Аналітика

Міноборони формує нові цілі і можливості у царині військового космосу. Колонка Сергія Згурця

2 квітня, 2025 середа
20:59

У ніч на 2 квітня Сили протиповітряної оборони знищили 41 ударний російський безпілотник, який окупанти запустили для удару по Україні. Водночас в нашій країні розвиваються Космічні сили

Зміст

Росіяни атакували Україну "шахедами"

Те, що в ніч на 1 квітня ворог за тривалий час уперше не використовував "шахеди" для ударів по Україні, як і очікувалось, було винятком. І цей виняток був спричинений, скоріш, складними погодними умовами, а не бажанням ворога дотримуватись енергетичного чи будь-якого іншого перемир'я. 

Бо сьогодні командування Повітряних сил Збройних Сил України повідомило, що в ніч на 2 квітня російські окупанти атакували Україну і "шахедами", і безпілотниками-імітаторами різних типів. Цього разу було запущено 74 БПЛА, з яких 41 дрон вдалося знищити на півночі, півдні, сході країни. 20 ворожих безпілотників локаційно втрачені без негативних наслідків. Для відбиття ворожої атаки використовувалися і мобільні вогневі групи, і підрозділи РЕБ, зенітно-ракетні війська і винищувальна авіація.

Так от з приводу винищувальної авіації також сьогодні командування Повітряних сил подало цікаве відео, де показана робота винищувача МіГ-29 зі збиття "шахедів". І український пілот МіГ-29 з позивним DENFIX розповідає про увесь цей бойовий алгоритм. Що після заходу "шахедів" у наш повітряний простір Повітряні сили піднімають чергові літаки, далі пілот отримує інформацію про параметри цілі, швидкість, висоту і напрямок польоту, потім пошук цілі, фіксування її в прицілі і знищення за допомогою ракети. 

Пілот пояснює, що збити повільний ударний дрон ракетним озброєнням зі швидкісного літака насправді не так просто, як здається. Всі складнощі він не пояснює, але від себе додам, що радар літака МіГ-29 не завжди дозволяє вирізнити оцю ціль на тлі поверхні землі, тож потрібна тісна взаємодія з наземними РЛС, які здійснюють контроль повітряного простору. 

Також впливає суттєва різниця у швидкості. Якщо не помиляюсь, швидкість "шахеда" десь 180 кілометрів на годину, а МіГ-29 у поверхні землі має швидкість десь 1500 кілометрів на годину. І також, до речі, існують ризики того, що уламки "шахеда" можуть влучити в сам літак, так що складнощів більш ніж достатньо. Але на бойовому рахунку пілота винищувача МіГ-29 DENFIX вже понад два десятки знищених крилатих ракет і безпілотників.

І при цьому за березень ворог запустив по Україні понад 4 тисячі "шахедів" й інших дронів. Це, до речі, найбільший показник з часу, коли ворог почав використовувати ці засоби нападу. Понад 4 тисячі дронів на місяць - це найбільший показник за весь цей період. За минулий рік, ми знаємо, ворог спромігся виробити десь 10 тисяч "шахедів", чи "гераней-2".

Цього року є дані від нашої розвідки, що противник хоче збільшити цей показник до 15 тисяч на рік. Тобто часом аж до 2 тисяч на місяць. Наскільки це буде даватися противнику - це ще питання, але також знаємо, що зараз ворог намагається якимось чином захищати свої “шахеди” від наших засобів радіоелектронних боротьби.

З початку року чи не кожного місяця в уламках цих "шахедів", чи "гераней", є докази постійного оновлення антенних модулів "Комета" для прийому сигналу супутникової системи. Тому ворог намагається їх постійно модифікувати, аби зменшити вплив наших засобів РЕБ.

Але нагадаю, що крім систем РЕБ, авіаційних систем, ЗРК і такого іншого, зараз Сили безпілотних систем, до речі, вже мають вітчизняні дрони-перехоплювачі "шахедів". Були повідомлення про їхнє вдале використання для знищення цих засобів нападу противника, причому вартість оцих дронів-перехоплювачів становить десь в межах 5 тисяч доларів за один зразок. Що з точки зору ефективності є, як на мене, найбільш оптимальним напрямом для перехоплення "шахедів", кожен з яких коштує десь понад 200 тисяч доларів.

