
Чому в літаках не передбачені парашути для пасажирів: головні причини
Ідея видавати парашути пасажирам на комерційних авіарейсах звучить привабливою, але насправді таке рішення є неефективним та навіть небезпечним
Нині багато людей панічно бояться подорожувати літаком та за будь-якої можливості віддають перевагу іншим видам транспорту, наприклад, автомобілю чи поїзду. Однак відповідно до статистики, авіаційний транспорт є одним із найбільш безпечних. За даними звіту IATA (Міжнародна асоціація повітряного транспорту) серед 40,6 мільйонів рейсів, що були здійснені протягом 2024 року, зафіксовано лише сім випадків катастроф зі смертельними наслідками. Крім того, правила авіаційних перевезень дуже жорсткі, тому екіпаж та обслуговуючий персонал регулярно проходить підготовку, а літаки проходять всі необхідні перевірки та технічні огляди.
З іншого боку, страх перед польотами має раціональне "зерно", адже під час падіння або аварії зазвичай висока смертність. Тому, забезпечення всіх пасажирів парашутами здається логічним рішенням, на перший погляд. Однак, якщо більш детально розглянути це питання, тоді стає очевидним, що все не так просто і справа не лише у додаткових витратах чи вантажі.
Чому на борту літаків пасажирам не видають парашути?
Здається, що у разі надзвичайної ситуації можливість стрибка з парашутом могла б врятувати життя, однак реальність зовсім інша, адже варто взяти до уваги багато факторів.
Підготовка пасажирів
Стрибок із парашутом – це не найпростіше завдання. Люди, які хочуть здійснити свій перший стрибок, проходять спеціальне навчання та інструктаж, крім того, роблять це в тандемі з досвідченим інструктором. Правильно одягнути парашут та вистрибнути з літака – це перші етапи, потім необхідно коректно відкрити та керувати парашутом, а також знати, як безпечно приземлитися.
Складно навіть уявити ситуацію, коли на борту буде паніка, а сотні пасажирів без досвіду намагатимуться одягнути все необхідне та вистрибнути через аварійні виходи. Це призведе до хаосу, тисняви та травм ще в літаку.
Стрибок з парашутом, Фото: Freepik
Брак часу
На борту комерційного літака зазвичай перебуває багато людей. Навіть якщо б 100-200 людей організовано та без хаосу дійшли до аварійних виходів, більшості з них просто не вистачило б часу вистрибнути, перш ніж літак втратить висоту та впаде.
Під час групових стрибків з парашутом важливо дотримуватись безпечної дистанції між учасниками. Тобто, кожен наступний стрибок потребує кількох секунд затримки. Навіть якби всі пасажири були готові заздалегідь, часу на евакуацію всіх охочих просто не вистачило б. Якщо брати до уваги ще той факт, що більшість авіакатастроф відбувається під час зльоту та посадки літака, у пасажирів просто не було б можливості скористатися парашутом.
Висота та швидкість
Парашутисти зазвичай стрибають з висоти 3-4.5 км (10000-15000 футів) і швидкість такого літака відносно невисока. На противагу цьому, комерційні авіалайнери здійснюють польоти на висоті 10–12 тисяч метрів зі швидкістю близько 900 км/год. При таких умовах стрибок із літака без кисневого балона, спеціального одягу та інших додаткових речей - неможливий. На цій висоті людина без маски втратить свідомість через нестачу кисню, а екстремальні температури, що подекуди сягають -50°C, зроблять виживання ще складнішим.
Крім того, швидкість польоту створює величезний ризик: як тільки людина спробує вистрибнути, потік повітря може її відкинути в бік літака або навіть відкинути в турбіну.
Крило літака, Фото: Freepik
Спеціалісти у сфері авіації постійно працюють над підвищенням безпеки в літаку, оснащуючи борти складними системами. Крім того, є багато експериментальних програм та розробок, які в майбутньому зроблять польоти ще більш безпечними, наприклад, "капсули життя".
Джерела: Simple Flying, 24 Канал



- Актуальне
- Важливе











