Слово у війні: знайомимо з письменниками, які воюють

У цьогорічному Форумі Via Carpatia взяли участь військові-письменники: дискусія "Слово у війні" стала однією з найважливіших подій. Еспресо знайомить із письменниками, які взяли участь в події, та їх основними творами

Слово і війна - це не лише назва літературно-мистецької зустрічі в межах Via Carpatia, підтриманої Українським інститутом книги, генеральним телепартнером якої став телеканал Еспресо. У житті та творчості письменників, які з усієї країни приїхали на Івано-Франківщину для участі у Форумі, тісно переплелися творчість і захист Батьківщини. 


Андрій Лотоцький

Слово: "Сірі археологи", "Розкрадачі лісових смітників" написав у співавторстві із Владом Якушевим. Тексти згаданих книг у смішній і легкій формі розповідають про таємниці нашої землі, зокрема Рогатинщини, з точки зору археології – що було і які наслідки маємо сьогодні від подій минулого. Зокрема, битв під час багатьох воєн, які прокотилися згаданим регіоном.

ВІйна: Сьогодні військовослужбовець 24 окремої механізованої бригади ЗСУ, а також власник торговельного майданчика у мережі інтернет: "Крамниця добрих подарунків" – де представлений найбільший вибір сучасної української воєнної літератури, а також сувеніри ручної роботи.

Віктор Янкевич 

Слово: "Тенета", "Копія", "Відплата", "Вбивство в бібліотеці на Ринку, 9", "Останній лист", "Тачки і тьолки", "Тенета 2.0", "Смерть у подарунок".

ВІйна: Зараз захищає Україну на південному напрямку.

Володимир Скоростецький 

Слово: Автор віршів та новел на військову тематику. Герої його творів – реальні українські воїни. Під час фронтових редакційних відряджень автор працює в окопах та на бойових позиціях наших військ, де черпає натхнення і сюжети для власної творчості.

Війна: Полковник Збройних Сил України. З 2014 року бере участь у війні з російськими загарбниками. Активно підтримує волонтерський рух.

Сергій Дзюба 

Слово: Сценарист художніх фільмів за однойменними романами "Позивний Бандерас", "Заборонений" та документального фільму "Життя після 16:30" за книгою О. Терещенка. Співавтор книг "Позивний Бандерас", "Позивний Бандерас. Операція "Томос", "Заборонений".

Війна:  2022 р. пішов до лав ЗСУ. У вересні 2022 року був поранений у бою під Горлівкою.

Ілля Тітко

Слово: Автор 20 книжок для дітей. Серед них "Незламні мураші", "Навіщо песикові гавкати", "Зомба".

Війна: З квітня 2022 року брав участь у бойових діях проти російських загарбників у Запорізькій області під м. Гуляйполе.

Олександр Лисак

Слово: Автор збірок "Творю свій день", "Синдром фантомного болю" та "Шрамована пам'ять".

Війна: Служив у 3-й оперативній бригаді НГУ в зенітному ракетно-артилерійському дивізіоні. Зараз – офіцер 54 ОМБр ім. Івана Мазепи. Готує до друку нову збірку, перебуваючи на донецькому напрямку оборони.  

Олена Лотоцька

Слово: Авторка збірок короткої прози "Нині зозуля кувала" (2020), "Ангели в намистах" (2023). Активно пропагує говірку, ужиткове і прикладне мистецтво свого Полісся

Війна: З 2015 – військовослужбовиця  Збройних Сил України.

Олена Мокренчук (Ластівка)

Слово: Авторка книг "Аліска фронтова лисичка", "Афінах з Куби", "Вітер з Дикого поля" та "Україна - мрія". В доробку переважають художні твори для дітей.

ВІйна: Пані майор Збройних сил України. Була пресофіцером 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців (2015—2018), т.в.о. начальника пресслужби оперативного командування "Північ" (2018—2021). З грудня 2021 — офіцер Управління зв'язків з громадськістю Збройних сил України.

Олег Бородай

Слово: За фахом вчитель, на війні почав писати вірші та спогади, які згодом надрукував. Автор збірки віршів "Відлуння окопів", "Релаксація душі", прозової книги у двох частинах "Вогневий вал".

Війна: Добровольцем пішов на фронт ще 2014 року. Досі на фронті.

