Огляд

Реакція світу на лист Зеленського: пастка для Путіна чи спроба повернути до переговорів Трампа

10 червня, 2026 середа
17:45

Володимир Зеленський заявив, що отримав потрібний результат від листа до Путіна. Якою була реакція Кремля та західних партнерів на відкрите звернення президента України

Зміст

Спілкуючись із медіа разом із лідерами країн Північної Європи та Балтії 9 червня Володимир Зеленський заявив, що отримав необхідний результат від нещодавно адресованому Путіну листа. Проте конкретики президент не надав.

"Я отримав результат, але я не можу поділитися зараз тим, який це був результат. Але я це зробив, і у мене була мета, відправивши лист Путіну, і я думаю, що я отримав результат, який був потрібен", — сказав Зеленський.

Нагадаємо, 4 червня Володимир Зеленський опублікував лист, адресований Володимиру Путіну, у якому запропонував президентові РФ зустрітися разом аби завершити війну. Окрім цього, у листі Зеленський гостро висловився щодо можливості Росії успішно вести війну. Крім того, Зеленський нагадав, що Україна може досягати дальні рубежі Росії.

Голова держави запропонував зустрітися Путіну на нейтральній території – виключаючи Москву та Київ. А натомість можна обрати країну з-поміж тих, які традиційно приймають лідерів для вирішення питань війни і миру. Зеленський назвав серед таких Швейцарію, Туреччину, країни Арабського світу.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга після публікації звернення повідомив, що лист також передавали Путіну через дипломатичні канали. Як зазначав очільник МЗС, від Москви очікували змістовної відповіді.

Реакція Кремля - тиск проти "хамства"

Того ж дня зі словом вийшов речник Путіна Дмитро Пєсков, повідомивши що у Кремлі бачили послання від президента України. Попри це, спікер запропонував Москву, як місце зустрічі двох президентів.

Вже 5 червня російський диктатор заявив, що "швидко переглянув лист Зеленського, який був написаний з елементами хамства". Путін вказав, що не бачить сенсу в "порожніх розмовах", вважаючи, що Київ лише шукає спосіб зупинити наступ РФ. І знову повторив тези про те, що війна закінчиться лише після виконання всіх вимог Москви та дав вказівку військовим "работайтє, рєбята". 

Трампу лист сподобався більше, ніж Путіну

Президент США Дональд Трамп привітав відкритий лист Зеленського до Путіна та заявив, що лідерам двох держав необхідно зустрітися. Під час спілкування з журналістами в Овальному кабінеті американський лідер зазначив, що радий можливому обговоренню цієї зустрічі.

"Я радий, що вони, можливо, говорять про зустріч. Я радий, що ми мали до цього стосунок. Думаю, було б чудово, якби вони зустрілися. Вони повинні це зробити", – сказав президент США.

На завершення президент США назвав Зеленського та Путіна "хорошими людьми", які представляють дві "неймовірні країни". 

До слова, керівник програми з вивчення Росії в Інституті національних стратегічних досліджень та експосол Ізраїлю в Росії Аркадій Міл-Ман вважає, що лист було адресовано не так для Путіна, як для лідера США. "Зеленський написав цей лист саме в той момент, коли Дональд Трамп намагається реалізувати, можливо, найамбітніший зовнішньополітичний проєкт своєї кар’єри. Він намагається одночасно зупинити дві війни — українську та іранську. Але в цей час світ намагаються відповісти на одне й те саме запитання: яким буде світ у найближчому майбутньому — і після Трампа, яким буде світ після американської епохи", - зазначає Міл-Ман.

Європейські лідери теж читали лист і в захопленні від нього

Окрім американського президента низка європейський лідерів також привітали відкрите звернення Зеленського. Французький лідер Еммануель Макрон назвав лист "хорошою ініціативою" і заявив, що настав час для відновлення діалогу з Москвою.

"Я вважаю, що зараз справа за Україною та Росією — встановити як припинення вогню, так і мирний план. Саме європейці можуть допомогти в цьому", — заявив Макрон.

У Європейській комісії також схвально відреагували на ініціативу українського президента, підкресливши, що Київ укотре демонструє готовність до реального врегулювання.

"Це ще один заклик до Росії припинити свою незаконну війну агресії, і з українського боку, як завжди, це ще одна демонстрація прагнення України до справжніх переговорів та безумовного припинення вогню, яке Україна прийняла давно. Тож з нашого боку ми вітаємо заклик президента Зеленського до прямих переговорів, а також заклик до припинення вогню", – речниця Єврокомісії Анітти Хіппер.

У Німеччині глава МЗС Йоганн Вадефуль закликав Путіна згодитися на пропозицію української сторони та наголосив, що Європа й Берлін мають бути залучені до процесу.

"Зараз саме час сісти за стіл переговорів. Я думаю, що всі бачать, що конфлікт перебуває на стадії, яку терміново потрібно завершити", — заявив Вадефуль.

Міністр оборони Литви Робертас Каунас для Delfi зазначив, що лист чітко показує прагнення до справедливого миру, проте закликав не плекати ілюзій щодо легкої поступливості Кремля.

"Напевно, всі ми сподіваємось і хочемо, щоб зрештою переміг справедливий мир. Справедливий мир — це повне виведення російських військ із окупованих територій України, включаючи Крим. І кожен крок, покликаний показати росіянам, що це війна, яку вони розпочали, і що всі наслідки, все пережите, загибель українських людей — виключно їхня вина, я думаю, вітається".

Реакція в Україні: це новий формат пастки для Путіна

В етері "Еспресо" політтехнолог Віктор Таран зазначив, що лист Зеленського не варто сприймати буквально як звернення до Путіна, оскільки це багаторівневе повідомлення, яке одночасно “б'є” по кількох цільових групах. 

На думку експерта документ демонструє готовність України до війни на виснаження завдяки підтримці Заходу, тоді як Росія вже стикається з дефіцитом пального, зростанням цін та загрозою мобілізації. На думку Тарана, лист також сигналізує Заходу та Глобальному Півдню про конструктивність Києва та готовність до миру.

Ігор Чаленко, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко пояснює, що цей лист — це спроба України вийти з дипломатичного глухого кута. 

Замість старих неробочих схем Київ пропонує новий формат: говорити з Росією напряму, але під наглядом Європи як головного безпекового гаранта та за участі США, а саму зустріч Зеленського і Путіна провести якнайшвидше у нейтральній країні на кшталт Швейцарії чи Туреччини. Експерт зазначає, що зараз для цього відкрилося вдале “вікно можливостей” на найближчі пів року, і лист випустили саме в цей момент, бо американські партнери затягують з візитами емісарів.

Голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак вважає, що звернення Зеленського є “пасткою” для Путіна.

"Зеленський пропонує вихід, прекрасно усвідомлюючи, що Путін його відкине. Але потім цю відмову можна показувати всім — росіянам, американцям, європейцям, Глобальному Півдню. Це можна буде використовувати як доказ, що проблема не у форматах, як дехто вважає", – зазначає Шлінчак.

  • Зеленський написав відкритого листа Путіну, бо переговори через Абрамовича не спрацювали, як треба, - Кулеба
Теги:
Читайте також:
Київ
+14.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
22 липня
22:58
Ексклюзив
Олег Рибачук
Рибачук: Зеленський призначив Драпатого головкомом під тиском, тому не може мати з ним довірливих стосунків, як із Сирським
22:56
прапор, Євросоюз
ЄС поки не зміг досягти згоди щодо запровадження 21-го пакета санкцій проти РФ
22:51
Рада безпеки ООН
Україна скликає Радбез ООН через російські атаки на цивільні судна, — Сибіга
22:24
Оновлено
Війна з Росією
Швидкий "ХОТ ДОГ": новий перехоплювач вже збив 300 ворожих цілей. На фронті 211 боїв
22:16
Міненерго
Тарифи на енергетичні послуги залишаться замороженими до кінця воєнного стану, — Міненерго
22:15
Ексклюзив
Михайло Драпатий
Драпатий знає, що таке солдатське життя і як зберегти людей, - полковник Вдовиченко
22:07
Держдума Росії
Держдума Росії дозволила бандитам та учасникам злочинних угруповань укладати контракти на війну з Україною
21:47
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников: Оцінити роботу Драпатого можна буде через 4-6 місяців
21:42
Консульство України у Познані
У Познані відкриють нове Консульство України
21:25
Ліндсі Грем під час останнього візиту до Києва
Зеленський планує поїздку до США на похорон Ліндсі Грема, — ЗМІ
21:02
Затримання російського судна з тіньового флоту
ЄС посилює тиск на російський тіньовий флот, — Каллас
20:52
Володимир Зеленський
Нове військове командування готує модернізацію Сил оборони України — Зеленський
20:45
Ексклюзив
У США назвали призначення Драпатого "монументальним тестом" для командування ЗСУ, - американіст Довгополий
20:39
Попри звільнення Сирського, мітинги у Києві та Львові тривають: учасники вимагають повернути Федорова
20:34
Зустріч Володимира Зеленського зі Стівом Віткоффом та Джаредом Кушнером
"Мир потрібен – мир з гідністю". Зеленський у Києві зустрівся з представниками Трампа Віткоффом та Кушнером
20:15
Ексклюзив
Михайло Драпатий
Європейські партнери не розуміють причин зміни уряду та керівництва ЗСУ, - журналістка Висоцька
20:10
Мадяр повідомив про ураження 13 енергооб'єктів у Криму та на ТОТ
20:01
OPINION
Чому Росія поквапливо продає своє золото
19:53
Габор Балінт Надь
Справа Ощадбанку. Генеральний прокурор Угорщини подав у відставку
19:52
Ексклюзив
Новий головком має прискорити технологічну трансформацію ЗСУ, - генерал-майор запасу Гаврилов
19:39
PR
Віталій Кіро
Віталій Кіро: Ера "живого" пошуку: як штучний інтелект перебудовує ринок нерухомості для кожного з нас
19:34
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
Угорщина заблокувала затвердження переговорних кластерів для України та Молдови
19:17
НАБУ
Розкрадання 102 млн грн на захисті для танків. НАБУ та САП завершили розслідування гучної справи
18:59
кримінал
У Польщі судитимуть жінку за напад на українських підлітків біля басейну
18:53
Володимир Зеленський та Метью Вітакер
Зеленський зустрівся із Послом США при НАТО Метью Вітакером
18:52
Джеффрі Епштейн
У Франції знайшли мертвим пособника Епштейна, який вербував жінок
18:37
Трамп Інфантіно
Трамп хоче зробити голову ФІФА Інфантіно Генеральним секретарем ООН
18:17
США - Іран
США пообіцяли відповісти на атаки Ірану в Ормузькій протоці
17:58
Огляд
Володимир Зеленський призначив Олександра Поклада т.в.о. голови СБУ
Хто такий новий керівник СБУ Олександр Поклад і які ризики містить його призначення
17:52
Аналітика
Національний банк України
Під підозрою навіть фірми з надто молодими керівниками: банки отримали від НБУ нові критерії ризиків для фінмоніторингу бізнес-клієнтів
17:43
МВФ
В Україні можуть почати підвищувати тарифи на світло і газ уже з 2027 року, - МВФ
17:40
Оновлено
Атаки РФ 22 липня: на Одещині загинула жінка, на Київщині, у Харкові та Запоріжжі є поранені, на Чернігівщині знеструмлення
17:05
OPINION
блог Тарас Шамайда
Чи поверне Зеленський Федорова у Міноборони
16:53
У Києві прощаються з журналістом "Українського радіо" Олександром Куцаком
16:35
Михайло Драпатий
Найближчим часом новий головнокомандувач розпочне кадрові зміни, - військовий аналітик Гетьман
16:30
Балістична ракета FP-7
Біля берегів Норвегії знайшли ймовірні уламки російської ракети
16:12
Новини компаній
blago стала генеральним партнером Lviv Fashion Wee
blago стала генеральним партнером Lviv Fashion Week: компанія підтримуватиме розвиток української модної індустрії
15:26
новини Закарпаття
У Києві оголосили підозру директору товариства через привласнення коштів на захист енергооб'єкта
15:13
Зеленський
Офіційно: Зеленський звільнив Сирського, Драпатого і Гнатова та призначив на нові посади Драпатого і Скибюка 
14:57
Віктор Орбан
Орбан оголосив боротьбу з "автократичним режимом" партії прем'єра Угорщини
Більше новин