
Росіяни просуваються на Курському напрямку та відновлюють активність штурмів у Часовому Яру. Колонка Сергія Згурця
Протягом останніх кількох днів ворог активізував наступальні дії на півночі, заході та півдні плацдарму в Курській області. У південному секторі ворог просунувся на захід від населеного пункту Курилівка
Ситуація на фронті: Курськ
Сім місяців тому Збройні сили зайшли на територію Курської області, зайняли значний плацдарм і сформували Курський фронт. Це стало серйозним потрясінням для ворога, і вже понад пів року російська армія, зазнаючи величезних втрат, безперервно намагається відбити ці території, здійснюючи численні контратаки. Наразі Збройні сили утримують Курський плацдарм площею близько 350 квадратних кілометрів.
Після форсування річки Псел росіяни намагаються забезпечити собі просування до траси Суджа-Суми — основної магістралі, якою забезпечують наші війська. Хоча трохи далі на захід від Курилівки є ще одна асфальтова дорога, яку також використовують наші військові. Зараз росіяни прагнуть фізично наблизитися до траси Суджа-Суми з двох напрямків, зокрема від Журавка-Басівка, що нижче від Свердлікового, і Гуєво-Курилівка. Дійсно, є візуальні підтвердження того, що ворог просувається від Курилівки на захід уздовж цієї лісистої низини.
Наразі вкрай важливо заблокувати просування противника. Фактично через використання засобів ураження, дронів на оптоволокні ворог має можливість суттєво впливати на логістику по трасі Суджа-Суми. Це один із важливих викликів, що впливає на характер бойових дій на цій ділянці.
Відомо, що нещодавно активні бойові дії поновилися на багатьох напрямках. Олег Чаус, головний сержант роти 47 ОМБр "Маґура", яка тримає оборону на північ від Свердлікового, повідомив, що розпочалися штурмові дії з участю ворожої піхоти, яка намагається прорватися безпосередньо до самих позицій ЗСУ. Росіяни діють малими групами.
"Зараз окупанти атакують групами по четверо бійців, просуваючись до позицій, які могли бути знищені дронами чи артилерією. Перед цим завжди здійснюють артилерійський обстріл, включно з мінометами калібру 120 мм та іншими озброєннями. Опісля до справи беруться їхні групи. Наразі їхній основний натиск відчувається з північно-західної частини. Вони почали активний рух саме з цього напрямку. Крім того, ворог намагається перебити нашу логістику на південній частині району, намагаючись створити вузький коридор. Цей коридор під цілковитим контролем ворожих дронів, як на оптоволокні, так і без нього", - розповів Чаус.
За його словами, ситуація вкрай ускладнює дії українських захисників. До того ж значна частина бійців з нашого боку — це воїни у віці від 40 років, які змушені робити піші заходи до 30 км, аби доставити необхідне: "Уявіть: вони несуть боєкомплекти, воду та їжу на 8-10 днів. Ці марші можуть тривати добу й більше, під постійною загрозою ударів з боку дронів і артилерії. Логістика через складні умови не працює. Лише в дощову, снігову або дуже вітряну погоду є шанс уникнути дронів і завезти спорядження технікою. Проте втрати транспорту на цьому напрямку великі. Наразі брак машин змушує бійців здійснювати піші переходи".
Головний сержант роти 47 ОМБр "Маґура" розповів, що наразі у військових є достатній запас дронів, і вони ефективно їх використовують. Усі штурми, які здійснював ворог, здебільшого були зупинені саме завдяки дронам. З їхньою допомогою знищували танки, БМП, БТР та іншу техніку. Крім того, сапери-інженери, які професійно мінують дороги та поля, також зробили значний внесок. Але найбільше втрат ворог зазнає саме через дрони. Наприклад, під час останніх штурмів дрони могли нейтралізувати трьох із чотирьох ворожих бійців.
Часів Яр
На напрямку Часового Яру протягом двох-трьох тижнів не спостерігалося значної активності противника. Проте останніми днями ситуація змінилася. Часів Яр є важливим як для ворога, так і для нашої оборони. Це стратегічний напрямок на Слов'янськ і Краматорськ. Часів Яр розташований на височині. Ворог почав наступ на Часів Яр ще у квітні 2024 року. За цей час йому вдалося на окремих ділянках перетнути канал Сіверський Донець-Донбас, який раніше був значною перешкодою для його просування.
Зараз місто фактично зруйноване. У деяких районах наші військові тримають оборону, тоді як центральні райони частково контролює противник. Бойові дії тривають як у самому місті, так і на його флангах.
Коли йдеться про бої в місті, навіть зруйновані п'ятиповерхові будинки з підвалами можуть слугувати лініями оборони як для наших підрозділів, так і для ворога. Тому чітко визначити межі окупації в таких умовах доволі складно. Відомо, що низка наших бригад тримає оборону на цьому напрямку.
Однією з таких бригад є 24-та окрема механізована бригада імені Короля Данила — досвідчений і потужний підрозділ. Олег Петрасюк, пресофіцер 24 ОМБр імені Короля Данила розповів про використання ворогом бронетехніки після певної паузи.
"Деякий час через погодні умови ворог не здійснював активних наступальних дій. Вчора противник вдався до штурмових дій із застосуванням великої кількості бронетехніки. На Часів Яр вирушила ворожа колона, яка намагалася перетнути канал. Було залучено близько 20 одиниць техніки, з яких 14 було швидко знищено. Загальні втрати ворога становили 16 одиниць техніки. На щастя, противника було виявлено завчасно. Знищення колони відбувалося за допомогою артилерії, дронів-камікадзе та мінування. Частина бронетехніки підірвалася на мінах, була знерухомлена, а потім знищена", - повідомив Петрасюк.
Використання ворогом значної кількості бронетехніки не є винятком на цьому напрямку. Ворог з певною регулярністю застосовує масовані атаки бронетехнікою, починаючи приблизно із середини жовтня, - сказав Петрасюк. Погодні умови, зокрема густі зимові тумани, надавали йому певну свободу дій, адже через обмежену видимість його переміщення було складніше виявити. Схоже, противник діє в рамках дуже стислих термінів, намагаючись досягти бодай якогось успіху.



- Актуальне
- Важливе














