
"Ніхто не хотів повертатися": історія родини Супрун і вибір не зрадити Україну
Для колишньої очільниці МОЗ Уляни Супрун бути українкою — не питання народження, а усвідомлений вибір
Про це лікарка, реформаторка, українська громадська та державна діячка Уляна Супрун розповіла у програмі "Люди Змін з Лесею Вакулюк" на телеканалі Еспресо.
Її батьки — вихідці із Західної України. Змушені були виїхати з України, адже їхні батьки були задіяні у підпільних організаціях, коли совєти повернулися на західну Україну. Вони виїхали зі своїми батьками, переживши кілька років у таборах для переселенців у Німеччині, а тоді прибули в Штати.
"Моя мама приїхала через Луїзіану, за підтримки християнських організацій, які їх спонсорували, а батьки мого батька прибули завдяки допомозі родичів, які їх підтримали. Обидві сім'ї врешті-решт опинилися в Детройті, де мої батьки й познайомилися", - розповіла Супрун.
Ніхто з них навіть не думав повертатися, згадує Супрун.
Вони знали, що це буде або тюрма, або смерть
В Україні залишилися брати, сестри, близькі родичі, і було важко. Їх батьки переживали, що ті можуть бути покарані через них. Втім, повернення не було варіантом: занадто добре розуміли, що таке совєтська влада.
У самих таборах біженці не опустили рук. Там відновили українські школи, культурні проєкти, "Пласт", "СУМ": "Мій дід по батьковій стороні був комендантом табору переселенців. Там було українське життя", - згадує Супрун.
Коли родина вже облаштувалася в США, зокрема в Детройті, українська ідентичність залишалася центральною в їхньому житті.
"Вдома ми розмовляли українською. Англійську мову я вивчила через старших брата і сестру, які ходили до школи. Мої бабусі й дідусі розмовляли лише українською, вони дуже калічили англійську. Це для нас було як дихати, — бути українцем", - каже Супрун.
Її родина зберігала традиції навіть тоді, коли довкола все було американське: школа, друзі, свята. Але в суботу — українська школа, в неділю — церква.
"У нас були друзі, які не були українцями, але вони поважали, що ми хочемо зберігати своє. І ми самі цього хотіли. Особливо до 1991 року — коли в Україні не дозволяли українцям бути українцями, а ми могли. То ми ніби захищали це українство там, де воно було вільним", - додала вона.
- Нагадаємо, нещодавно вийшла книга "Клептократія по-американськи", автором якої є Кейсі Мішель. Видання стало результатом співпраці з українським видавництвом ARC.UA. Передмову до книги написала Уляна Супрун.
- Актуальне
- Важливе















