
Україні в жодному разі не варто влазити у дискусію про "першопричини конфлікту"
На Нюрнберзькому трибуналі найвищих німецьких воєнних злочинців 1946 року суддів не цікавили "першопричини" того, чому німецькі нацисти вдиралися у суверенні держави Європи
У світлі останнього переговорного процесу хочу звернути увагу на статтю 5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 від 14 грудня 1974 року (про визначення агресії):
"а) жодні міркування будь-якого характеру, чи то політичного, економічного, військового чи іншого характеру, не можуть служити виправданням агресії;
б) агресивна війна є злочином проти міжнародного миру. Агресія тягне за собою міжнародну відповідальність;
в) жодне територіальне придбання або особлива вигода, отримані в результаті агресії, не є і не можуть бути визнані законними".
У цьому звʼязку Україні в жодному разі не варто взагалі вступати з російською стороною у дискусію про так звані "першопричини конфлікту".
Спроба зʼясовувати "першопричини" є свідомим намаганням Кремля запустити дискусію на хибний шлях, щоб виправдати здійснений Москвою злочин агресії проти України як такий.
Читайте також: Грати роль в російській виставі — це шлях у протилежному від миру напрямку
Американцям варто звернути увагу, що на Нюрнберзькому трибуналі найвищих німецьких воєнних злочинців 1946 року суддів не цікавили "першопричини" того, чому німецькі нацисти вдиралися у суверенні держави Європи. Бо мотиви не впливають на кваліфікацію злочину агресії (злочину проти миру).
Самі ж Сполучені Штати неодноразово брали на себе зобовʼязання визнавати територіальну цілісність України (пункти 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, пункт 4 Преамбули, пункти 1, 4 розділу І Хартії стратегічного партнерства США-Україна від 10 листопада 2021 року).
Щобільше, Сполучені Штати взяли на себе договірне зобовʼязання "згідно з принципами Заключного акта НБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги" (пункт 3 Меморандуму від 5 грудня 1994 року).
Зобовʼязанням США можуть довіряти і в Україні, і в інших державах. І сьогодні, і особливо — на майбутнє. Правда ж?
Про автора. Андрій Магера, юрист, колишній заступник голови ЦВК
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.



- Актуальне
- Важливе







