, якщо Іран не піде на значні поступки. Своєю чергою, тиск Ізраїлю на США обмежує гнучкість Вашингтона, але його стриманість може сприяти компромісу.
Найпотужніша країна арабського світу, Саудівська Аравія, з якою Трамп демонструє особливі відносини, конкурує з Іраном за регіональний вплив і побоюється, що послаблення санкцій посилить Тегеран. З погляду Ер-Ріяду головна загроза полягає у наявності в Ірану ракет та діяльності іранських проксі-груп, наприклад, хуситів і він ставить питання про обмеження цих загроз. З іншого боку, саудівська влада зацікавлена у стабільності в регіоні, якої точно не буде у разі початку війни.
Росія, яка має з Іраном стратегічні відносини, зацікавлена в послабленні впливу США, але не бажає повномасштабної війни, яка може зашкодити її позиціям у регіоні. Обіцяючи Тегерану дипломатичну і можливо військову підтримку Москва має можливості зманіпулювати інтересами цієї країни – як підштовхнути Іран до жорсткої позиції, так і підтримати угоду, якщо вона відповідатиме московським інтересам.
Оман, країна яка саме зараз виступає фасилітатором, створюючи майданчик для непрямих переговорів, зацікавлений у деескалації, щоб уникнути регіональної війни, яка дестабілізує Близький Схід. Він, як і йому подібні країни Затоки, балансують між інтересами США, Ірану та інших гравців, пропонуючи компромісні рішення, наприклад, поетапне зняття санкцій в обмін на ядерні обмеження.
Читайте також: Чи відбудуться переговори між Іраном і США і чи приведуть вони до нової ядерної угоди?
З урахуванням усіх позицій найбільш імовірним сценарієм є частковий компроміс із високим ризиком зриву через зовнішні провокації. Найімовірніше, сторони досягнуть обмеженої угоди: Іран погодиться на тимчасові ядерні обмеження, а США — на часткове послаблення санкцій (наприклад, у банківській сфері).
Проте угода залишатиметься крихкою через недовіру сторін і тиск Ізраїлю та Саудівської Аравії, які вважатимуть її недостатньою. Росія підтримає угоду, якщо вона не послабить Іран занадто сильно, але зберігатиме вплив на Тегеран для майбутніх переговорів.
Ризик зриву залишатиметься високим, особливо якщо Ізраїль чи Іран вдадуться до провокацій. Повномасштабна війна малоймовірна, але точкові удари чи асиметричні атаки можуть ускладнити подальший діалог.
Про автора. Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.



- Актуальне
- Важливе