Андрій Гуменюк (Кельт)

Слово: Автор книжок "Пісні війни" (2018) і "Африка" (2022). "Африка" — це збірка біографічних новел-нотаток про війну. До книжки увійшли також і малюнки автора. Усе, що автор описав у цій книзі, написано на реальних подіях, усі події прямо чи опосередковано пов’язані з війною. Це чесна розповідь від очевидця.

Війна: З початком війни у 2014 році став волонтером, згодом парамедиком. З 2016 року — боєць Добровольчого батальйону ОУН. 

Андрій Кириченко

Слово: Автор поетичних збірок “Це наша правда!”, “От така війна...”, “Гільзи в кишені”, "Крила ангельських крил".

Війна: В зоні АТО служив артилеристом 72-ї ОМБр ім. Чорних Запорожців. 

Василь Піддубний

Слово: Письменник і редактор тритомного збірника оповідань "Слово про війну", а також таких книг: "Словник солдатського сленгу своїми словами", "Історії", "Слово про війну 3", "++", "Татова донечка", співавтор збірки "Голос війни. Історії ветеранів", автор книги “Піастри, піастри...” (під псевдо Стівен Робертс), повісті-казки козацьких часів "Холодне серце" , "Козацькі байки".

Війна: В березні 2014 року добровольцем пішов захищати Україну. Служив в 10 ОМПБ "Полісська Січ" в якості кулеметника, пізніше, з січня 2015 року - снайпера. Брав участь в бойових діях в складі 30-ї та 72-ї бригад. На даний час - солдат запасу, кулеметник взводу розвідки 4-го Житомирського батальйону.

Влад Якушев

Слово: Автор книг "Карателі", "Мобілізяка", співавтор книг "Сірі археологи", "Двоє з лопатою. Розкрадачі лісових смітників", "10 історій для хлопців", "4-5-0". Твори мають іронічно-позитивний контекст.

Війна: Навесні 2015 року мобілізувався у 14 ОМБР на посаду керівника прес-служби. Однак змінив стандарти воєнної журналістики, і разом із солдатами ходив на бойові чергування та брав безпосередню участь у боях.  Сьогодні продовжує захищати нашу Батьківщину.

Василь Паламарчук

Слово:Автор книги "Військовий непотріб" про події на Донбасі у 2014-ому році. Книга перевидавалась у видавництві "Білка", для якого Василь готує нові оповідки з війни.

Війна: Військовослужбовець, заступник командира роти вогневої підтримки. Брав участь у звільненні Бучі та Ірпеня, в боях за звільнення Херсону, в боях за Бахмут. Учасник АТО. Як адвокат активно долучений до юридичної допомоги ветеранам і родинам захисників. Зараз на захисті нашої країни.

Володимир Коротя

Слово: Автор книг "Пригоди фантома", де описує свій погляд на саму війну та життя після участі у ній та "Роздуми фантома про державотворення"- збірка коротеньких оповідань, у яких автор описує реальні ситуації, які пережив він сам та його побратими, розповідає про нелегку "роботу" розвідника.

ВІйна: У 2014—2016 роках вступив добровільно в Збройні сили України. Брав участь в бойових діях у складі розвідувального взводу одного з батальйонів 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади на сході України. Під час повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року створив та очолив добровольчу ротно-тактичну групу "Ірпінь", завдяки якій російським окупантам не вдалося прорвати оборону добровольців у районі м. Ірпінь.

Рустам Гівазович Дмитрук 

Слово: У березні 2023 року вийшла перша збірка поезій. Унікальна манера декламаційна автора зробила його улюбленцем поетичних батлів. Відповідно, Рустам активно долучається до літературних подій, якщо дозволяє оперативна ситуація на службі. Зараз автор готує матеріал для нової книги і вона стане цікавим досвідом поєднання вражень від спостережень за тиловим життям і життям на війні

ВІйна: 24 лютого подався до ТРО. Так став солдатом - стрільцем підрозділу бригади тероборони. 