Так що в будь-якому разі зараз триває і далі технологічна гонитва між нашим оборонним комплексом і Російською Федерацією. Кожна сторона зараз опрацьовує кращі тактики для боротьби в повітрі. Сподіваємося, що наші військові, дійсно, будуть тримати лідерство у цій війні.

Військовий космос 

А далі ми поговоримо про воєнний чи, скоріше, військовий космос. Пам'ятаєте історію з припиненням доступу до американських супутникових знімків? Це було десь на початку березня. І тоді всі зрозуміли, наскільки важливим є отримання оперативної інформації з використанням супутникових систем і визначення і стану цілей на полі бою, і наслідків влучання в ці цілі.

Пам'ятаємо, зокрема, історію з "Енгельс-2", коли супутникові знімки показали, наскільки ефективним був удар наших засобів ураження, наших безпілотників, які знищили 96 російських крилатих ракет якраз на аеродромі "Енгельс-2", який використовується противником для базування стратегічних бомбардувальників і для запасів оцих ракет типу Х-101.

Також ми знаємо про загрози припинення роботи Starlink, а від Starlink зараз у нас залежить скерованість управління військами. Значною мірою зараз шукається певне альтернативне рішення, аби не потрапити в цю пастку. І так сталося, випадково чи ні, що Міністерство оборони України декілька днів тому оголосило про створення у складі оборонного відомства нового управління.

Це Управління космічної політики. Головна мета такої структури - об'єднати внутрішні і зовнішні можливості для розвитку українського військового космосу. І вже до 2030 року Міністерство оборони планує мати національні супутники для оборонних цілей, а також нову систему сповіщення про повітряні тривоги і системи для контролю космічного простору. Про всі ці цілі, плани і можливості ми поговорили з Валентином Бадраком, директором Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, а також співзасновником Консорціуму оборонної інформації, який об'єднує низку аналітичних організацій України. 

Пару днів тому відбувся форум Space for Ukraine, пан Валентин був одним із учасників цього форуму, а Консорціум оборонної інформації готував аналітичні дані для учасників форуму. Він розповів про те, щодо яких цілей у космічних напрямах зараз йдеться та чи відповідають ці нові цілі можливостям нашої країни. 

"По-перше, я хочу сказати, що це надзвичайно важливе рішення, тому що зараз війна йде до того, щоб мати мультидоменні операції. І космічний простір, безумовно, буде тут використовуватися, і небезпека від Росії є величезна. Нагадаю, 2022 року за три тижні до широкомасштабного вторгнення було запущено супутник, який, за висновками американських аналітиків, розвідки, може використовувати ядерну зброю, матеріали для того, щоб знищувати інші космічні угруповання цілі. Тому це дуже важливо. 

Чому саме зараз - тому що Європа після багатьох демаршів нової адміністрації президента Трампа усвідомила, що треба будувати самостійну обороноздатність. І це треба будувати разом з Україною. І надзвичайно важливо, що Україна взялася за космічний домен. Я вважаю, дуже важливо, що Міністерство оборони наважилося заявити про лідерство тут. Це важливо, тому що має бути лідер. І ще тому, що - тепер трішечки про сумне, про те, що Україна з 2018 року не має Національної космічної програми. А космічне агентство знаходиться всередині Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, яке, на мій погляд, провалило повністю космічну діяльність і космічну програму", - зазначив він.

І тому слід надолужувати усе втрачене. Для цього потрібно змінити парадигму управління. Насамперед, вважає Валентин Бадрак, необхідно вивести Космічне агентство з Мінстратегпрому, щоб воно знаходилося безпосередньо в Кабінеті Міністрів, як центральний орган виконавчої влади.

"І жодним чином, а такі наміри були, вивести деякі підприємства і їх втиснути в управління Укроборонпромом. Це взагалі, як "Антонов", би знищило космос, тому що, нагадаю, "Антонов", який з 2014 року знаходиться в Укроборонпромі, не виробив з того часу жодного літака. І це дуже важливо - щоб такого не сталося з космосом.

