Як упоратись зі стресом і дочекатись коханих із війни: фахівці дали кілька дієвих порад українкам

Війна розділила життя українців на до і після. З початку повномасштабного вторгнення Росії до України багато людей, особливо жінок, скаржаться на поганий сон, тривожність, неможливість сконцентруватися, емоційні гойдалки

Переживають такі стани як ті, хто залишився в Україні, так і ті, хто виїхав. Адже нині серед найскладніших викликів — не тільки власна безпека та безпека дітей, а й упевненість у завтрашньому дні. Навіть ті, хто був вимушений евакуюватись за кордон, стикаються з невизначеністю свого майбутнього. Нелегко й тим, чиї чоловіки або сини зі зброєю в руках захищають Батьківщину.

"Він пішов без мого дозволу до воєнкомата. Як це так? Він шкарпетки без мене не знайде!" - розповіла Еспресо медсестра Ольга, чий чоловік вирушив на війну у березні.

Жінка виховує двох дітей і має онкологічне захворювання.

"Приходить і каже: "Я завтра, 8 березня, іду воювати за нашу країну. За нашу Україну" — переповіла Ольга слова коханого й зазначила, що відтоді втратила спокій. Аби якось відновити рівновагу, жінка зосередилася на роботі, почала допомагати людям із онкологією. У вільний час вона з дітьми створює окопні свічки для ЗСУ і молиться за нашу перемогу.

"Він поїхав сам. Просто 1 березня поїхав сам. А я відтоді живу в постійному стресі", - розповіла Еспресо Олена, чий син теж вирішив піти на війну.

Аби упоратись зі стресом, жінка відвідувала психологів і ретельно дотримувалась їхніх порад: робила дихальні вправи, займалась спортом. Щось діяло, щось не дуже, й Олена продовжувала переживати емоційні гойдалки, тож була змушена перейти на заспокійливі препарати. Коли жінка почала вживати ліки, які їй виписав спеціаліст, її стан помітно покращився. Однак сказати, що її періодично не "накриває" емоціями, Олена не може.

За словами психологині Віри Романової, війна вплинула абсолютно на всіх українців. Тисячі родин втратили свою цілісність, жінки тимчасово або назавжди позбулися людини, яка про них піклувалася, тож тепер змушені давати собі ради в житті самостійно.

"Є відчуття самотності, відчуття, що я зламаюся", - описує почуття багатьох жінок психологиня.

Фахівчиня радить жити одним днем, зосереджуватись на тому, що ви робите тут і зараз, і не загадувати на майбутнє, яке може видаватись непевним або й небезпечним.

"Можна ставати ногами на підлогу й пальцями намагатися зачепитися за неї, стати на неї повною ногою. Це в нас, у психологів, називається "заземлитися", - каже Віра Романова.

Вона радить бути фізично активними, займатися спортом, але якщо це не допомагає, - не можна нехтувати консультаціями лікарів.

"Коли стрес такий хронічний, постійний, весь час підвищений гормон кортизол. Якийсь час організм використовує всі наявні ресурси, які він накопичив до цього часу, поки ви не були в стресі. Якщо довго бути в такому стані, ці ресурси буде вичерпано. Їх потрібно буде десь брати знову", - розповіла психологиня Марія Стецюк.

Вона зазначила, що радить своїм клієнткам відволікатися і старатися зберегти себе.

"Перемога не за горами, нам треба бути в хорошому адекватному стані, аби зустріти коханих із війни", - наголосила психологиня.

За її словами, варто мати під рукою номери телефонів подруг, із якими приємно та легко спілкуватися, телефони гарячої лінії підтримки, контакти психологів. Варто також скласти перелік улюблених фільмів, улюбленої їжі — усього, що раніше допомагало розслабитись і зараз може виявитись помічним.

Психіатриня, кандидатка медичних наук Світлана Нетрусова зазначає, що часом жінки відчувають щось більше, аніж просто тривожність. Симптоми можуть бути найрізноманітнішими: метеоризм, спітнілі долоні, симптоми деперсоналізації. Аби впоратись із цим станом, варто почати з дихальних практик, напруження й розслаблення м’язів. Також можна рахувати дерева. Якщо ці техніки не допомагають, варто вдатися до прийому легких заспокійливих на трав'яній основі, які продаються без рецепту. За словами Нетрусової, це може бути, наприклад, Гліцисед МАКС.

Гліцисед МАКС – це дієтична добавка на основі амінокислоти гліцин, підсилена магнієм. Активні компоненти Гліцисед МАКС беруть участь в обміні речовин і необхідні для нормального функціонування організму, тому застосування їх при стресі природнім чином відновлює нормальну роботу нервової системи. Препарат підходить як для чоловіків, так і для жінок віком від 18 років, допомагає заспокоїтися і зосередитися у стресовій ситуації. Гліцисед МАКС сприяє зниженню нервозності і тривожності, підвищенню розумової працездатності, покращенню сну та роботи мозку. 

За словами психіатрині Світлани Нетрусової, якщо легкі седативні препарати дають ефект досить швидко, значить, у людини немає депресії. В іншому ж разі фахівчиня радить звернутись до лікаря.

Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Не є заміною повноцінного раціону. Перед застосуванням обов’язково ознайомтеся з текстом маркування на упаковці та проконсультуйтеся з лікарем. ТУ У 10.8-00480862-010:2020 дійсне до 10.07.2025 р. Виробник: АТ "Київмедпрепарат", Україна.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb