live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

10 неочевидних фактів про вибори в США


фото: Reuters
У середу ми майже стовідсотково знатимемо ім'я нового президента США. Клінтон чи Трамп переможуть

1. Шість прізвищ у бюллетені

Хоча основна боротьба йде між Дональдом Трампом та Хілларі Клінтон, в бюллетенях можна обирати з-поміж шістьох претендентів. Зокрема, беруть участь у перегонах також лібертаріанець Гері Джонсон та представниця "зелених" Джілл Стейн. Згідно з опитуваннями вони мають рейтинг у 3% та 2% відповідно.

П'ятий кандидат - малопомітний конституціоналіст Даррелл Кастл. А от шостий - це дуже колоритний персонаж, колишній співробітник ЦРУ та мормон Еван Макмаллін. Саме він влаштував Трампу неприємний сюрприз, зливши у ЗМІ запис розмови, під час якої Трамп говорить про хапання жінок за інтимні місця та інші сороміцькі речі.

2. Колегія виборників. За кого насправді голосують американці

Виборча система країни двоступенева. Громадяни обирають не президента, а колегію виборників (англійською - Electoral College). Тобто голосуючи за Трампа чи Клінтон вони доручатимуть саме так проголосувати своєму представнику - виборнику. Кожен з них голосуватиме за велику групу людей, яка може сягати кількох сотень тисяч. Втім, за кого насправді проголосує виборник визначає інше правило, описане в пункті 3.

Уся колегія виборників нараховує 538 людей. Це шановані представники суспільства - громадські діячі, політики, підприємці, священики тощо. Отже для перемоги кандидату достатньо набрати 270 голосів виборників. Кожен штат має свою квоту виборників, яка залежить від кількості населення. Найменше представництво має Аляска (3 виборники). Найбільше - Каліфорнія (55 виборників).

3. Нащо така незручна система

З одного боку, голосування виборників - формальна річ та відбувається в грудні, після чого їхнє волевиявлення затверджує Конгрес. Але були випадки, хоча й небегато, коли хтось із виборників голосував не так, як йому було доручено. Де-юре вони мають таке право.

А взагалі, в американському суспільстві давно точаться дискусії про те, чи потрібно зберігати цю систему в сучасних умовах. Багато хто вважає її архаїчною. На їхню думку, система мала сенс у 19 сторіччі, коли дорога від ферми до дільниці могла забрати добу чи дві. Було близько 700 спроб змінити її, але жодна так і не мала успіху.

Захисники системи, такі як прокурор Тара Росс поянює, що існування колегії захищає вибори від негативних наслідків демократії, коли проста більшість у 51% може роками домінувати над іншою половиною населення в 49%, якими б абсурдними не були їхні вимоги.

4. Чому голосують у вівторок

Традиція проводити вибори у вівторок - це також архаїка. З 1845 року день виборів припадає на перший віторок листопада. Це зробили, щоб фермери мали час на конях добратися до дільниці зі своїх ранчо, та могли встигнути вписатися між недільним богослужінням та базарним днем у середу.

5. Переможець забирає все

Ще одне важливе правило виборів у США - переможець забирає все. Воно означає, що той кандидат у президенти, який набрав просту більшість у певному штаті отримує всі голоси тамтешніх виборників.

На практиці це призводить до того, що перемогти може той кандидат, за якого проголосувало менше людей. Такі прецеденти траплялися в американській історії вже чотири рази. Останній раз це спрацювало у 2000 році: за кількістю голосів виграв Альберт Гор, але за кількістю виборників (271 проти 266) переміг Джордж Буш молодший.

Правило не діє лише у двох невеликих штатах Мен та Небраска, які суттєво не впливають на хід голосування.

6. Долю країни визначать всього лише кілька штатів

Багато американських штатів голосують традиційно, підтримуючи республіканця, чи, навпаки, демократа, хто б ним не був. Наприклад, у Техасі на дев'ятьох останніх виборах голосували лише за республіканців. Так само Каліфорнія протягом шести останніх кампаній голосувала за демократів.

Тому долю виборів вирішать так звані критичні або хиткі штати, які голосують то за демократів, то за республіканців. Цього року, як стверджує Українська служба BBC, їх тринадцять. Це Огайо, Флорида, Невада та інші. Загалом це близько 30% населення Штатів. До речі, статистика свідчить, що протягом 13 останніх кампаній вигравав той кандидат, якого підтримали в Огайо.

7. Машини для голосування

З кожною новою виборчою кампанією в США з'являються все нові й нові системи та способи голосування. Існують машини, де кандидата обирають приблизно так само, як на банківському терміналі працюють з карткою - натискаючи кнопки на екрані. На деяких для доступу до системи потрібна особиста картка, яку потім здають при виході з дільниці.

Є варіант, коли бюллетень треба заповнити вручну, а потім відсканувати. На Алясці можна навіть надіслати його у форматі pdf по електронній пошті на дільницю. Але цей метод не дуже схвалюється через високий ризик зовнішнього впливу.

Нарешті, з 1997 року з'явилась можливість голосувати в космосі. Бюлетень надсилається з НАСА та пересилається вже заповненим на дільницю через захищений зв'язок. Кожен астронавт має свій унікальний сертифікат безпеки.

вибори США голосування

Дільниця в Огайо, дострокове голосування 28 жовтня. Фото: Reuters

вибори США голосування

Дільниця в Огайо, 2012 рік. Пристрій для сканування бюлетеня. Фото: AP

8. Дострокове голосування

Ще одна незвична для українців річ. Близько 41 млн американців (20% від загальної кількості) вже проголосували. Ще цікавіше, що в семи штатах їм дозволено поміняти свою думку та проголосувати знову. Наприклад, у Вісконсіні це можна робити тричі до дня голосування 8 листопада.

Правом голосувати заздалегідь користуються, здебільшого, ті, хто в день виборів має працювати - лікарі, пожежники, журналісти. Зокрема, так вчинив і чинний президент Барак Обама. Дехто голосує достроково, бо від місця реєстрації до місця роботи його відділяють сотні кілометрів.

9. Рекорд бажаючих проголосувати

Ці вибори є рекордними за кількістю зареєстрованих виборців - таких вже трохи більше 200 мільйонів. Про це свідчать дані компанії TargetSmart. Це дуже багато, враховуючи, що у 2008 році навіть кількість людей, які мають право голосувати, ледь дотягувала до 200 млн, а виборцями зареєструвались лише 146 млн.

Така висока цифра незвична ще й тому, що зазвичай явка у США низька. У 2008 році вона склала 63,6%, а в 2012 61,8%. Обидва рази головою держави обрали Барака Обаму.

10. Стікери та собачки

Насправді, незважаючи на стереотип про те, що багато американців не цікавляться виборами, це не зовсім так. Для багатьох з них це мало не свято, у деяких населених пунктах цього дня навіть оголошують вихідний. На багатьох дільницях після голосування виборці виходять з дільниці з наліпкою на одязі, на якій написано "I voted", тобто "Я проголосував!"

Найменш активно голосує молодь. Тож цього року, як пише Business Insider, її планують залучати також і нетрадиційними способами. Наприклад, на дільницях будуть цуценята. Також деяких виборців намагаються залучити до голосування через популярні додатки для смартфонів - Pokemon Go, Tinder та інші.

вибори США стікери

Стікери "Я проголосував! А ти?" на одній з виборчих дільниць. Фото: Reuters

новини партнерів

27 січня, 2020 понеділок

27 січня, 2020 понеділок

26 січня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати