Масштабний збій у Kyivstar: СБУ відкрила кримінальну справу за 8 статтями, серед них - держзрада та диверсія

Уранці 12 грудня через збій у користувачів "Київстару" відсутній мобільний зв'язок: у компанії кажуть, що причиною збою є потужна атака хакерів. СБУ відкрила кримінальне провадження за вісьмома статтями, серед яких держзрада та диверсія

Про це інформує Еспресо.

Вранці користувачі помітили, що під час спроби входу на сайт "Київстару" видає помилку, сторінка не працює.

Крім того, користувачі скаржились на відсутність мобільного зв'язку та інтернету. Також неможливо увійти у мобільний застосунок "Київстар".

Під час спроби додзвонитися абоненти чують у відповідь: "Мобільна мережа недоступна".

СБУ відкрила кримінальну справу за 8 статтями

У Службі безпеки України повідомили, що відкрили кримінальне провадження за фактом кібератаки на оператора мобільного зв'язку "Київстар". 

Провадження відкрите за статтями: 

Одна з версій, яку розглядають у СБУ, - причетність до хакерської атаки російських спецслужб. 

Слідчо-оперативна служба відомства після виникнення інциденту виїхала в офіси компанії. Вона документує обставини атаки.

"Крім того, за місцем події працюють кіберфахівці СБУ, які надають допомогу співробітникам "Київстар" і координують зусилля всіх державних установ для якнайшвидшого відновлення мережі", - додали в СБУ. 

Де внаслідок збою не працюють сирени

"Через збій у роботі оператора "Київстар" на території Сумської міської територіальної громади тимчасово не працюватиме система оповіщення", - йдеться у повідомленні пресслужби Сумської МВА.

Там зазначили, що поки мобільний оператор працюватиме над усуненням технічних несправностей, тривогу оголошуватимуть працівники патрульної поліції та ДСНС. 

"Також закликаємо відстежувати повідомлення про повітряні тривоги на офіційних інформаційних ресурсах", - додали у МВА.

Про схожу проблему повідомили у міськраді Дніпра

"Через хакерську атаку на мобільного оператора "Київстар" у Дніпрі не працює місцева система центрального оповіщення повітряної тривоги", - вказали у міськраді. 

Там нагадали, що повідомлення про повітряну тривогу можна відстежувати в офіційному телеграм-каналі Дніпра.  

Крім того, у місті частково буде відсутнім зовнішнє освітлення, оскільки 80% світла вмикається через GSM-канал "Київстару". 

"Тож спочатку в ручному режимі увімкнуть ліхтарі на мостах, центральних вулицях та магістралях. У разі відновлення зв'язку зовнішнє освітлення запрацює у повному обсязі", - поінформували у міськраді. 

Київська ОВА повідомила, що через цей збій не працює система оповіщення в Бучі, Ірпені, Вишневому, Березані, Сквирі, Ржищеві, Таращі, Володарці та Гірській територіальній громаді (Бориспільський район).

"Також є точкові відключення системи оповіщення в м. Бориспіль і ще в 75 населених пунктах. В усіх цих населених пунктах сигнал "Повітряна тривога" дублюється іншою системою оповіщення", - поінформували в КОВА.

У тих населених пунктах, де є проблеми з роботою системи, працюватимуть екіпажі патрульної поліції та ДСНС, які сповіщатимуть про тривогу через гучномовець.

Водночас громадянам нагадали, що Wi-Fi доступний у Пунктах незламності.

Начальник Черкаської обласної військової адміністрації Ігор Табурець повідомив "Суспільному", що в Уманській тергромаді не працюють сирени, про повітряну тривогу там інформуватимуть поліцейські та рятувальники через гучномовці.

"Також ми вирішили по області застосувати сервіс широкомовного передавання повідомлень операторів мобільного зв’язку. Це означає, що абоненти отримуватимуть повідомлення на свої телефони із гучним звуковим супроводом, якщо перебувають у радіусі дії будь-якої станції мобільного зв’язку, незалежно від оператора", — зазначив очільник ОВА.

Окрім того, відстежувати сповіщення про небезпеку можна через спеціальні застосунки, місцеві телеканали та радіо, додав він.

Щодо самих Черкас, там сирени теж лунатимуть не скрізь.

