OPINION

Як пов'язані темпи контрнаступу з очікуваннями бізнесу

Богдан Данилишин
11 серпня, 2023 п'ятниця
16:05

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

На тлі перегляду більшості макроекономічних прогнозів в бік покращення, оприлюднені на минулому тижні результати щомісячного опитування підприємств, що проводяться Національним банком України, засвідчили в цілому негативні очікування бізнесу щодо результатів діяльності у найближчій перспективі. Після трьох місяців поспіль позитивних очікувань Індекс очікувань ділової активності знизився до 48.8 (значення індексу на рівні 50 є нейтральним). Подібна динаміка може вказувати на те, що завищені очікування щодо швидкості контрнаступу опосередковано "підігрівали" очікування ділової активності.

В липні знизилися очікування усіх секторів. Водночас підприємства торгівлі та будівництва зберегли позитивні оцінки щодо своїх результатів на тлі стабільного обмінного курсу, насичення ринку товарами та пожвавленню діяльності в будівництві доріг, мостів, тунелів і трубопроводів відповідно.

Підприємства промисловості після чотирьох місяців оптимістичних оцінок очікують погіршення своїх економічних результатів, що може пояснюватися негативними вторинними ефектами для цього сектору  від припинення функціонування "зернового коридору" (потенційні проблеми з логістикою через зростання попиту на залізничні перевезення з боку експортерів аграрної продукції) та посилення обстрілів інфраструктурних об’єктів. Попри суттєвий фіскальний імпульс підприємства сфери послуг залишаються єдиним сектором, в якому очікування (після відновлення опитувань в червні 2022 р.) так не перевищили свого рівноважного рівня. Одним із ключових факторів такого зниження було визначено "зниження попиту через слабку платоспроможність населення". Подібна ситуація може свідчити про те, що трансмісія від суттєвого фіскального імпульсу є вкрай нерівномірною та зосереджена у доволі вузькому прошарку споживачів кінцевих послуг.

Результати опитування також опосередковано вказують на збереження високого рівня фундаментального інфляційного тиску – більшість опитаних респондентів налаштовані на підвищення цін на власну продукцію та послуги внаслідок зростання закупівельних цін. Негативною тенденцією залишається те, що респонденти промисловості та сфери послуг прогнозують зменшення чисельності працівників, а збільшення персоналу очікують лише підприємства торгівлі.

Бюджетна сфера

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 08.08.2023, міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 7,2 млрд гривень на строки від 1 до 3 років за ставками від 17,8% до 19,50%. Перелік запропонованих інвесторам паперів відповідав попередньому аукціону, тому більшість заявок покупців були наближеними до попередньої граничної дохідності, визначеної Мінфіном. Найбільший попит в інвесторів мали гривневі папери із погашенням у липні 2026 р. (запозичено 5,1 млрд гривень), а також у січні 2025 р. (2,1 млрд гривень). Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 19,15% (порівняно із 19,47% тижнем раніше).

Обсяг державних цінних паперів в обігу за плинний тиждень збільшився на 1,9 млрд гривень шляхом збільшення інвестицій в ОВДП з боку юридичних та фізичних осіб (на 1,4 та 0,7 млрд гривень відповідно), тоді як обсяг ОВДП у власності нерезидентів скоротився за тиждень на 0,2 млрд гривень.

Валютний ринок

Скорочення пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків на тлі зростання попиту на неї обумовило зростання минулого тижня чистого попиту на іноземну валюту на МВРУ та збільшення чистого продажу іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку до 458 млн доларів США (порівняно із 349 млн доларів США тижнем раніше).

При цьому, обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім для задоволення потреб країни в іноземній валюті та підтримки стабільності на валютному ринку. Станом на 1 серпня 2023 року міжнародні резерви України за попередніми даними Національного банку досягли 41,7 млрд доларів США (+6,9% або 2,7 млрд доларів США за місяць), що забезпечує фінансування 5,6 місяця майбутнього імпорту.

Міжнародні резерви продовжували зростали упродовж липня завдяки стійким та ритмічним надходженням від міжнародних партнерів, що перевищили чистий продаж валюти Національним банком та боргові виплати країни в іноземній валюті.

На валютні рахунки уряду в Національному банку надійшло 4,7 млн доларів США, з яких  1,7 млрд доларів США – макрофінансова допомога від ЄС, 1,5 млрд доларів США – пільговий кредит під гарантії Уряду Японії через механізм Цільового фонду Світового банку, 1,3 млрд доларів США – грантові кошти через трастовий фонд Світового банку, 227,3 млн доларів США – від розміщення валютних ОВДП.

За обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті Уряд виплатив 394,6 млн доларів США. На валютному ринку у липні 2023 року чистий продаж іноземної валюти Національним банком (відповідно до балансових даних) становив 1 860,5 млн доларів США.

Фінансовий сектор

За даними Національного банку у січні-червні 2023 року чистий прибуток банківської системи збільшився до 67,6 млрд гривень (+14,1 млрд грн у червні), що у 2,2 раза більше, ніж за відповідний період 2021 року. Чисті процентні доходи банків за 6 місяців 2023 року становили 93,6 млрд гривень (+40,8% YOY), чисті комісійні доходи – 25,6 млрд гривень (+22,3% YOY) та поряд із позитивним результатом переоцінки вартості цінних паперів виступали факторами покращення фінансових результатів банків. Натомість обсяг відрахувань у резерви за активними операціями, який у 2022 році виступав головним чинником погіршення фінансових результатів банків (понад 120 млрд грн), з початку 2023 року залишається помірним (4,6 млрд грн). Рентабельність активів банків за січень-червень 2023 р. становила 5,5%, капіталу – 56%.

Позитивні фінансові результати діяльності дозволяють банківській системі України демонструвати високі показники адекватності капіталу, які за результатами червня становили 23,8% для регулятивного та 14,5% - для основного капіталу банків.

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) збільшився до 716 млрд грн, у тому числі понад 500 млрд грн – у депозитних сертифікатах НБУ.  Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності продовжували виступати витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі. Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ (з 28.07.0223 становить 18%).

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 679 пільгових кредитів на загальну суму 1,4 млрд грн, з них близько половини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою сягнула майже 34 тисяч на загальну суму 131,7 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.38
  Купівля 38.38
  Продаж 38.87
 • EUR
  Купівля 41.44
  Продаж 42.22
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
22 лютого
16:04
OPINION
Валерій Пекар
Перезавантаження БЕБ: Татаров хоче відкласти на "після війни"
15:57
Оновлено
обстріл ТЕС
Окупанти атакували прифронтову ТЕС: кількість поранених енергетиків зросла до 9
15:33
Олімпійська збірна РФ
У РФ створили загін "Союз", аби залучити спортсменів до війни проти України, - Спротив
15:32
Данія
Данія оголосила про підписання безпекової угоди з Україною та пакет допомоги на $250 млн
15:19
Янукович
"Повалення уряду Януковича принесло катастрофу для України й нічого хорошого для США": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 22 лютого
15:17
Ексклюзив
Ексголовний військовий прокурор України Чумак назвав найкращий спосіб боротьби з ворожими ракетами
14:58
Артур Жорже
Помер тренер, який привів "Порту" до перемоги в Кубку чемпіонів
14:44
Бундестаг
У Бундестазі проголосували проти постачання Україні ракет Taurus
14:43
Оновлено
Дональд Туск
Туск оголосив про запровадження особливого режиму на КПП на кордоні з Україною та назвав дату переговорів зі Шмигалем
14:31
У ексочільника Чернігівської обласної ВЛК знайшли $1 млн: йому оголосили підозру
14:13
На фото: Мікі Рурк
Мікі Рурк розігрує прапор України, підписаний Залужним, за донат на відновлення житла херсонцям
14:05
OPINION
Сергій Фурса
Проблема не в поляках, а в соціалізмі й групі паразитів, яких він породив
13:56
Володимир Зеленський
Ситуація в Авдіївці та на південному напрямку, постачання літаків F-16: Зеленський провів засідання Ставки
13:47
НМТ
Міносвіти затвердило дати проведення НМТ-2024
13:42
Віктор Хрєнін
Міністр оборони Білорусі заявив, що Україна нібито зосередила на кордоні ударне угруповання з понад 100 тис. військових
13:20
Ексклюзив
"Якогось великого прориву немає": генерал армії України Маломуж про ймовірне захоплення РФ Побєди біля Мар'їнки
13:18
вітер
Синоптикиня Наталка Діденко попередила про рвучкий та сильний вітер 23 лютого
13:09
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Швеція розкрила подробиці заходів під час Євробачення-2024
12:51
санкції проти Росії
Сенат США проведе слухання через американські чипи, виявлені у російській зброї
12:46
на фото: Себастьєн Лекорню
Франція звинуватила РФ у погрозах збивати її патрульні літаки над Чорним морем
12:40
Оновлено
Олексій Навальний
МЗС дев'яти країн викликали послів РФ через вбивство Навального
12:29
Нафта
Росія заробила $653 млрд на продажу нафти за час повномасштабної війни проти України
12:28
Ван Ї
"Історія розсудить, хто мав рацію": голова МЗС Китаю закликав Україну та РФ розпочати мирні переговори
12:26
Уламки північнокорейських ракет
СБУ підтвердила використання Росією північнокорейських ракет для ударів по Україні
12:25
Огляд
Зруйнована церква
Росія знищує культурну спадщину України в масштабах, небачених з часів Другої світової війни
12:20
Дані Алвес
Ексфутболіста "Барселони" та збірної Бразилії засудили на 4,5 роки за зґвалтування
12:16
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Британська розвідка проаналізувала, чому в Кремлі агресію проти України називають війною з "колективним Заходом"
12:06
Ліонель Мессі
"Інтимний і безпрецедентний погляд на Ліонеля Мессі": вийшов документальний серіал про футбольну зірку
12:05
OPINION
Олексій Голобуцький
Позиція Макрона врешті кардинально змінилась
12:02
Міни
"Не поступається найкращим західним аналогам": в Україні представили третю вітчизняну машину для розмінування
11:57
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про демобілізацію строковиків
11:52
віза Чехія
Чехія більше не видаватиме візи та посвідки на проживання громадянина РФ та Білорусі
11:42
У Держцентрі зайнятості розповіли, представників яких професій не вистачає в Україні
11:31
відключення електроенергії
Через бойові дії є знеструмлення у 7 областях: ситуація в енергосистемі станом на 22 лютого
11:30
Ексклюзив
Сергій Пашинський
У справі Пашинського є російське замовлення, - правозахисниця Денісова
11:30
ДБР передало до суду провадження про держзраду екснардепа Рабіновича
Екснардепа від ОПЗЖ Рабіновича судитимуть за державну зраду
11:21
Огляд
світ, міжнародний огляд
Обережність Байдена і Шольца, можливо, врятували від ядерної війни, але не дають Україні перемогти. Акценти світових ЗМІ 22 лютого
11:09
Том Круз
Том Круз розійшовся з росіянкою Хайровою через кілька днів після знайомства з її дітьми
11:03
ЗСУ, мобілізація
У Раді розглянуть збільшення зарплат військових до 200 тис. грн. Але після законопроєкту про мобілізацію
10:54
Оновлено
Байден проти Путіна
Байден у передвиборчій промові назвав Путіна "божевільним сучим сином". У Кремлі відреагували
Більше новин