Як нам впливати на електорат Трампа, щоб вони були "за нас"?

Популярне питання? Хвилює? А я вам відповім — а майже ніяк не повпливати

Чому? На сприйняття війни в Україні в електорату Трампа може повпливати — раптово — тільки сам Трамп.

Чому це так?

Бо трампізм використав старий добрий консерватизм, спотворив його й обгорнув ним свій ультраправий вождизм.Один з дослідників трампізму описував колективний портрет його виборця так: "Коли питаєш у прихильника Трампа, що таке ідеологія МАГА (Make America Great Again), відповідь така — що Трамп називає MAGA, то і є MAGA".

MAGA використовує ностальгію, лейтмотив американської політики. Але підмінив фундамент. Традиційний консерватизм використовував ідеал "Храму на Горі", апеляцію до втраченого морального імперативу, повернення до якого веде до економічного та політичного успіху.

Читайте також: Трамп: bullshit - брехун, який не передбачає приховування правди

Трамп замість "Храму на Горі" і втрати морального ідеалу апелює до занепаду "чоловічої ідентичності", покірності "інтересам меншим", жіночності, глобалізму. І повернення до "золотої доби", в такій парадигмі потребує повернення до часів, коли "чоловіку (справжньому американцю) було простіше знайти гідне місце у суспільстві". На жаль, багато американських консерваторів таку підміну з'їли та сприйняли на ура.

База ідеології Трампа — націоналізм і крайній правий популізм. Крім ворожого ставлення до імміграції, "старих політичних еліт" і eep state, Трамп і його прихильники:

Наразі трампізм як політична концепція поєднує в собі елементи націоналістичної, не-ліберальної та корпоративістської відповіді на вигадані та реальні проблеми США.

Причини виникнення такого запиту можуть бути дуже різними. Але в основі всього — накопичені економічні й соціальні проблеми. Є десятки мільйонів невдоволених бідністю, поганими перспективами й соціальними правилами, які ці люди не розуміють і не готові прийняти. Треба очолити. Трамп і очолює.

У підсумку це і формує категорії його електорату.

Перша — бідні білі чоловіки без вищої освіти. Це група "жертв глобалізації" та економічних диспропорцій.

Друга — білі християнські націоналісти. В особі Трампа радикальні білі протестанти знайшли свого героя, бо він поєднує в собі три компоненти:

Читайте також: Трамп проти України: наслідки. Колонка Віталія Портникова

Третя - "ображені лівим поворотом". Це категорія вважає, що фемінізм, боротьба за права расових чи сексуальних меншин, інші прояви лівої чи ліберальної політики позбавляють їх можливості реалізувати себе у сучасних США.

Четверта - "обурені змовою еліт" і прихильники теорій змови. Цих людей об'єднує те, що вони вважають причиною проблем (соціальних, економічних, расових тощо) "світову змову", "змову еліт" тощо.

Всі ці 4 категорії схильні до ізоляціонізму. І саме шляхом радикалізації електорату на виборах 2020 Трамп набрав на 11 млн голосів більше, ніж 2016. 2020 за нього проголосувало 74,2 млн американців, а 2016 - 63 млн.

Егоїзм, ресентимент і переляканість його електорату і робить його опортунізм абсолютно доречним і ефективним для політичного впливу. Питання в тому, що звузити його електорат можна тільки вирішенням базових причин його розширення. А цього поки й близько нема.

Тому нам і світу залишається розраховувати що більш-менш адекватні американські виборці лишаться у більшості, а якщо ні — то що американські інституції це витримують і далі буде відкат. Так, світу боляче, коли у головного дорослого тече дах. Але такий нам випав час.

Джерело

Про автора. Юрій Богданов, публіцист, спеціаліст зі стратегічних комунікацій у сфері бізнесу, державного управління та політики

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.