Інтерв’ю

Що вивчають в Україні студенти зі США та чому нам варто боротися за можливість навчати іноземців. Розмова з ректором Тернопільського медуніверситету Михайлом Кордою

19 травня, 2025 понедiлок
18:23

Як утрата студентів-іноземців підірвала фінансовий стан університетів, яку спеціальність здобувають у Тернопільському медуніверситеті студенти зі США та чи можна поліпшити демографічну ситуацію, запрошуючи на навчання громадян інших країн

Зміст

Про це в інтерв’ю Еспресо розповів ректор Тернопільського національного медичного університету ім. І. Горбачевського Михайло Корда (на фото), де до 2022 року іноземці становили практично третину студентів.

Заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький нещодавно заявив, що за час повномасштабного вторгнення кількість іноземних студентів в Україні зменшилася з 83 тисяч до 8 тисяч і це вкрай негативно впливає на фінансове становище університетів.

Так і є. І в цьому частково якраз є і вина Міністерства освіти. Наш університет мав можливість узимку набрати близько сотні іноземних студентів. У зв'язку з тим, що Міністерство освіти не розробило вчасно правила приймання (вони мали бути ще у листопаді, а їх випустили наприкінці лютого), вони закрили зимовий набір іноземних студентів. Є така Єдина державна база освіти – її закрили й не дозволили нам набрати. Скільки ми не зверталися до Міністерства за дозволом – не дозволили. От кому від цього краще, скажіть, будь ласка?  Ми втратили сотню студентів, втратили прибуток, втрачені податки. Ми ж платимо 60 млн грн податків місту щороку. Тепер платитимемо менше. 

Михайло Корда

Ректор ТНМУ ім. Горбачевського. Фото: ТНМУ ім. Горбачевського

 

Наскільки я розумію, студенти-іноземці платять за навчання більше, ніж громадяни України, які навчаються на контрактній формі?

Іноземні студенти платять в чотири рази більше, ніж українці. Це була основна бюджетоутворювальна фракція для університету. Це відкрита інформація – студент-іноземець платить університету 4000 доларів на рік за навчання. Тож можна порахувати, скільки ми втратили.

Завдяки іноземним студентам ми могли платити премії, надбавки всім нашим викладачам, оплачувати викладачам лікування. Ми могли розвиватися, робити капітальні ремонти, закупляти обладнання. Зайдіть в університет, подивіться умови для навчання. Все це – завдяки іноземним студентам. І оскільки ми їх втратили, то багато цих можливостей зараз ми також втратили.

Але йдеться не лише про оплату за навчання. Порахуйте також, скільки іноземний студент витрачає в місті, в якому він живе. Це у два-три рази більше, ніж він платить за навчання. Це таксисти, ринок, різні розваги:  ресторани,  кафе. Усе це – додаткові надходження до бюджету міста.

До війни Україна входила в десятку країн, де було найбільше іноземних студентів на навчанні, але тепер ми втрачаємо позиції. Кожна країна світу бореться за те, аби саме до них приїжджали на навчання іноземні студенти. Бо це найбільш вигідна інвестиція, найбільш вигідне заманювання ресурсів, валюти в країну, яке тільки може бути.

Важлива також дипломатична місія. Ми називаємо своїх студентів амбасадорами нашої країни, нашого університету, нашого міста у своїх країнах. Наші випускники потім створюють свої товариства за кордоном, зв'язуються з нами. Провчившись тут шість років і провівши найкращі роки свого життя, бо це молоді роки, в Україні, в Тернополі, вони  повернуться додому і будуть рекламувати і Україну, і Тернопіль, і той університет, у якому вони вчилися. І це також важливо.

До повномасштабного вторгнення Тернопільський медуніверситет входив до числа тих, де навчали найбільше іноземних студентів. Наскільки зменшилась у вас кількість студентів?

У нас було близько 3000 студентів-іноземців, точніше  2800. Станом на сьогодні – 510. І це переважно студенти старших курсів, які продовжують навчання. Ми створили окремий факультет іноземних студентів –  він є досі, бо пів тисячі студентів у нас ще є. У нас є окремі кафедри для іноземних студентів, де працюють тільки англомовні викладачі. В нашому університеті 117 викладачів на сьогодні мають сертифікати на володіння англійською мовою рівня TOEFL, Islands або Cambridge, тобто міжнародні сертифікати, які неможливо купити чи підробити. Загалом у нас 640 викладачів на сьогодні. Окрім тих 117, що мають міжнародні сертифікати, ще приблизно 300 викладачів мають українські сертифікати. Тобто пів університету у нас говорять англійською.

