Громадськість закликала владу припинити переслідувати громадських активістів, журналістів, – звернення 

Представники українського громадянського суспільства звернулися до різних гілок влади із закликом негайно припинити переслідувати громадських активістів і журналістів, зокрема тих, які борються з корупцією

Відповідне звернення опублікували на сайті Центру прав людини ZMINA.

У документі представники українського громадянського суспільства констатували небезпечну тенденцію щодо переслідування органами правопорядку антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів в Україні, зокрема, в контексті діяльності Збройних Сил України та кампанії з мобілізації.

У зверненні нагадали про останні резонансні події, пов'язані з діяльністю антикорупційних активістів і журналістів-розслідувачів. Зокрема, про обшук 10 квітня в голови правління Харківського антикорупційного центру (ХАЦ) і чинного військовослужбовця Нацгвардії Дмитра Булаха. Ініціатори звернення вважають, що відкриття кримінального провадження проти Булаха після його мобілізації з обвинуваченням у зловживанні при прийомі на військову службу можна розглядати як імовірну помсту за його діяльність з боку проросійських сил або місцевих корупціонерів, здійснену руками українських органів правопорядку. 

У зверненні згадують і інші випадки переслідування або спроб дискредитації антикорупційних активістів і журналістів-розслідувачів, частина з яких відбуваються в контексті мобілізації та військової служби. Як-от випадки переслідування голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, журналіста-розслідувача “Слідство Інфо” Євгенія Шульгата, журналіста-розслідувача проєкту “Наші Гроші” Юрія Ніколова, редакції антикорупційних розслідувань Bihus.Info, головного редактора руху "Чесно" Олександра Саліженка й інших.

"Викликає занепокоєння також публічна кампанія, спрямована на прицільну дискредитацію активістів, які викривають корупційні схеми, наявність російського громадянства у посадовців та їхнє надмірне збагачення. У своїй риториці проти антикорупціонерів і журналістів-розслідувачів органи правопорядку порушують презумпцію невинуватості та маніпулюють особливо чутливою для суспільства тематикою про мобілізацію чи службу у силах безпеки й оборони України", – зазначають представники громадянського суспільства. 

Вони наголошують, що це є неприпустимим, оскільки в такий спосіб зміщують фокус суспільної уваги з фігурантів антикорупційних розслідувань на тих, хто проводить ці розслідування, дискредитуючи їхню діяльність та нівелюючи результати розслідувань. Окрім того, це дискредитує Україну та міжнародному рівні й підіграє російській пропаганді в поширенні наративу про недемократичну країну.

Ініціатори звернення вважають, що:

Звернення підтримали кілька десятків організацій, зокрема Центр прав людини ZMINA, Центр протидії корупції, Медійна ініціатива за права людини, Український інститут з прав людини, ГО “Детектор медіа”, Інститут масової інформації, Кримська правозахисна група, Рух ЧЕСНО, Українська Гельсінська спілка з прав людини та інші. Серед індивідуальних підписантів: Сергій Стерненко,  Марина Хромих, Тетяна Печончик, Максим Кицюк, Олексій Ковжун, Андрій Кулібаба, Софія Лапіна, Наталія Соколенко, Андрій Сухоруков