OPINION

Війна на Близькому Сході. Іран чекає гарантій від Росії

29 вересня, 2024 неділя
14:00

Спробую тезово викласти своє бачення

Зміст

Стратегія Ізраїлю — продемонструвати слабкість Ірану. Власне, найяскравіше цей намір продемонстрував ізраїльський прем'єр під час промови в ООН, розповідаючи про країни миру і країни війни.

Найкращий варіант для Ізраїлю — виграти без наземної операції. Найгірший варіант — тривала військова кампанія у південному Лівані, створення зони безпеки з перебуванням там ізраїльських військ. В принципі, поки ізраїльська стратегія працює непогано. Додам, що вторгнення знівелює ізраїльську стратегію на відокремлення "Хезболли" від Лівану.

"Хезболла" отримала нищівний удар. Є чимало тих, хто радіє цьому, — в Лівані та в інших арабських країнах, зокрема в Сирії. Чи означає, що з організацією покінчено? Ні. Будуть призначені нові лідери, там лінійка запасних велика, і проблем з цим не буде, але очевидно: комунікація порушена і певний колапс керівництва наявний. За певних обставин "Хезболла" може втратити свій статус в Лівані, але це буде залежати від результатів цієї війни, не раніше.

Читайте також: "Позиції "Хезболли" будуть ослаблені, але про повний розгром не йдеться": сходознавець Якубович про ліквідацію Хасана Насралли

Іран опинився в складній для себе ситуації. Не відповісти зараз значить не просто втратити обличчя, а поховати на довгі роки геостратегічні амбіції. Втрата "шиїтського коридору" - нищівний удар по позиціях КВІР.

Наскільки я розумію, іранське керівництво, опинившись перед реальною загрозою війни з Ізраїлем та США, намагалося маневрувати між спробою відновити переговори з американцями та тяглими переговорами з росіянами та китайцями. Тому такою дивною та контраверсійною була заява Пезешкіана й посил іранців "Хезболлі" — допомога не на часі.

Іранці розуміють, що головним завданням ізраїльтян є стратегічна поразка Ірану, яку можна досягти лише втягуванням США у війну. Вони досі вагаються, але скоріше за все період вагань завершиться після саміту БРІКС у Казані 22-24 жовтня. Їм потрібна угода з Москвою, де має бути гарантована безпека. Якщо вони справді на це сподіваються, їхні надії марні, але як певний запобіжник (третя світова війна, бла, бла) може спрацювати.

Щодо інтересів України. Ослаблення Ірану нам на руку, втягування Москви у війну нам на руку (шкода, якщо зіскочать), довгий конфлікт автоматично породжує нові лінії розламу, нам це не дуже.

Словом, буде якось.

Але пам'ятайте: там усі брешуть, а іранці найбільше.

