Боррель у Києві зустрівся із Зеленським та пообіцяв Україні 1 млн артснарядів

Високий представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель під час свого візиту у Київ зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським та заявив про зростання спроможності ОПК країн-членів ЄС на 40%

Про це Боррель розповів у соцмережі Х (Twitter).

"Маю честь знову бути прийнятим президентом Зеленським. Він просив додаткові боєприпаси та системи ППО. Мобілізація додаткового військового обладнання ЄС для України є моїм головним пріоритетом. Ми повинні робити більше і робити це швидше. Майбутнє України - в Європейському Союзі", - написав він.

Також високий представник ЄС висловив свою впевненість у європейському майбутньому України.

"Україна продемонструвала надзвичайну відданість реформам і незабаром розпочне переговори про вступ. Ми продовжуватимемо працювати пліч-о-пліч, щоб це відбулося", - переконаний Боррель.

Також про зустріч написав у Telegram президент Зеленський.

"Продуктивна зустріч із Високим представником ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозепом Боррелем. Поінформував про ситуацію на полі бою. Обговорили співпрацю України та ЄС у безпековій сфері, зокрема постачання 1 млн артилерійських боєприпасів, як було домовлено. Це потрібно реалізувати повністю заради нашої спільної безпеки", - написав він.

Боррель побував на місці ракетної атаки на столицю 7 лютого

Фото: Київська міська державна адміністрація


Під час свого візиту до Києва Жозеп Боррель зустрівся із міським головою столиці Віталієм Кличком та побував на місці ракетної атаки, яка сталася вранці 7 лютого.

"Показав йому наслідки ранкової російської атаки на столицю України. Побували біля будинку в Голосіївському районі, де пошкоджені кілька поверхів 18-ти поверхового житлового будинку. Тут загинули четверо мирних киян та майже 40 людей постраждали", - розповів Кличко

Фото: Київська міська державна адміністрація


Кличко також наголосив на гострій потребі України в подальшій допомозі. 

"Системами ППО, озброєнням, боєприпасами. Оскільки Росія продовжує варварськи обстрілювати цивільну інфраструктуру і житло українців, вбивати мирних людей. І агресор сам не зупиниться. Партнери повинні розуміти всю серйозність моменту. І для мирного майбутнього Європи в тому числі", - наголосив міський голова Києва.

Фото: Київська міська державна адміністрація


Боррель заявив про зростання ОПК країн-членів ЄС

Жозеп Боррель заявив під час спільного з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем брифінгу 7 лютого у Києві про зростання спроможності ОПК країн-членів ЄС на 40%, передає Укрінформ.

"Продовжує зростати оборонно-промисловий комплекс ЄС: уже можна зазначити, що його спроможність підвищилася на 40%. Я також можу дати достатньо конкретну цифру стосовно боєприпасів (для України, – ред.): до кінця цього року ми розраховуємо на 1 млн 155 тис.", – сказав Боррель.

Він наголосив, що Україна має продовжувати процес реформування на шляху до ЄС попри війну.

Варто зазначити, що минулу ніч Боррель провів в укритті через масовану атаку окупантів.

Про своє прибуття до Києва головний дипломат ЄС повідомив 6 лютого у соцмережі Х. 

"Повернувся до Києва з четвертим візитом з початку повномасштабного вторгнення Росії", - написав він. 

Боррель зазначив, що планує обговорити з українськими представниками непохитну підтримку України з боку ЄС "у військовій сфері, у фінансовій сфері з новим українським фондом, а також на шляху реформ в ЄС". 

Крім того, до Києва прибув спеціальний радник Борреля дипломат Закі Лайді. У соцмережі X він опублікував фото на фоні потяга "Хелм - Київ". 

"Приїхав у Київ у дні, коли члени представників палати США вирішили покинути Україну напризволяще", - написав він. 

Зустріч Борреля та Умєрова

Міністр оборони України Рустем Умєров провів зустріч із Боррелем.

"Дякую за вашу персональну залученість та непохитну підтримку, яку ЄС надає Україні", - сказав Умєров. 

Він поінформував Борреля про ситуацію на фронті та високу інтенсивність атак РФ.

"Необхідно суттєво прискорити і збільшити постачання боєприпасів нашим воїнам для відбиття російської агресії",- звернувся міністр до головного дипломата ЄС.

Умєров також запропонував європейським оборонним компаніям співпрацю, зокрема у створенні спільних підприємств та інвестуванні у виробництво на території України.

Що кажуть у МЗС України

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що Європейський Союз має виконати три основних кроки для того, щоб збільшити обсяги постачань артснарядів до України.

За його словами, підписання урядами країн ЄС довгострокових контрактів з оборонними компаніями, усунення всіх адміністративних перешкод для взаємодії оборонного виробництва та перенаправлення європейського експорту зброї з третіх країн до України здатне відчутно збільшити кількість снарядів на фронті та вирівняти артилерійський баланс із Росією.

"Думаю, зайве говорити, що Жозеп - наш великий друг, який докладає надзвичайних зусиль для згуртування європейської дипломатії на підтримку України. Сьогоднішній ранок він розпочав так само як мільйони українців, у бомбосховищі під час масованого російського обстрілу", - зауважив міністр.

Очільник МЗС України висловив вдячність Боррелю за те, що він працює над посиленням військової підтримки України та наголосив на трьох термінових кроках, які Україна очікує від ЄС для збільшення обсягів постачань артилерійських снарядів до України для потреб фронту та наших солдатів.

"По-перше, Україна закликає уряди країн ЄС підписувати довгострокові контракти з оборонними компаніями, щоб сприяти нарощуванню виробничих потужностей. Довгострокові контракти - це впевненість компаній та інвестиції грошей в виробництво. Це суттєво пришвидшить постачання снарядів до України. Європейське оборонне агентство підписує відповідні контракти й формує правову рамку. Україна розраховує на їхню швидку роботу", - йдеться у заяві МЗС

По-друге, необхідно усунути всі регуляторні барʼєри для взаємодії оборонних компаній та індустрій Європи між собою, а також європейських та українських компаній між собою, аби не було жодних адміністративних чи правових перешкод для нарощування виробництва. 

По-третє, потрібно стимулювати переговори європейських компаній та урядів із третіми країнами, щоб реструктурувати та переорієнтувати наявні контракти щодо постачання снарядів з цих країн до України, а також нарощувати імпорт боєприпасів з третіх країн до Європи.

"Якщо діяти комплексно за всіма трьома напрямами, то збільшення кількості артилерійських снарядів на фронті стане відчутним. Все це в зоні досяжності. На зустрічах високого представника в Києві, зі мною, в Уряді, з Президентом України, тема нарощування постачання снарядів є однією з ключових", - зазначив Кулеба. 

Він висловив переконання, що домовитися і перенаправити снаряди з третіх країн до України цілком можливо. Він висловив вдячність Жозепу Боррелю, який почав вголос говорити про таку можливість.

"Треба вступити в переговори з тими країнами, які законтрактували снаряди в Європі, і сказати їм: "Вибачте, у нас тут в Європі найбільша війна з часів Другої світової війни, нам потрібні ці снаряди, щоб захистити Європу", - заявив міністр.