Напад Ірану на Ізраїль: реакція світу

У ніч на неділю, 14 квітня, іранська армія випустила по Ізраїлю понад 300 повітряних цілей. Цей напад засудили МЗС України та низка європейських лідерів

Низка країн та політичних діячів засудили масовану повітряну атаку Ірану та проіранських сил у сусідніх країнах по території Ізраїлю, під час якої було випущено майже 300 ракет і ударних БпЛА.

Реакція МЗС України

"Міністерство закордонних справ України рішуче засуджує іранські масовані атаки проти Держави Ізраїль. Подібні дії є абсолютно неприйнятними, безвідповідальними та несуть ризик безпрецедентної подальшої ескалації ситуації на Близькому Сході", - йдеться в повідомленні. 

У відомстві закликали докласти всіх зусиль, аби не допустити переростання протистояння в масштабніший регіональний конфлікт.

Реакція лідерів G7

На сайті уряду Великої Британії з'явилася заява, в якій лідери G7 "найрішучіше" засудили прямий напад Ірану на Ізраїль.

"Ми висловлюємо нашу повну солідарність і підтримку Ізраїлю та його народу та підтверджуємо нашу відданість його безпеці", - наголосили там. 

Зазначається, що своїми діями Іран зробив ще більший крок до дестабілізації регіону та ризикує спровокувати неконтрольовану регіональну ескалацію. Лідери G7 вважають, що цього треба уникати.

"Ми продовжуватимемо працювати над стабілізацією ситуації та уникненням подальшої ескалації. У цьому дусі ми вимагаємо, щоб Іран та його ставленики припинили свої напади, і ми готові вжити подальших заходів зараз і у відповідь на подальші дестабілізуючі ініціативи", - йдеться у повідомленні. 

Крім того, лідери "Великої сімки" наголосили, що продовжуватимуть зміцнювати співробітництво, "щоб покласти край кризі в Газі, в тому числі шляхом продовження роботи над негайним і стійким припиненням вогню та звільненням заручників ХАМАСом", а також надавати більшу гуманітарну допомогу палестинцям, які цього потребують.

Реакція Папи Римського Франциска

Папа Франциск закликав Іран та Ізраїль уникати кроків, які можуть розкрутити "спіраль насильства", що ризикує занурити Близький Схід у ще більший конфлікт.

"Я звертаюся із щирим закликом припинити будь-які дії, які можуть розкрутити спіраль насильства з ризиком втягування Близького Сходу в ще більший конфлікт, - заявив він. - Ніхто не повинен загрожувати існуванню інших. Натомість всі країни повинні виступати за мир і допомагати ізраїльтянам і палестинцям жити у двох державах, пліч-о-пліч, в безпеці".

Реакція Чехії

Президент Чеської Республіки Петр Павел засудив іранський напад цієї ночі, заявивши, що попри те, що вдалось збити переважну більшість безпілотників і ракет Ірану, його дії є "небезпечною ескалацією конфлікту в регіоні"

"Ми залишаємось у постійному контакті з нашими партнерами, намагаючись нормалізувати ситуацію з безпекою", - додав він.

Реакція Великої Британії 

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак також відреагував на напад Ірану на Ізраїль, назвавши його "непотрібною ескалацією.

"Напад Ірану минулої ночі був небезпечною і непотрібною ескалацією", - заявив він.

Окремо британський прем'єр відзначив професіоналізм і хоробрість ВПС Сполученого Королівства, які допомагали відбивати удар Ірану.

Реакція МЗС Німеччини

Очільниця німецького зовнішньополітичного відомства Анналена Бербок засудила напад Ірану, висловивши солідарність з Ізраїлем.

"Ми рішуче засуджуємо цю атаку, яка може занурити цілий регіон у хаос. Іран і його маріонетки повинні негайно припинити це. Ми солідарні з Ізраїлем у цей час", - наголосила вона.

Реакція ЄС

Головний дипломат Євросоюзу Жозеп Боррель також висловив осуд масованому повітряному удару Ірану. 

"ЄС рішуче засуджує неприйнятну атаку Ірану на Ізраїль. Це безпрецедентна ескалація і серйозна загроза регіональній безпеці", - написав він на своїй сторінці у соцмережі Х.

Реакція МЗС Польщі

Міністерство закордонних справ закликало Іран проявити стриманість і припинити вогонь.

"Польща найрішучішим чином засуджує напади, здійснені Іраном на Ізраїль. Ми закликаємо Іран та його союзників проявити стриманість і негайно припинити військові дії. Пріоритетом є забезпечення стабільності та миру в регіоні", - йдеться в повідомленні.

Реакція МЗС Франції 

Міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне засудив удари, закликавши Іран утриматись від ескалації конфлікту на Близькому Сході.

"Вирішивши вдатися до таких безпрецедентних дій, Іран виводить свої дестабілізуючі дії на новий рівень і наражається на ризик військової ескалації", - зазначив він.

Реакція Молдови

Президентка Молдови Мая Санду долучилась до осуду дій Ірану.

"Молдова найрішучішим чином засуджує безпрецедентну ракетну і безпілотну атаку Ірану на Ізраїль і повністю підтримує зусилля міжнародного співтовариства щодо запобігання ескалації. Наші думки з усіма, хто прагне миру на Близькому Сході та в усьому світі", - написала вона. 

Реакція Литви

Президент Литви Гітанас Науседа також закликав уникнути ескалації конфлікту на Близькому Сході.

"Рішуче засуджуємо нічні атаки Ірану проти Ізраїлю. Вони є неприйнятними та невиправданими. Нема потреби в ескалації на Близькому Сході", - пояснив він.