Джерело

Про автораІгор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
25 червня
13:46
PR
Як повернутися з СЗЧ - поради Азову
Повернення з СЗЧ 2026: як знову стати до лав війська
13:37
цензура
У Росії вирішили зібрати в закритий архів всю "деструктивну літературу"
13:19
Огляд
Україна ЄС
У першому транші допомоги від ЄС не буде грошей на дрони: на що можна використати виділені €3,2 млрд
13:16
Олександр Сирський
Білорусь спрощує пропуск українців до лісів, Сирський анонсував нові бригади на півночі
13:00
Чемпіонат світу 2026 з футболу, ЧС-2026 з футболу
У трьох групах визначились переможці: який вигляд мають турнірні таблиці ЧС-2026 після 3-го туру
12:49
Ексклюзив
Конференція Гданськ
Основне призначення конференції у Гданську не розрулювати двосторонні суперечки, а вести глобальну дискусію на тему розвитку України, - політолог Сушко
12:47
Інтерв’ю
Священик Олександр Більський про побудову церкви на Херсонщині
Збудувати греко-католицьку церкву на Херсонщині та допомагати людям під час окупації: як це вдалося священнику Олександру Більскому
12:37
НПЗ Уфа
В Уфі палають і димлять два з трьох НПЗ
12:32
Ексклюзив
Іван Тимочко
Ні росіяни, ні білоруси не впевнені, що зможуть ефективно захистити ретранслятори на території РБ, - військовий експерт Тимочко
12:16
США вперше випробували систему ПРО "Золотий купол"
12:16
Меру Українки повідомили про підозру через заволодіння землею
12:01
OPINION
Навіщо Росія примазується до країн-гегемонів
11:33
Через особливу конституційну процедуру "мовчазного ухвалення" у Румунії розглянуть законопроєкт об'єднання з Молдовою
11:14
Вінісіус Жуніор та Ашраф Хакімі (ліворуч), Бразилія - Марокко, ЧС-2026
Бразилія, Мексика і Швейцарія виграли групи A, B і C, а ПАР сенсаційно здолала Південну Корею: результати матчів ЧС-2026
11:14
Ексклюзив
Крим є додатковою точкою, щоб всадити Росію за стіл перемовин, - політична експертка Покровщук
10:56
Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляєн (Брюссель, 17.08.2025)
Проти Урсули фон дер Ляєн розпочали розслідування через секретний чат із Зеленським та європейськими лідерами
10:26
відновлення електропостачання
В "Укренерго" попередили про можливі вимкнення світла цього літа
10:25
Оновлено
РФ зранку вдарила по АЗС у Сумах та Запоріжжі: виникли пожежі, про постраждалих невідомо
10:23
Оновлено
землетрус
У Венесуелі сталися два найпотужніших за понад сто років землетруси: 32 загиблих і 700 поранених
10:20
OPINION
В ДТП за рік загинуло більше, ніж від російських ракет і дронів. Прийшов час змінювати ПДР
10:05
Ексклюзив
Гуляйполе
Росіяни намагаються взяти в оточення лівобережжя Запорізької області, - командир окремої служби БПЛА УДА Арутюнян
09:10
Оновлено
пожежа на ТЕЦ у Керчі
Краснодарський край РФ та Крим атакували дрони. У Севастополі зникло світло
09:00
OPINION
Мобілізація в Росії неминуча?
08:10
Ексклюзив
спека
Наталка Діденко розповіла, коли Україну накриє спека
08:08
Оновлено
fpv-дрон, фпв, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Бійці 28-ї бригади вперше знищили пускову машину "шахедів", на фронті 148 боїв і мінус 1270 окупантів. Підсумки роботи Сил оборони за добу 24 червня
08:01
OPINION
Чому українці не бояться ядерної бомби
2026, середа
24 червня
23:02
Ексклюзив
Конференція Гданськ
"Постійно звучали історичні питання": нардепка Сірко про міжпарламентські переговори з Польщею у Гданську
22:58
ЗСУ, Сили оборони, Генштаб, фронт
"Ситуацію вдалось переламати": Держдеп США заявив, що Україна зараз виграє війну
22:42
Ексклюзив
Княжицький на Via Carpatia
Україна і Польща мають не розхитувати відносини, а будувати спільний фронт у ЄС, - Княжицький
22:39
Ексклюзив
Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров
Чубаров прогнозує у Криму повний колапс через проблеми з пальним і електроенергією
22:16
єврейська громада україни
Посольство Ізраїлю заявило про "нацистський салют" на акції "Братства" у Києві і закликало покарати учасників
22:12
Зеленський
Зеленський доручив завдавати ударів на випередження по об'єктах, які РФ використовує для війни
22:06
Ексклюзив
Сергій Лавров в інтерв'ю NBC News (24.08.2025)
"Лавров не впливає на рішення в переговорах, його завдання - напускати туману", - міжнародник Дубовик
21:50
Микола Княжицький Парламентська асамблея України і Польщі у Гданську
Разом Україна та Польща будуть потужніші за Німеччину та Францію: Микола Княжицький про подолання найбільшої кризи стосунків
21:41
пожежа на НПЗ у Сизрані
Замість переробки — на продаж: РФ б'є рекорд експорту сирої нафти через простій НПЗ після ударів українських дронів
21:26
Оновлено
Окупанти вдарили по кінотеатру в центрі Конотопа та по Запоріжжю: є постраждалі та загибла
21:17
фейк
РФ поширює фейк про мільйони втрат української армії. У РНБО спростували
21:13
Оновлено
фахівець з розмінування
На Херсонщині РФ вбила двох фахівців міжнародної гуманітарної організації NPA
20:51
Андрій Сибіга
У МЗС України закликали світ пильнувати "навчання" Білорусі
20:46
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
"Рішення Лукашенка повністю синхронізовані з Кремлем": Смолій про роботу ретрансляторів
Більше новин