У літературно-мистецькій зустрічі "Слово і війна"на Via Carpatia 2023 також брали участь:

Валерія Борщевська

Волонтерка , творчиня, продюсерка кінопроєктів. Літературна продюсерка авторів Сергія Дзюби і Артемія Кірсанова (романи та однойменні фільми"Заборонений" і "Позивний Бандерас"). Продюсерка документального фільму "Життя після 16:30" за романом О. Терещенка про бої за ДАП, важке поранення, реабілітацію та повернення до активного життя. Спеціально до фестивалю "Мельпомена Таврії" у звільненому Херсоні зі згаданими авторами підготувала тизер до фільму "О вороже, коли тобі проститься...". Героями документальної кінострічки стали херсонці, котрі пережили окупацію. 

Оксана Весна

Першим виданим твором Оксани стала книга "Які ж вони — янголи", написана протягом останнього року шкільного навчання (Оксані було 17, коли книга побачила світ). Друга книга Оксани "Ліс на межі" — з'явилася аж у 2021 році, зовсім незадовго до пандемії Covid 19, так само, як і перша книга, це була прозова фентезійна історія. Збірка "Нерозстріляні вірші" написана день за днем — поміж волонтерської буденності після повномасштабного вторгнення: через вірші Оксана виписувала власні переживання гніву, болю та ненависті до ворога. 

Ольга Донеччанка

Дебютувала в сучасній українській літературі романом "Я так люблю життя". Книга стала відлунням незабутніх зустрічей з бійцями добробатів у 2014-2016 роках. Вони були першими серед тих, хто зупинив ворога. До російської агресії мешкала в Донецьку, через свою проукраїнську позицію жінці довелося виїхати з окупованого міста разом із родиною. Сьогодні авторка мешкає в місті Львові та активно бере участь в різноманітних культурних проєктах. 

Тетяна Штифурко

До червня 2019 року працювала кореспондентом інформаційної агенції ZIK у Львові. Волонтерка. Разом з чоловіком, військовослужбовцем, автором книг "Карателі" та "Мобілізяка" Владом Якушевим та його побратимом і співавтором книг "Сірі археологи" ветераном Андрієм Лотоцьким, заснували волонтерську ініціативу "Крамничка добрих речей". Тут промотуються і реалізуються книги і речі ручної роботи авторів з фронту. Тетяна ініціює фотопроєкти для ветеранів і родин військових.

Катерина Флекман 

Перший літературний досвід – випуск "Словника Кохання – зізнання у любові від А до Я", проєкт спільнодії з журналом "Наталі" для підтримки жіночого волонтерського руху. Писати почала ще 2014 року, проте робила це не назагал. У 2022 році випустила першу книгу поезії воєнного часу "Прокидаєшся ранком, годуєш кішку… Хроніка особистих стосунків з війною"". Авторка вважає, що слово у воєнний час має терапевтичний ефект. Волонтерка Національної агенції гуманітарної допомоги ZDOROVI.

Артемій Кірсанов

Волонтер, письменник, сценарист. Працює у співавторстві з Сергієм Дзюбою та Валерією Борщевською. Сценарист фільмів "Позивний Бандерас" та "Заборонений" за однойменними романами. Співавтор книг "Позивний Бандерас", "Позивний Бандерас. Операція "Томос", "Заборонений". 

Іван Гентош

Є автором: збірки пародій "Перли поперли" (2010), збірки "Чавунні канделябри" (2011), збірки пародій "200 пострілів на ПМ" (2012), збірки "Тривожні дзвони" (2014), збірки лірики "Понад усе!" (2015), збірки лірики "Страсті земні" (2016), збірки лірики "Палітра долі" (2017), збірки пародій "Римовані геци: пародії" (2018), збірка поезій "Від першої особи" (2019), збірка поезій "Допоки маєм слово" (2021), збірка поезій "Вистоїмо, браття!" (2023). Співавтор трьох колективних поетичних збірок: "Ірпінські поетичні зустрічі" (Тернопіль, 2012), "Натхнення" (Кременчук, 2013), "Рідні обереги" (Львів, 2013). Активний дописувач на літературних сайтах "Поетичні Майстерні" і "Натхнення".

Підготовлено в межах проєкту "Слово у війні", який втілюється ГО “Верховина - квітка Карпат” спільно із ГО "Всеукраїнський демократичний форум", Львівською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Романа Іваничука за фінансової підтримки Українського інституту книги.

Шостий міжнародний мистецько-інтелектуальний форум Via Carpatia проходив 13-15 жовтня в Івано-Франківську. Люди та ідеї, які захищають та творять Україну - таким був лейтмотив заходу.