Чи не боїтеся, що втратите англомовних викладачів, якщо не буде можливості платити таку ж зарплату, як раніше?

Звичайно, це може статись. Наші викладачі мали надбавку за  читання лекцій і ведення практичних занять англійською мовою.  Тепер, коли вони не ведуть навчання англійською, ця надбавка втрачається. Крім того, до війни у нас було 8,5 тис. студентів, і з них майже 3 тисячі були іноземцями, тому наші викладачі всі працювали на півтори ставки до війни. Це стало такою собі подушкою. Нині вони працюють хто на ставку, хто на 0,75. Звичайно, матеріально вони втратили.

З яких країн у вас було найбільше студентів?

Найбільше студентів у нас було з Індії. На другому місці була така країна Нігерія (Африка). На третьому місці –  були Сполучені Штати Америки, далі – Польща. Загалом у нас були студенти з  60 країн. 

Тобто навіть студенти зі США приїжджали в Україну вчитися? 

В нас є така унікальна програма – дистанційне навчання медсестер на рівні бакалаврів і магістрів. На цій програмі ми вже навчили близько тисячі студентів з Америки. Це люди, які уже працюють медсестрами в Америці, але їм треба здобути ступінь бакалавра чи магістра. В таких випадках передбачається можливість дистанційного навчання, але наші викладачі також виїжджають до США. Ми маємо там свої офіси, тож викладачі їздять туди для читання лекцій і на прийом екзаменів.

На щастя, на кількість студентів, які навчаються дистанційно, повномасштабне вторгнення не вплинуло. На сьогодні маємо близько 200 таких студентів зі США.

Яких кроків мало б вжити Міністерство освіти, аби стимулювати, приваблювати іноземців їхати на навчання в Україну принаймні в умовно безпечні міста – Тернопіль, Львів, Ужгород?

В першу чергу потрібно забезпечити безперешкодний приїзд того студента. Тобто студент-іноземець має безперешкодно отримати візу на навчання, а також транзитну візу. 

Оскільки аеропорти не працюють, вони не можуть прилетіти безпосередньо в Україну. Тож їм потрібна транзитна віза у Молдову, Польщу, Словаччину чи Угорщину. Ось де найбільші проблеми. Нині немає якоїсь допомоги, але є величезні перешкоди для іноземного студента приїхати в Україну. Це практично неможливо.

Якби, наприклад, випускникам-іноземцям простіше було отримати тут  роботу чи навіть громадянство, як гадаєте, чи залишалася б частина з них тут? Адже в Україні серйозна демографічна проблема і мігранти нам потрібні. 

У нас були випадки ще до війни, коли низка студентів з Індії чи ОАЕ, наприклад, одружувалися тут й отримували посвідку на постійне проживання. Але це дуже незначний відсоток. Десь 95 –  99% все-таки повертаються у свої країни або  їдуть в Західну Європу і стараються нострифікувати наш диплом в країнах Західної Європи або Америки й працювати там. Тому сподіватись, що значна частина студентів шукатимуть роботу в Україні, не варто.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.07
  • EUR
    Купівля 48.07
    Продаж 48.8
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
25 червня
04:01
Оновлено
шахед
РФ атакує Україну дронами й ракетами у ніч на 25 червня: у Харкові, Запоріжжі й Куп'янську є постраждалі
03:31
Нові санкції ЄС мають вдарити по військовому бюджету Путіна, - Сибіга
03:16
Віктор Орбан
Орбан заявив, що 4 країни-члени НАТО "не хочуть бачити Зеленського на саміті в Гаазі"
02:20
Оновлено
Володимир Зеленський прибув до офіційної резиденції прем'єр-міністра Нідерландів Діка Схофа
У Гаазі стартував саміт лідерів країн НАТО: Зеленський зустрівся з Рютте, Макроном та прем'єром Нідерландів
01:12
Ірина Мудра
Статут Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України готовий: ключові положення
01:00
Інфографіка
Ліонель Мессі (праворуч), "Інтер Маямі" - "Палмейрас", клубний ЧС-2025
Клубний ЧС-2025: "Інтер Маямі" з Мессі та "Палмейрас" пробилися до плей-офф
00:49
Іран
Удари США по ядерних об'єктах Ірану не знищили основні компоненти ядерної програми країни, - CNN
00:33
ДТП
Під Варшавою зіткнулися фургон та вантажівка напівпричепом: в обох автівках були українці
00:06
Переможцем конкурсу на керівника БЕБ став Олександр Цивінський
2025, вiвторок
24 червня
23:24
Tesla авто
Франція погрожує штрафувати компанію Tesla на 50 тис. євро кожного дня за оманливу рекламу автівок
22:44
Ексклюзив
Дмитро Разумков
Нам трохи заважає графік роботи Ради, яку вигадав Стефанчук, це відтерміновує відставку Шмигаля, - Разумков
22:39
Оновлено
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 122 бої, на Покровському напрямку зафіксували 49 атак РФ
22:24
стрибки в висоту, легка атлетика
Легкоатлетка Левченко здобула срібло Континентального туру в Брно
21:52
Сергій Стерненко і Василь Ломаченко
"Загроза не тільки від армії Росії, а й від своїх же ТЦК": Ломаченко та Стерненко влаштували суперечку у facebook
21:41
Назарій Гусаков
Нацполіція закликає повідомляти про ймовірні шахрайства під час збору коштів для Назарія Гусакова
21:30
Гроші
"Російська мафія": партизани розповіли, як окупанти на Херсонщині змушують бізнес виплачувати "внески"
21:23
Іран
В Ірані заявили про перемогу над Ізраїлем
20:41
Оновлено
наслідки ворожої атаки по Дніпру
Росіяни зранку запустили ракети та БПЛА по Україні: у Дніпрі й області є загиблі й постраждалі, пошкоджено пасажирський поїзд
20:22
Пропагандисти РФ за допомогою telegram-каналів поширюють антиукраїнські наративи в Польщі
19:56
Іспанія
Іспанія прихистить студентів, яким Трамп заборонив вʼїзд у США для навчання
19:55
Україна домовилася про спільне виробництво озброєння в Данії
19:42
Реджеп Таїп Ердоган
Ердоган сподівається, що Україна та РФ продовжать перемовини в Стамбулі
19:28
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни з 2014 року вбили в Україні щонайменше 70 священнослужителів, – Шмигаль
19:25
протипіхотні міни
"Залізна завіса" Європи: 5 країн НАТО можуть замінувати райони вздовж кордонів з Росією, - ЗМІ
19:19
Ексклюзив
Карта бойових дій за 10-20 червня
Взяття Сум не входить в перелік задач, які армія РФ може виконати, - Defence Express
19:08
Ексклюзив
Одеса, пляж, море
Відпочинок на Чорному морі в Україні: де дозволено купатись і скільки коштує житло
19:04
Ексклюзив
Арсеній Яценюк
На поточний рік обсяги фінансування української військової промисловості забезпечені, - Яценюк
18:55
Нідерланди
ЗСУ отримають 600 тис. дронів українського виробництва коштом Нідерландів
18:41
Дональд Трамп
Трампа номінували на Нобелівську премію миру за угоду про припинення вогню між Іраном та Ізраїлем
18:36
жінка в наручниках
Агентка "жіночої групи" ФСБ отримала 15 років увʼязнення за шпигунство на Донеччині
18:22
"Медичний батальйон набирає обертів": Сирський підбив підсумки роботи пілотного проєкту
18:11
"Доставка стане ще швидшою": Укрпошта відкриє чотири нові хаби в США
18:06
Ексклюзив
Є три пріоритети на саміті в Гаазі: ексголова представництва НАТО в Україні Вінніков
18:05
Евакуація
На Купʼянському напрямку в зоні евакуації перебувають понад 6 тис. людей
17:57
Аналітика
3D-модель балістичної ракети
Ракетне переосмислення: скільки "великих" ракет потрібно Україні для перемоги
17:32
Російська дезінформація
Пропаганда РФ виправдовує атаку на Дніпро, стверджуючи, що "Київ бʼє по своїх", - ЦПД
17:28
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Трамп припустив зустріч із Зеленським на саміті НАТО
17:10
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Ми шукаємо нових можливостей, аби віднайти додаткові кошти на допомогу Україні, - єврокомісар Кубілюс
16:56
Евакуація українців з Ірану
З Ірану евакуювали 31 українця, зокрема 14 дітей
16:55
Ігор Кондратюк
"Козловський сказав, що я заховав свою сімʼю": Кондратюк уперше прокоментував службу сина в ЗСУ
Більше новин