
Не всупереч, а завдяки війні сформувалася українська політична нація, - докторка соціологічних наук Черниш
Наталія Черниш, докторка соціологічних наук, професорка кафедри соціології ЛНУ імені І.Франка, віцепрезидент Соціологічної асоціації України, зазначила, що вже є ядро тих людей, для яких основне – бути громадянином України
Про це вона розповіла в етері Еспресо.
"Ми себе недооцінюємо. Наприклад, наші друзі та недруги за кордоном, коли зараз дивляться на Україну, то мають одне питання: чому Україна не падає, стоїть четвертий рік? У мене на це питання є три відповіді. Перша - в Україні пришвидшеними темпами не всупереч, а завдяки війні сформувалася українська політична нація, в якій етнічний елемент не відіграє головної ролі. Тобто ми єдині в тому, що вважаємо себе, абсолютна більшість, громадянами України, як показує соціологія. Ця цифра зашкалювала за 90% після початку повномасштабної війни, потім пішла трохи на спад, а зараз дорівнює 76%. Але мовою математики, така цифра є абсолютною більшістю, понад 2/3", - прокоментувала докторка соціологічних наук.
На її думку, це дуже добре показує суть нації, можливо, яка ще не зовсім сформована, але вже є ядро тих людей, для яких основне – бути громадянином України.
"Другий чинник – підґрунтям стійкості українців є новий різновид громадянського суспільства. Бо в соціології існує така концепція, що на вершині суспільства стоять політичні інститути на чолі з державою. А в Україні протягом віків і тепер сформувалося низове горизонтальне громадянське суспільство, яке походить знизу, а не зверху, тому сильне. Це і є основою стійкості. Адже вертикаль, наприклад як в Росії, хитка. Або згадайте, як впав режим Асада за декілька днів у Сирії. Вертикаль швидко падає. А спробуйте зрушити горизонталь. І третій чинник стійкості України – соціальний капітал, що оснований на довірі, з якої виростає солідарність", - зауважила Наталія Черниш.
- Згідно з опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), 32% респондентів висловили розчарування щодо чинної влади.
- Актуальне
- Важливе













