ООН звільнила співробітників БАПОР через причетність до вторгнення в Ізраїль. Низка країн призупинила фінансування агентства

ООН звільнила кількох співробітників свого агентства у справах палестинських біженців через їхню ймовірну участь в атаці ХАМАС 7 жовтня. США, Канада, Австралія, Британія, Італія, Німеччина, Нідерланди та Швейцарія призупинили фінансування агентства

У п'ятницю, 26 січня, Bloomberg повідомив, що Генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив, що "шокований новиною" про те, що співробітники Близькосхідного агентства ООН для допомоги біженцям і організації робіт (БАПОР) могли бути причетні до нападу бойовиків ХАМАС на південь Ізраїлю, і закликав керівника агентства передати обвинувачених для можливого судового переслідування.

Він додав, що буде проведена "термінова і всебічна незалежна перевірка" діяльності агентства.

"Ці шокуючі звинувачення з'явилися в той час, коли понад 2 мільйони людей у Газі залежать від життєво необхідної допомоги, яку Агентство надає з початку війни", - заявив генеральний директор БАПОР Філіппе Лаццаріні. - Той, хто зраджує фундаментальні цінності Організації Об'єднаних Націй, також зраджує тих, кому ми служимо в Газі, в усьому регіоні та в інших частинах світу".

Реакція США

США - головний донор БАПОР - оголосили, що призупиняють додаткове фінансування організації у зв'язку з цими звинуваченнями. 

"Кожен, хто брав участь в огидних атаках 7 жовтня, повинен понести повну відповідальність", - заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер. 

Європейський Союз також висловив стурбованість у зв'язку з цими звинуваченнями та заявив, що очікує від БАПОР "повної прозорості щодо цих звинувачень і вжиття негайних заходів проти причетних до них співробітників".

Реакція Канади та Австралії

Згодом стало відомо, що ще дві країни-донори приєдналися до Сполучених Штатів, які тимчасово припинили фінансування агентства ООН, що допомагає палестинцям у Газі. Про це інформує The New York Times.

Канада та Австралія заявили, що призупинять надсилання коштів агентству БАПОР. Основні донори, включаючи Німеччину, Францію та Європейський Союз, висловили занепокоєння, але не відразу заявили, що призупинять фінансування.

Згідно з даними агентства, США були найбільшим донором, надавши БАПОР кілька сотень мільйонів доларів у 2023 році та 340 мільйонів доларів у 2022 році. Канада та Австралія були відповідно на 11-му та 16-му місцях серед найбільших донорів у 2022 році.

Міністр міжнародного розвитку Канади Ахмед Хуссен заявив, що країна проводить консультації з іншими донорами з цього питання і "тимчасово призупинила будь-яке додаткове фінансування" БАПОР, поки агентство розслідує ці звинувачення.

Міністр закордонних справ Австралії Пенні Вонг також заявила, що її країна "тимчасово призупинить виплату нещодавнього фінансування", визнавши при цьому, як вона назвала, "життєво важливу, рятівну роботу" БАПОР для цивільного населення в Газі.

Агентство вже давно має суперечливі відносини з Ізраїлем, який звинувачує БАПОР у змові з ХАМАС, потуранні його військовим діям і допомозі в поширенні антиізраїльської пропаганди серед мешканців Гази. Агентство довгий час заперечувало ці твердження, але в п'ятницю швидко відреагувало на звинувачення, звільнивши співробітників і почавши розслідування.

Реакція Італії та Британії

У суботу, 27 січня, Італія слідом за США, Австралією та Канадою призупинила фінансування Агентства ООН у справах палестинських біженців.

"Італійський уряд призупинив фінансування БАПОР після жорстокого нападу на Ізраїль 7 жовтня, - заявив Антоніо Таяні, міністр закордонних справ Італії у соціальній мережі Х. - Країни-союзники нещодавно прийняли таке ж рішення. Ми віддані справі надання гуманітарної допомоги палестинському населенню, захищаючи безпеку Ізраїлю".

Уряд Британії оприлюднив заяву щодо звинувачень співробітників БАПОР. У ній йдеться про те, що країна тимчасово призупиняє будь-яке подальше фінансування БАПОР, допоки триватиме розгляд цих звинувачень.

Реакція Німеччини, Нідерландів та Швейцарії

Німеччина тимчасово припиняє фінансування Близькосхідного агентства ООН для допомоги палестинським біженцям та організації робіт (UNRWA). Про це йдеться у спільній заяві МЗС країни та міністерства з питань економічного співробітництва та розвитку, оприлюдненій увечері у суботу, 27 січня, передає DW.

Швейцарія також заявила про аналогічне рішення. Голова МЗС країни у суботу, 27 січня, заявив, що рішення щодо виплати у 2024 році не буде ухвалено, доки ситуацію довкола звинувачень не буде з'ясовано.

"У Швейцарії дотримуються нульової терпимості до всіх форм підтримки тероризму, а також до закликів до ненависті чи підбурювання до насильства", - додали в відомстві.

Міністр торгівлі та розвитку Нідерландів Джеффрі ван Левен також оголосив про призупинення фінансування UNRWA на час розслідування, заявивши, що уряд був "надзвичайно шокований" обвинуваченнями на адресу працівників агентства в участі у нападі на Ізраїль.

"Звинувачення полягає в тому, що напад було скоєно 7 жовтня на гроші ООН, на наші гроші", - сказав він.