У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що в населених пунктах, де не працюватиме система оповіщення про повітряну тривогу екіпажі патрульної поліції та ДСНС будуть попереджати про небезпеку через гучномовці. 

Деякі термінали та банкомати ПриватБанку не працюватимуть через збій у "Київстарі"

Про це у коментарі hromadske повідомив речник ПриватБанку Олег Серга. 

Він пояснив, що частина банкоматів та POS-терміналів усіх банків працює на мобільних картках. Тож збій у "Київстарі" впливатиме на роботу тих терміналів, які працюють на картках цього мобільного оператора. 

За його словами, частка банкоматів, які використовують послуги "Київстару" у банкоматній мережі ПриватБанку, становить максимум 5%. 

"Тобто на роботу банкоматної мережі це майже не вплинуло. Ми вважаємо, що максимальний ризик до 5% у нас. Це не є масовим. На частину мереж це може вплинути, але не на всю", - наголосив він. 

Що кажуть у "Київстарі"

У компанії підтвердили технічний збій у мережі, у результаті якого недоступні послуги зв`язку та доступу в інтернет у частини абонентської бази. Там наголосили, що спеціалісти компанії працюють над усуненням проблеми. 

Близько 13:00 пресслужба оператора повідомила, що причиною масштабного збою у роботі стала потужна хакерська атака.

"Сьогодні вранці ми стали мішенню потужної хакерської атаки. Вона спричинила технічний збій, у результаті якого тимчасово недоступні послуги мобільного зв’язку і доступу в інтернет", - йдеться у повідомленні компанії у Facebook. 

Там також додали, що для фіксації обставин та наслідків протиправного втручання у діяльність мережі залучили представників правоохоронних органів та спеціальних державних служб. Спеціалісти працюють над усуненням наслідків для якнайскорішого відновлення зв’язку.

"Київстар" наголосив, що станом на зараз персональні дані абонентів не скомпрометовані. До того ж мобільний оператор обіцяє надати компенсацію абонентам, які не мали зв'язку або не могли скористатися їхніми сервісами.

Згодом генеральний директор компанії Олександр Комаров в етері "Ми-Україна" повідомив, що внаслідок хакерської атаки була частково зруйнована IT-інфраструктура оператора. 

"Насправді це проникнення в інфраструктуру і її руйнування. Основна ціль цієї атаки - максимально можливе руйнування віртуальної IT-інфраструктури оператора. (...) У нас суттєво пошкодили IT-інфраструктуру, були обмежені доступи. Ми не могли протидіяти цьому на віртуальному рівні, тому ми виключали "Київстар" з мережі фізично, щоб обмежити доступ ворога до інфраструктури", - зазначив Комаров. 

За його словами, наразі невідомо, скільки часу займе відновлення. 

Перехід на нацроумінг: чому виникають проблеми

Також користувачі не можуть перейти на іншого оператора через нацроумінг, повідомили hromadske у пресслужбі Мінцифри.

"Нацроумінг не працює через те, що мережа "Київстару" не може передати інформацію про своїх абонентів мережам інших операторів внаслідок загального технічного збою", - зазначили у відомстві.

Там наголосили, що це тимчасова проблема, над якою активно працюють спеціалісти компанії.

"Після розв'язання поточної проблеми ми обговоримо з усіма мобільними операторами, як надалі можна вберегтись від аналогічних ситуацій та захистити користувачів від неочікуваних проблем зі звʼязком", - додали у Федорова.

Водночас оператор Vodafone повідомив, що до нього надійшло багато звернень щодо послуги нацроумінгу від абонентів "Київстару". 

"На нашому боці послуга працює коректно. Принаймні бачимо абонентів lifecell, зареєстрованих у нашій мережі за допомогою послуги національного роумінгу. Так само абоненти Vodafone можуть реєструватися в мережі іншого оператора, наразі це також тільки мережа lifecell", - зазначив мобільний оператор. 

У оператора lifecell, відповідаючи на запитання користувачів про роботу нацроумінгу заявили, що проблема  виникає на стороні оператора "Київстар". 

"Проблема досліджується. Терміни розв'язання питання будуть відомі після встановлення причин виникнення складності. Національний роумінг з боку оператора lifecell працює", - йдеться у повідомленні.