Огляд

Увійшов до десятки найкорумпованіших державних діячів світу: 27 років тому арештували тодішнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка 

2 грудня, 2025 вiвторок
15:41

Справа "Мідас", у якій антикорупційні органи НАБУ та САП розслідують можливе розкрадання великої суми грошей в енергетичній сфері України під час війни, викликала у суспільстві хвилю обурень і ряд гучних звільнень. Але, "так це ж уже ж було"

Зміст

Україна не вперше за історію незалежності потрапляє в гучні корупційні скандали. Так відомою справою про корупцію була, наприклад, справа Лазаренка. Цими днями минає річниця його затримання за звинуваченням у відмиванні викрадених державних грошей.

У огляді Еспресо читайте про найгучніший корупційний скандал 1990-х, коли заарештували експрем'єр-міністра Павла Лазаренка, а міжнародна організація Transparency International включила його до десятки найкорумпованіших державних діячів світу.

Від водія в колгоспі – до керівника уряду

Павло Лазаренко був 5-м прем'єр-міністром України, перебуваючи на посаді понад рік – з 28 травня 1996 року до 18 червня 1997 року. Починав свою кар'єру водієм у колгоспі. Після військової служби навчався на агрономічному факультеті Дніпропетровського сільськогосподарського інституту. У віці 26 років був головою колгоспу.

У серпні 1991 року його обрали першим заступником голови виконкому Дніпропетровської обласної ради, а також призначено начальником обласного управління сільського господарства.

У березні 1992 року президент Леонід Кравчук призначив Лазаренка представником Президента України в Дніпропетровській області. 1995 року очолив Дніпропетровську обласну державну адміністрацію.

Вже за президентства Леоніда Кучми Павло Лазаренко був першим віцепрем'єр-міністром, а згодом і прем'єр-міністром України. На посаді глави уряду пробув лише рік, але цього вистачило для звинувачення у відмиванні великої суми державних грошей.

Панамський паспорт, звинувачення і перше затримання

Після відставки Лазаренка з посади глави уряду у липні 1997 року українські правоохоронці відкрили проти нього декілька кримінальних проваджень, звинувачуючи у корупції та махінаціях.

У 1998 році Генеральна прокуратура України порушила проти нього кримінальну справу за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах. Один із головних пунктів звинувачення – підозра, що він вивів до Швейцарії 20 млн доларів США через агрофірму.

На початку березня 1998 року у Швейцарії відкрили кримінальне провадження проти Лазаренка, а наприкінці цього ж місяця він став народним депутатом, очолив депутатську фракцію "Громада" і отримав депутатську недоторканність.

У жовтні 1998 року в одному із банків Женеви були заблоковані 20 млн доларів США, які ймовірно належали експрем'єру.

Павло Лазаренко, як народний депутат, вирішив виїхати автомобілем до Швейцарії. При перетині кордону 2 грудня в районі швейцарського міста Базель у місцевих прикордонників виникли сумніви щодо панамського паспорта, який він пред'явив. Лазаренка затримали. Під час допитів він визнав наявність рахунків та проведення операцій через них з офшорними компаніями. Через короткий час його випустили з-під арешту, коли була внесена застава – 4 млн швейцарських франків. 

У тому ж таки 1998 році Лазаренко купив будинок у Каліфорнії. Його вартість була майже 7 млн доларів, а площа – 1,7 тис. м². Маєток виявився найбільшим в окрузі, мав басейни та штучні озера і нагадував резиденцію Віктора Януковича у Межигір'ї.

Суд у США і в'язниця

17 лютого 1999 року Верховна Рада України ухвалила рішення про зняття депутатської недоторканності з Лазаренка. За тиждень перед цим він виїхав з України. Його затримали в Нью-Йорку при спробі перетнути кордон за підробленим паспортом. Перебував в ув'язненні під слідством у США, а також під слідством в Україні.

У серпні 2006 року Лазаренко був засуджений судом в Каліфорнії до дев'яти років тюремного ув'язнення і штрафу в розмірі $10 мільйонів. 1 листопада 2012 року вийшов з американської в'язниці Terminal Island на волю. 

Понад п'ять років ексчиновник провів під домашнім арештом у власній квартирі в Сан-Франциско. Потім, як повідомляли українські ЗМІ з посиланням на бюро в'язниць США, термін утримання Лазаренка під вартою був скорочений на 7 місяців, до 1 листопада 2012 року. В результаті рішення судді сума доведених фінансових зловживань скоротилася до 4,5-5 млн доларів.

За рік до визволення Павла Лазаренка перевели до в'язниці в місті Термінал Айленд поблизу Лос-Анджелеса. 6 липня 2016 року оглядач The New York Times Леслі Вейн повідомив, що Павло Лазаренко проживає зі своєю другою дружиною і трьома дітьми в окрузі Марін поблизу Сан-Франциско.

Гроші, виведені Лазаренком

Після виходу на свободу був розпочатий судовий розгляд між департаментом юстиції США і захистом Лазаренка за право розпоряджатися заарештованими коштами та майном. Американській системі правосуддя вдалося встановити місце знаходження близько $250 мільйонів, які були виведені Лазаренком з України корупційним шляхом.

Україна домагалась повернення заарештованих в США активів Лазаренка. В грудні 2016 року заступник генерального прокурора Євген Єнін (нині покійний, - Ред.) заявив, що Україна розраховує отримати 280 млн доларів із коштів, незаконно виведених за кордон Павлом Лазаренком. У квітні 2017 було заявлено, що США будуть повертати ці кошти з певними умовами щодо їхнього призначення. 

Затримка з поверненням коштів виникла, у тому числі через те, що у 2004 році Україна не оформила рішення щодо їхнього корупційного походження в Україні для повернення коштів. Згодом частину коштів (близько $15 млн) вдалось повернути.