Про форум. Надзвичайна увага і надзвичайна зацікавленість іноземних, в тому числі комерційних, компаній. Навіть я хочу сказати, що ще до форуму з'явилася інформація про те, що Україна таки почала створювати угруповання космічне, і це почало відбуватися з Чехією. І є таке рішення, сьогодні з'явилася інформація, що перший розвідувальний супутник Чехії, який був запущений, власне кажучи, на початку цього року, запрацював і почав надавати знімки. Це дуже символічно", - сказав експерт.

Він зауважив, що є значні перспективи співпраці з Францією. 

"Тут треба, щоб Міністерство оборони України співпрацювало, йдеться про співпрацю на рівні приватних компаній, але це дуже потужні компанії, сучасні мікросупутники. Йдеться про те, що справді можна вийти на річне виведення на орбіту трьох-п'яти мікросупутників і мати потім десь до 30 таких супутників угруповання до 2030 року, як це все задекларувало Міністерство оборони. Треба спрацювати, щоб надати зелене світло саме приватним компаніям, а тут від України може виступити альянс "Нова Енергія України", а від Франції компанія "Прометей", дуже відома, потужна компанія. І це може надати величезний поштовх у Європі для того, щоб саме з Україною будувати далі цю оборонну самодостатність", - вважає Валентин Бадрак.

Вона має включати не тільки космічну навігацію, розвідку та попередження про ракетний напад, а і будівництво, спільне створення ракет.

"Ракетного щита і ракетного меча. Україна має певні напрацювання в балістичних ракетах, і це може справді бути таким активом для Європи по створенню і розбудові ракет. Тому що, як стало відомо, Європа не має далекобійних ракет власного виробництва, орієнтувалася на американців. І зараз американці, до речі, дуже стурбовані. Reuters подало інформацію сьогодні про те, що Марк Рубіо нещодавно кільком міністрам закордонних справ сказав, що Вашингтон дуже негативно сприйматиме, якщо американські компанії будуть викидати, умовно кажучи, з тендерів у Євросоюзі. І дуже хочуть, щоб купували американську зброю. Деякі американські компанії вже перестраховуються і йдуть самі в Європу", - розповів він.

Водночас щодо форуму Space for Ukraine Валентин Бадрак зазначив, що на ньому не були присутні представники Генерального штабу України. 

"Власне кажучи, я не бачив представників Генштабу (на форумі, - ред.), але логіка, напевно, полягає в тому, що наступним кроком для України має бути створення у структурі Генштабу командування Космічними військами, або командування Космічних сил. Це логічно, тим більше, що Росія ще в 2015 році це зробила, а зараз такі космічні командування мають навіть такі країни, як Перу, Єгипет, ну і там багато країн, десь до 15 країн. Для України це дуже важливо - перейти до створення командування Космічних сил. Це дасть поштовх, власне кажучи, у плануванні, у спільних діях. Тому що під час форуму виступали командувачі космічних сил Франції, Великої Британії. І серед іншого вони розглядають Україну як потужного, повноцінного партнера і, безумовно, країну, яка має перейти до мультидоменних операцій, в тому числі проти такого потужного ворога, яким є Росія. Тому ось і так це виглядає", - сказав він.

Експерт вважає, що це поки момент перегрупування українського військового відомства і українських військових у цьому питанні. Тому що окрім супутників треба вирішити ще багато питань.

"Наземна інфраструктура, засоби РЕБ, засоби ураження наземні, в тому числі, які мають лазерні пристрої, електромагнітні пристрої, і все це має бути ув'язано в єдину систему. І насправді до цього йде, і європейці, що дуже важливо, готові допомагати, бо, як я казав про ймовірність роботи з Францією, йдеться про можливість використання фінансових фондів Європейського Союзу. І підключення саме європейських фінансових ресурсів і технологічних ресурсів до розв'язання цих проблем.

