live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

День перший: Чим здивує Форум видавців у Львові


фото: прес-служба Форуму видавців у Львові
У перший день літературного свята журналісти Еспресо.TV поспілкувалися з учасниками та організаторами ярмарку та дізналися, що цікавого підготував цьогорічний Форум видавців

Перший день 22 Форуму видавців у Львові – зустрічає гостей міста яскравим сонцем і вже традиційно перекопаними вулицями. Цьогоріч - ремонт "окопався" по всьому центру – зокрема, й на вулиці Коперника, де розташоване серце Форуму – палац Потоцьких. 

null

Довкола будівлі - вантажівки, стоси книжок, робітники встановлюють останні стелажі, продавці розкладають крам, організатори найбільшої літературної події України – вирішують останні проблеми. 

Назустріч заклопотано прямує Ольга Вишня - керівник прес-служби Форуму видавців. Люб’язно зголошується відповісти на кілька запитань.

null

Олю, чим 22-й форум відрізняється від попередніх? Які складнощі  і які несподіванки очікують учасників?

Насамперед, це програма – цьогоріч є кілька спеціальних тем, які, зокрема, стосуються культури і пропаганди, а також освіти  - приїде з доповіддю міністр освіти Сергій Квіт. Заплановано кілька потужних дискусійних майданчиків, приїде багато авторів з-за кордону. Скажімо, на обговорення теми "Фронт і фронтир" ми запросили американського письменника Еліота Акермана, колишнього "морського котика" ВМС США, перший роман якого "Green on Blue" вийшов у 2015-му і одразу увійшов у список бестселерів. Письменник брав участь у багатьох воєнних кампаніях, а нині мешкає в Стамбулі – пише огляди для провідних видань про військовий конфлікт у Сирії. Його книги наразі немає в українському перекладі  – але сподіваюся, дискусія буде цікавою.

Чи передбачені якісь особливі заходи безпеки цього року – у зв’язку з ситуацією в країні?

Так, нас охороняють патрульні поліцейські, захищає СБУ, надзвичайники. Керівник нової поліції Юрій Зозуля пообіцяв, що все буде добре.

І дійсно – за хвилину вулицею Коперника проходить пара патрульних. Ще один – зупиняється в арці будинку часів Сецесії. За столиком у фойє палацу Потоцьких проводить відео-конференцію по скайпу Григорій Семенчук - програмний директор Форуму видавців. Користуємося нагодою дізнатися з перших вуст про найцікавіші моменти події.

null

Грицю, ти вже сьомий рік поспіль куруєш Літературний фестиваль у рамках Форуму видавців. Які особливості цьогорічного книжкового свята? 

Попри те, що кількість нових книжок, заявлених на Форум, дещо менша, ніж у попередні роки (я пов’язую це, насамперед, із кризою), можна констатувати вищу якість текстів, і це добре. Окрім того, зросла кількість літературних майданчиків – самих лише дискусій заплановано понад 70, і це знаково, я вважаю. Адже у попередні роки автори влаштовували переважно читання, що свідчить про бажання бути почутими. Велика кількість круглих столів та дискусій цьогоріч свідчить про зміну вектору сприйняття, про бажання почути іншого, знайти спільну мову, побудувати культурні та емоційні зв’язки між людьми.

Яких сенсацій варто очікувати?

Ну, от сьогодні у Львові затримали озброєного чоловіка. (Сміється)

А літературних?

Я вже знаю переможця конкурсу Книги року, і це стало для мене відкриттям. Це дійсно якісна, глибока й інтелектуальна проза – і те, що така книжка отримала Гран-прі, свідчить про серйозні зрушення у свідомості суспільства, зокрема – й літературної спільноти.

Проходимо реєстрацію. Програма, як завжди – готова лише частково, але фірмові торбинки Форуму видавців, так само традиційно, зроблені стильно й зі смаком.

null

 

Всередині – напівпорожні стенди, стоси книжок, які треба розташувати так, щоб їх купили.

null

null

Сходами туди-сюди снують співробітники видавництв, ледь помітні за пакунками з книжковою продукцією. Біля стенду видавництва "Люта Справа" - його директор, Андрій Гончарук. У видавця сьогодні День народження, але це не завадило йому "привітати" себе роботою на стенді. Запитуємо, як воно – святкувати на Форумі. 

null

Ну, я вже звик. Майже ніколи не святкую день народження – бо зазвичай приїжджаю в цей день на Форум,  і він припадає на відкриття – або десь на середину.  

Як тобі така ситуація? Ніколи не хотілося щось змінити?

Як це може не подобатися? Якби не подобалося – пересунув би день народження.

Що видавництво "Люта справа" привезло на Форум?

Книжки Івана Семесюка, Олафа Клеменсена, антологію Мистецького Барбакану "Трикутник 92" та інші. Антологія вміщує твори, які читалися під час Майдану на Мистецькому Барбакані. Серед них, наприклад, білоруський поет і прозаїк Сергій Прилуцький, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Андрій Бондар, Женя Чуприна, Юрій Шинкаренко, Іван Семесюк. Загалом 37 авторів – художників і літераторів. Олекса Манн – як художник, і Олекса Манн як літератор. Семесюк – як літератор і як художник, така от  "книжка з картинками".

А звідки така назва?

Bсе дуже просто. Коли відбувалися ці події на Майдані, то люди, проти яких ми виступали – тобто, влада і менти – розробили план захоплення і розгону Майдану. І коли план  опублікували – ми знайшли себе (Мистецький Барбакан) позначеними трикутником, він мав порядковий номер 92. І так вирішили згодом назвати свою антологію.

Що "Люта справа" чекає від Форуму? Що змінилося у житті видавництва за рік?

Чекаю розголосу і продажу. Як видавництво, ми приїздили минулого року вперше. Привезли 2 книжки і один календар. Зараз ми привезли 6 книжок. Це те, що видали за рік, власним коштом, попри кризу у країні. 

Тобто – видавати книжки зараз вигідно?  

Вигідно. Якщо активно проводити презентації, влаштовувати акції – то люди купують книжки, а ми ці гроші вкладаємо у випуск нових, і так розвиваємося. 

Бажаємо видавцеві натхнення і розвитку – і вирушаємо на офіційну церемонію відкриття. Попереду – ще чотири дні роботи Форуму, сотні подій, десятки зустрічей і безліч розмов, що запам’ятаються надовго. Нові імена і знання, нові книжки і автори – або навпаки, відкриття давно знайомих авторів у новому прочитанні чи жанрі. Далі буде. 

Фото Олени Степаненко, прес-служби Форуму видавців, Романа Балюка

новини партнерів

‡агрузка...

17 лютого, 2019 неділя

17 лютого, 2019 неділя

16 лютого, 2019 субота

15 лютого, 2019 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати