
Євросоюз виділить €5,5 млн термінової допомоги для "Радіо Свобода"
Європейський Союз погодив виділення 5,5 мільйонів євро на термінову допомогу медіакорпорації Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL) після скасування фінансування з боку США
Про це 20 травня повідомила голова зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас, пише "Радіо Свобода".
За її словами, керівники зовнішньополітичних відомств країн-членів Євросоюзу домовилися про цей пакет "для підтримки життєво важливої роботи" медіа.
Каллас наголосила, що ЄС не зможе заповнити дефіцит фінансування організації по всьому світу, але може допомогти мовникові працювати і функціонувати в тих країнах, які розташовані по сусідству, і які дуже залежать від новин, що надходять ззовні.
"Для нас очевидно, що в цій ситуації ми повинні зосередитися на тому, щоб допомогти "Радіо Свобода" функціонувати в сусідньому регіоні – Кавказі, Центральній Азії тощо. Ці гроші зараз є лише тимчасовою допомогою. Довгострокове фінансування все ще потребує вирішення. Крім того, дискусії в ЄС, пов’язані зі скороченням фінансування США, полягали в тому, що нам потрібно бути стратегічними – де саме ми повинні втрутитися, щоб заповнити порожнечу. А це означає пошук шляхів допомоги вільним ЗМІ загалом", – сказала очільниця європейської дипломатії.
Тим часом президент "Радіо Свобода" Стів Капус висловив вдячність ЄС за виділення допомоги.
"Завдяки принциповому лідерству віцепрезидентки Європейської комісії Каї Каллас, міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського й інших ми можемо підтримувати діяльність Радіо Свобода ще деякий час, продовжуючи нашу юридичну боротьбу в США за кошти, виділені Конгресом. Виживання Радіо Свобода залишається під загрозою, поки ці кошти затримують", – сказав Капус.
Що передувало
14 березня 2025 року президент Сполучених Штатів Дональд Трамп підписав розпорядження про зменшення бюджетів семи незалежних федеральних агентств, внаслідок чого фінансування "Радіо Свобода" було припинено.
Через три дні, 17 березня, в Брюсселі міністри закордонних справ країн Євросоюзу обговорили перспективи подальшої роботи Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода у зв'язку з таким рішенням Трампа. Чехія виступила з ініціативою до інших країн ЄС щодо спільного фінансування "Радіо Свобода". Цю пропозицію підтримали сім держав-членів ЄС.
Після оголошення про припинення фінансування "Радіо Свобода" звернулася до суду з позовом проти американської агенції з глобальних медіа (USAGM) та її посадових осіб. 25 березня USAGM вирішила виділити "Радіо Свобода" частину запланованих грантових коштів. Радіостанція заявила, що домагатиметься отримання решти фінансування, передбаченого повним бюджетом на 2025 рік. 26 березня стало відомо, що суд задовольнив клопотання Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода про видачу тимчасової заборони. Це було проміжне судове рішення ухвалили в рамках згаданого позову. 27 березня USAGM переглянула своє попереднє рішення та відновила фінансування у вигляді гранту для "Радіо Вільна Європа" – "Радіо Свобода".
11 квітня українська редакція "Радіо Свобода" повідомила, що через фінансові проблеми скорочує мовлення, а також відправляє у простій частину співробітників у Києві та Львові.
Вже 30 квітня федеральний суд зобов'язав агентство США з глобальних медіа (USAGM) виплатити Радіо Свободі кошти на квітень з асигнувань конгресу США.
- Актуальне
- Важливе