Теги:
Читайте також:
Київ
+17.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, п'ятниця
10 липня
23:12
ЗРК SAMP-T
Італія спіймала на шпигунстві своїх ексрозвідників — вони зливали Росії секрети ППО для Києва
23:00
Ryanair
Розгерметизація на борту Ryanair: під час польоту пасажира ледь не висмоктало через ілюмінатор
22:58
Сенатор Грем у Києві
Трамп любить переможців. Сенатор Грем розповів, чому президент США став прихильнішим до України
22:47
хакер
Хакери Кремля стежили за перевезенням зброї в Україну через камери дверних дзвінків біля баз НАТО, — розвідка Нідерландів
22:40
Туреччина
Попит росіян на житло за кордоном зріс на 25% через очікування мобілізації після виборів у РФ
22:37
Оновлено
Наслідки атаки на Запоріжжя 10 липня
Ворожої атаки зазнало Запоріжжя - 29 поранених. Є загиблі та поранені на Харківщині й Донеччині. На Краматорськ скинули сім авіабомб.
22:21
Оновлено
Українські ударні БпЛА FP-2
Українські FPV-дрони б'ють по цілях на 110 кілометрів. 7-й корпус ДШВ матиме ударні дрони FP-2. На фронті 226 штурмів від початку доби
22:15
Окупанти, кримінал, росіяни
Російські військові на островах у дельті Дніпра опинилися в пастці, - АТЕШ
22:05
Росія готує новий запуск супутників системи "Рассвет"
Росія, ймовірно, готує новий запуск супутників системи "Рассвет", яку сама називає альтернативою Starlink
21:50
Катував і принижував українських полонених: російському медику "Коновалу" з колонії Пакіно повідомили про підозру
21:46
метро
Проїзд у Києві подорожчає майже вчетверо: нові тарифи набувають чинності 15 липня
21:19
Ексклюзив
Поки Росія не може захистити експортні порти Азовського моря, цим треба скористатися, - Клименко
21:15
Дмитро Волошин
В Україні буде Командування далекобійного (глобального) впливу та Обʼєднані сили швидкого реагування
21:06
Пресреліз
Дні ідей у Чернівцях
Як зберігати єдність у час викликів: Дні Ідей у Чернівцях
20:55
Ексклюзив
Зеленський Трамп самміт НАТО 2026
Цим літом відбувся великий технологічний перелом на користь України, який змінив позицію США,- політексперт Морозов
20:52
Ексклюзив
Володимир Огризко
"Вікно" відкрилося для нас, а не для Путіна: Огризко про заяву президента Чехії щодо перспектив для України у найближчі місяці
20:46
Дональд Туск
Зеленський і Навроцький усвідомлюють, що криза зайшла надто далеко, — Туск
20:40
Ексклюзив
Четвертий за величиною НПЗ Росії у Нижньому Новгороді призупинив роботу через удар українських дронів
Мільман: Атаки Сил оборони на російські НПЗ - це дуже серйозна проблема для всієї РФ та особисто для Путіна
20:35
Жінки в ЗСУ
Форма і бронежилети: аналітикиня Мітєва розповіла про проблеми жінок в ЗСУ
20:29
Генпрокурор Руслан Кравченко
Замах на Єрмолаєва і вбивство Березовської: Кравченко поговорив з генпрокурором Монако
20:03
Світовий банк
Україна отримала $3,35 млрд від Світового банку, виконавши умови програми реформ
20:02
Партнерський матеріал
ПУМБ - проєкт адаптації ветеранів
Інсталяцію "Маніфест рівності різних", реалізовану в межах платформи інтеграції ветеранів і ветеранок "Жити назустріч" від банку ПУМБ, презентували у Львові
20:01
OPINION
Голос народу, мовчання популістів
19:52
Ліндсі Грем
Законопроєкт про санкції проти Росії стане законом, — сенатор Ліндсі Грем
19:49
Модель з кола американського фінансиста Джеффрі Епштейна 11 років збирала для ФСБ компромат на західні еліти
Модель з кола американського фінансиста Джеффрі Епштейна 11 років збирала для ФСБ компромат на західні еліти, — розслідування
19:32
ОБСЄ визнала мілітаризацію Росією українських дітей злочином проти людяності
19:06
Ексклюзив
Володимир Зеленський перед зенітно-ракетним комплексом Patriot
Якщо будуть залучені приватні підприємства, то проєкт реалізується набагато швидше: NAUDI про появу українського аналога Patriot - Freya
18:55
пальне росія
Росія виробляє лише дві третини від потреби бензину через удари України по НПЗ, — Reuters
18:27
У Москві після атаки українських дронів спалахнула пожежа біля НПЗ "Капотня"
У Москві після атаки українських дронів спалахнула пожежа біля НПЗ "Капотня"
18:22
корупція
Нова підозра у Міндічгейті: Mercedes-Benz, елітна нерухомість в Україні та на Балі, криптогаманці "Тенора"
18:04
Оновлено
ураження суден "тіньового флоту" РФ в Азовському морі
"Азовська Чорнобаївка": 48 суден тіньового флоту зазнали ударів СБС. Наслідки видно з космосу, – "Схеми"
17:44
Естонія
Росія розгорнула інформаційну кампанію проти Балтії у відповідь на удари України по НПЗ, — розвідка Естонії
17:29
Лімін Ямаль, Іспанія - Франція, Євро-2024
Іспанія проти Бельгії: Анонс та розклад другого чвертьфіналу ЧС-2026 з футболу
17:25
PR
Відкриття укриття у лікарні м. Фастова
LEROY MERLIN UKRAINE та фонд Solidarity облаштували сучасне укриття у Фастівській лікарні
17:08
Україна ЄС
Україна отримала підтримку послів ЄС на відкриття шостого кластера переговорів, — віцепрем'єр Качка
17:01
OPINION
Тінь нового Пригожина вже бродить по Росії
16:45
Україна Британія
Україна може отримати право витрачати частину €90-мільярдного кредиту ЄС на зброю з Британії, — Bloomberg
16:42
Огляд
Хто громив авто ТЦК у Львові: оператор дронів у ЗСЧ і військовий у відпустці
16:02
Оновлено
Микола Тищенко
У справі хабаря заставу за себе вніс сам Тищенко, а також фірма, пов'язана з розшукуваним екснардепом Онищенком
15:29
ДБР
Скандал з полком "Скеля": ДБР затримало військового за підозрою в насильстві над колегами
Більше новин