Важливо, що це треба зробити дуже швидко. Адже якщо війна буде заморожена або зупинена в цьому році, то для Росії буде дуже швидкою можливість перезарядити рушницю свою і готуватися до нападу на НАТО. Я вважаю, що він може відбутися вже на рівні 2027 року, а не так, як вважають. Наприклад, керівник німецької розвідки сказав нещодавно, що до 2030 року. Я гадаю, що Росія може перегрупуватися набагато раніше. Небезпека дуже велика, і той момент, як швидко ми зможемо з Європою спільно працювати у цих трьох питаннях: космос, ракети, особовий склад. Ну, там є ще одне питання -ядерна зброя, але поки не буду торкатися цього", - зауважив він.

Крім того він прокоментував фінансову сторону питання. Звідки брати кошти для здійснення таких амбітних цілей. 

"Кошти тут дуже великі. Якщо взяти, наприклад, відкриту інформацію щодо американців, як вони використовують, то, наприклад, на потреби NASA, на мирний космос було витрачено в останній рік фінансовий 24 мільярди, а на космічне командування аж 29 мільярдів доларів. Це дорівнює усьому бюджету Польщі, оце тільки на військовий космос. А Польща є лідером у свою чергу витрат НАТО по рівню ВВП, аж 4,8% ВВП. Ну або можна порівняти з Ізраїлем. Ізраїль 50 мільярдів доларів приблизно витрачає, а США на космос більше, виходить, по факту витрачає. Тому я вважаю, що тут є можливість, і європейці так само готові до цього. Це якраз гроші Європейського Союзу. І, можливо, це якраз гроші в рамках отих 800 мільярдів євро, про які нам кілька разів уже казала Урсула фон дер Ляєн. Що Європа може знайти саме такі ресурси і найближчі 4-6 років сама оперуватиме таким ресурсом", - нагадав він.

Валентин Бадрак наголосив, що Європа почала розглядати Україну як частину власної архітектури безпеки, і без України конструкція гарантування безпеки Європи не буде працювати. 

"Це розуміють і тому на це будуть витрачати гроші. Тут будуть спільні проєкти. І другий момент - це інвестиції, коммерціалізація, тому що ми знаємо, що, скажімо, ті 7086 космічних апаратів компанії SpaceX Ілона Маска - це комерційний проєкт, але він працює на безпеку і оборону. І, власне кажучи, після демаршів Маска, після його небезпечних висловлювань Європа зараз дуже зосередилась, згрупувалася і разом з Україною готова долати ці відстані. Ну, тому що ми знаємо, що європейський найбільший проєкт - це Eutelsat OneWeb має лише близько 700 космічних апаратів комерційних, які можуть використовуватися й у військових цілях.

Тому, власне, є про що говорити, це великі гроші, але великі і здобутки. І великі інвестиції можуть бути у зв'язку з цим. Якщо ми отримаємо такі інвестиції, то це спільні бізнеси з Європою. Це дуже важливий етап для України, для становлення українського майбутнього і забезпечення сталої безпеки на майбутнє десятиліття", - вважає військовий експерт, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
27 квітня
20:18
Зеленський і Трамп
Трамп особисто наполягав на зустрічі із Зеленським у Ватикані, щоб поговорити про мирну угоду, - Волц
20:04
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: поєдинок "Динамо" з "Шахтарем" завершився бойовою нічиєю, "Ворскла" впевнено перемогла "Верес". Результати і розклад 26-го туру
20:03
OPINION
Росію розчавить плита її власної підлості та свинства
19:57
Дональд Трамп
Рейтинг схвалення Трампа за перші 100 днів президентства нижчий серед усіх президентів США за останні 70 років, - CNN
19:50
Ексклюзив
Сходознавець Якубович назвав ще одну причину конфлікту між Індією та Пакистаном
19:50
Еммануель Макрон
На відео потрапило, як Макрон не став тиснути руку Трампу під час зустрічі у Ватикані
19:02
Лавров
Лавров: ми готові шукати баланс інтересів відносно України, але ЗАЕС та Крим не віддамо
18:30
Інтерв’ю
Путін і Віткофф
Цілі Росії очевидні: позбавити Україну доступу до Чорного моря, захопити Одесу й розширити свій вплив аж до Молдови, - дипломат Гербст
18:29
Гренландія
Данія та Гренландія підтвердили свій союз на тлі намірів Трампа приєднати острів до США
18:07
OPINION
Мирна угода на зворотному боці Будапештського меморандуму
18:00
Аналітика
Джип на гусеницях: які машини потрібні ЗСУ на другій лінії оборони
17:50
Підсанкційний російський олігарх Володимир Якунін у монастирі Бодбе біля Сігнагі (Грузія)
Екскерівник залізниць РФ, друг Путіна Якунін святкує день народження сина у Грузії
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп і Путін хочуть послабити і розвалити ЄС, тоді вони зможуть робити свої брудні справи, - Фейгін
17:24
Марко Рубіо
Наступний тиждень стане вирішальним у переговорах щодо досягнення миру в Україні, - Рубіо
17:21
Ексклюзив
ЗАЕС
"Це просто фантазії адміністрації Трампа": експертка з питань ядерної енергетики Кошарна про плани США щодо контролю над ЗАЕС
16:44
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 69 боїв: 22 з них на Покровському напрямку
16:35
Зеленський і Трамп
Що Трамп сказав Макрону в Римі: читець по губах розшифрував його слова
16:35
Йода та Люк Скайвокер
"Він фактично був філософом цього фільму": творець "Зоряних війн" Джордж Лукас розповів, чому Йода так дивно розмовляє
16:10
Ексклюзив
окупанти
Росія активно проводить асиміляцію населення на ТОТ: планують завести більш як 10 тис. представників малих народів РФ, - ексголова Луганської ОВА Гайдай
16:07
OPINION
Після Рима: маленькі приводи для оптимізму
15:38
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
Росіяни кажуть, що українцю Кузіну за замах на генерала Москалика обіцяли 18 000 доларів
15:35
Капітолій (Вашингтон)
У США відкривають клуб багатіїв-фанатів Трампа: скільки коштуватиме запрошення
15:33
Огляд
Fancon
Український фестиваль попкультури Fancon звинуватили в підтримці російської ідеології: Еспресо розібралося
15:26
Ексклюзив
Петро Андрющенко
Росіяни продовжують політику заміщення корінного населення на ТОТ, - керівник Центру вивчення окупації Андрющенко
15:21
Китайці висадилися на спірний риф Сенді-Кей поблизу Філіппін: для чого він їм
14:31
Обстріл Костянтинівки 27 квітня
Окупанти зранку скинули КАБи на Костянтинівку: загинули 3 людини, 4 постраждали
14:28
лист З Титаніка
Лист, написаний пасажиром "Титаніка" за кілька днів до катастрофи, продали на аукціоні у Великій Британії за 400 тис. доларів
14:00
У Подільському зоопарку у Вінниці ведмежата вперше почали виходити у відкритий вольєр
14:00
OPINION
блог Сергій Таран
США програють від виходу з перемовин
13:56
Оновлено
Канада ДТП
У канадському Ванкувері автівка в'їхала в натовп на фестивалі: є жертви
13:54
Через російські обстріли на Донеччині за добу загинули 4 людини, ще 17 дістали поранення
13:53
Євген Хитров
У Кривому Розі затримали боксера Євгена Хитрова: його підозрюють у крадіжках із сільгосппідприємств, - ЗМІ
13:29
Дональд Трамп
У Білому домі представлять план на подальші 100 днів президентства Трампа: що в пріоритеті
13:24
Ексклюзив
Вирок 27 років і три роки очікування: як українські родини борються за полонених захисників
13:24
ппо
Протягом тижня українська ППО знищила 841 повітряну ціль
13:03
Ліндсі Грем
Сенатор Грем після розмови Трампа із Зеленським нагадав про вже підготовлений пакет посилених санкцій проти РФ
12:55
Ексклюзив
ядерна зброя
"У наступні 10-20 років ми побачимо розповсюдження ядерної зброї": експертка з питань ядерної безпеки Буджерин
12:06
OPINION
Чому не варто тішитися від девальвації долара
11:52
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що готовий до перемир'я з Ізраїлем, однак не до повного роззброєння
11:46
Анджей Дуда
Дуда про зустріч Трампа і Зеленського у Ватикані: "Сподіваюся, особливий дух надихне на нові рішення"
Більше новин