В Успенському соборі почали перекривати пошкоджену ударом РФ покрівлю

17 червня, 2026 середа
21:25

В Успенському соборі Києво-Печерської лаври розпочалися роботи з аварійного перекриття покрівлі, яку було пошкоджено внаслідок атаки РФ та пожежі

Зміст

Про це повідомили у Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра"

Там зазначили, що від моменту влучання російського дрона в Успенський собор у ніч на 15 червня роботи на території Києво-Печерської лаври не припинялися.

"Одразу після атаки на місце прибули підрозділи ДСНС, які розпочали гасіння пожежі. Займання охопило понад 700 кв. м покрівлі собору та тривало до ранку. Завдяки роботі рятувальників пожежу вдалося локалізувати та ліквідувати. Після цього фахівці ДСНС розпочали демонтаж аварійних конструкцій, пошкоджених вогнем, щоб убезпечити відвідувачів і працівників заповідника. Уже з 16 червня рятувальники виконують аварійне накриття пошкоджених ділянок покрівлі Успенського собору", - розповіли у лаврі. 

Там пояснили, що це має захистити пам’ятку від опадів та запобігти подальшому руйнуванню живопису, іконостасів та інших елементів оздоблення. 

Водночас у заповіднику наголосили, що аварійне накриття покрівлі не є консервацією пам’ятки. Рішення щодо консервації та подальшої реставрації ухвалюватимуть після обстеження об’єкта та оцінки завданих руйнувань.

"Консервація дозволить дійсно пережити безпечно зиму. Це буде конструкція, яка надійно убезпечить собор від зовнішніх чинників. Водночас надалі необхідно буде виконати комплекс реставраційних робіт — не лише на даху, а й на фасадах, у внутрішньому оздобленні та іконостасах", — розповів заступник генерального директора з правових питань та збереження об’єктів культурної спадщини заповідника Іван Яговенко.

Загалом унаслідок російської атаки 15 червня на території Києво-Печерської лаври постраждали 19 об’єктів культурної спадщини, але найбільших руйнувань зазнав саме Успенський собор.

Після завершення аварійних робіт спеціальна комісія обстежить пам’ятки, оцінить масштаби руйнувань та визначить необхідні заходи для їхнього збереження.

Результати обстеження стануть основою для розроблення проєктної документації та подальшого відновлення пошкоджених обʼєктів.

Атака РФ на Києво-Печерську лавру

Унаслідок масованої російської атаки на Київ ракетами та ударними безпілотниками у ніч на 15 червня на території Києво-Печерської лаври виникла масштабна пожежа. За попередніми даними, займання сталося внаслідок прямого влучання. Найбільших пошкоджень зазнав Успенський собор, де загорілася покрівля.

За даними ДСНС, площа загоряння покрівлі храму становила приблизно 800 квадратних метрів. Завдяки роботі рятувальників пожежу вдалося взяти під контроль.

Намісник Києво-Печерської лаври єпископ Авраамій повідомив, що після влучання розпочалася термінова евакуація церковних реліквій. З охопленого вогнем собору та прилеглих приміщень виносили стародавні ікони, антимінси з частинками мощей та інше богослужбове начиння, що має значну історичну та духовну цінність. Єпископ закликав вірян молитися за збереження святині, а також звернувся до міжнародної спільноти, представників релігійних організацій, культурних інституцій щодо необхідності захисту духовної та культурної спадщини України, оскільки це є спільною відповідальністю перед історією та майбутніми поколіннями.

Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній заявив, що удар по лаврі — це російський злочин проти людяності, проти історії, проти християнства. 

Києво-Печерська лавра входить до списку під посиленим захистом за Другим протоколом до Гаазької конвенції 1954 року, а її атака – один з найважчих злочинів проти світової культурної спадщини, — відзначила віцепрем'єрка з гуманітарної політики України Тетяна Бережна. 

Збитки від російської атаки на територію Києво-Печерської лаври оцінюють у понад 500 млн грн, а час відновлення – 2 роки. Від удару пошкоджень зазнали 19 обʼєктів ЮНЕСКО, але вдалося врятувати найбільший в Україні іконостас. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+14.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
9 липня
07:30
Огляд
Секретний експеримент Кремля: навіщо 54 роки тому на Харківщині підірвали ядерну бомбу
07:23
війна з росією
СБС уразили ключовий об'єкт постачання електрики в Крим. Під Запоріжжям збили "Молнію" з ШІ, а РФ втратила 8 липня 1310 військових
2026, середа
8 липня
22:56
Прем’єр-міністр Бельгії Барт де Вевер
На саміті НАТО домовилися не обговорювати ЧС з футболу, аби не дратувати Трампа, але прем'єр Бельгії не втримався, — ЗМІ
22:55
Рада безпеки ООН
Радбез ООН проведе екстрене засідання через масовані удари РФ по Україні
22:52
Ексклюзив
Жан Беленюк
"Немає нічого постійнішого, ніж тимчасове": Беленюк про рішення МОК щодо Росії
22:41
Ексклюзив
"Для мене це серіал": генерал СБУ Вовк розкритикував перебіг розслідування замаху на Єрмолаєва
22:31
Ексклюзив
Зеленський Трамп самміт НАТО 2026
"Росіянам доведеться якось це проковтнути": Довгополий про підтримку України в НАТО
22:31
Світлини Влади й Костянтина Ліберових про повномасштабну війну Росії проти України
Серія світлин про війну українських фотографів Ліберових перемогла в конкурсі Getty Images
22:25
Ексклюзив
ДБР
ДБР перетворилося на опудало, а не на правоохоронний орган, - виконавча директорка ЦПК Каленюк
21:57
Оновлено
Марта Костюк
Марта Костюк дізналася суперницю у півфіналі Вімблдону-2026
21:55
Оновлено
Атака РФ 8 липня: на Миколаївщині, у Києві, Харкові, Одесі та Херсоні є загиблі, в чотирьох регіонах — постраждалі
21:48
Антиукраїнський інцидент у Познані
"Немає згоди на ненависть". У Польщі поліція затримала двох чоловіків за антиукраїнський інцидент
21:37
Сили оборони звільнили Новохатське на Донеччині
21:36
Ексклюзив
Валерій Чалий
Чалий припустив, про що могли говорити Зеленський і Трамп в Анкарі поза офіційними заявами
21:11
Міжнародна федерація волейболу
Міжнародна федерація волейболу допустила спортсменів РФ до світових змагань
21:09
Ексклюзив
ЗСУ, ППО
Швидкого рішення про захист нашого неба не існує фізично, - засновник компанії-виробника First Contact Боровик
20:45
Сумщина. Ілюстративне фото
Федоров обіцяє посилення ППО на Сумщині
20:39
Ексклюзив
Україна зриває новий маршрут постачання пального до Криму через Азовське море, - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко
20:19
Похорон Алі Хаменеї
Триває похорон аятоли Алі Хаменеї. Труну привезли до Іраку
20:00
OPINION
Чи є важливіша у світі меншина, аніж добрі люди?
19:44
Оновлено
Європарламент
Європарламент вітає зусилля України у зміцненні демократичних інституцій і шкодує з приводу "ігнорування польських чутливих питань". У МЗС відреагували
19:39
Оновлено
Зеленський Навроцький самміт НАТО 2026
"Важлива і потрібна розмова": Зеленський і Навроцький провели зустріч в Анкарі - вперше після конфлікту з орденом Білого орла
19:22
Українське Дунайське пароплавство на межі краху через корупцію та провали в управлінні, – розслідування Kyiv Independent
18:57
пальне росія
У РФ заборонили експорт дизпального
18:41
посвідчення водія
В Україні змінять правила видачі водійських посвідчень
18:22
Місто Вишневе Бучанського району Київської області
Уряд виділить Вишневому 3 млрд грн для ліквідації наслідків російської атаки
18:09
Оновлено
Володлимир Зеленський
Зеленський на полях саміту НАТО зустрівся з Мелоні, Коштою, Лі Чже Мьоном, Радевим, Урсулою фон дер Ляєн і конгресменами США
17:47
Оновлено
обстріли рф
Дрони атакували кілька НПЗ у РФ, нафтохімічний комплекс у Татарстані, сухопутний коридор до Криму та 10 танкерів "тіньового флоту"
17:39
Микола Княжицький
Ультраправі антиукраїнські партії Польщі роздмухують скандали. Бо такий план Росії, – депутат Микола Княжицький
17:38
Саміт НАТО-2026
Саміт НАТО: союзники пообіцяли Україні €70 млрд військової допомоги й підтвердили довгострокову підтримку
17:01
OPINION
"Китайська стратегія" Польщі
16:30
Оновлено
Зеленський Трамп саміт НАТО 2026
Зеленський і Трамп зустрілися в Анкарі: перші заяви й подробиці
16:07
Су-35 ВПС Росії
Сили оборони збили російський винищувач Cу-35
15:49
База даних Інтерполу не спрацювала: у ДПСУ розповіли, як імовірна виконавиця замаху на Єрмолаєва перетнула кордон 
15:09
Огляд
Порятунок від спеки та злив: як WWF-Україна пропонує перетворити Київ на "місто-губку"
14:53
Правоохоронці затримали завербованого РФ, який намагався прорватися у керівництво енергокомпанії України
14:49
У межах саміту НАТО фіналізуємо домовленості про українську антибалістику, – Сибіга
14:27
Дональд Трамп
Трамп назвав Іспанію "жахливим партнером у НАТО" і наказав обірвати з нею торгівлю
14:12
Аналітика
Ердоган Трамп
Туреччина перетворилася з троянського коня в НАТО на рятівника, бо Ердоган став посередником Трампа в Альянсі, - Politico
14:03
OPINION
Держава підміняє юридичну відповідальність громадян сурогатом та бутафорією санкцій
Більше новин