Політики замість пацифістів. Хто отримує Нобелівську премію миру

8 грудня, 2016 четвер
18:35

Чому Нобелівську премію миру часто отримують ті, хто не має прямого стосунку до миротворчості

Зміст

10 грудня, у чергову річницю смерті Альфреда Нобеля в Осло буде офіційно вручено Нобелівську премію миру. Цього року премію отримав колумбійський президент Хуан Мануель Сантос, якого відзначили за припинення 50-річної війни з ліворадикальним угрупованням FARC (Революційні збройні сили Колумбії).

Премія ілюзій та сподівань

Присудження Нобелівської премії миру разом з аналогічною премією з літератури щороку викликає суперечки, здивування, а іноді іронію і сарказм. З іншими Нобелівськими преміями, які присуджуються за відкриття у фізиці, хімії, медицині, за нові економічні теорії все значно простіше. А от премію миру часто отримують ті, хто має прямий або опосередкований стосунок до війни.

Відповідно до заповіту Нобеля, премія миру повинна присуджуватись тому, хто зробить найбільший внесок в дружні стосунки між націями; в скасування або скорочення армій та в проведення мирних з'їздів та зібрань.

Премія присуджується із 1901 року. Тоді у європейської інтелігенції були ілюзії про наближення гуманістичного світу, де не буде нічого іншого, крім науково-технічного прогресу, соціальної справедливості та дружби між різними народами. Ці ілюзії розвіяла Перша світова війна, яка довела, що боротьба за мир ще довго буде актуальною.

Першими лауреатами премії були ініціатор Женевської конвенції, засновник Міжнародного комітету Червоного Хреста швейцарець Жан-Анрі Дюнан та засновник першого французького мирного товариства Фредерік Пассі. Надалі, згідно з волею Нобеля премію миру отримували пацифісти та знані громадські діячі.

Перша і Друга світові війни внесли свої корективи і премія миру не присуджувалася у 1914–1916, 1918, 1939–1943 роках.

Лауреатами ставали не тільки люди, але й організації. 26 разів премію здобували організації, що, на думку Нобелівського комітету, здійснили вагомий внесок у збереження миру.

Дві такі організації отримували премію більше одного разу. Міжнародний комітет Червоного Хреста здобував премію тричі (у 1917, 1944 та 1963 роках), а Управління Верховного комісара ООН у справах біженців — двічі (у 1954 та 1981 роках).

Політики замість пацифістів

З плином часу Нобелівська премія миру ставала все більш престижною, а вибір лауреатів все менш зрозумілим для громадськості. У 1970-і роки Нобелівський комітет став активно присуджувати премію не тільки громадським активістам, а і політичним діячам.

Політиків нагороджували за окремі мирні ініціативи, однак при цьому не дуже враховувалась інша діяльність цих лауреатів. А діяльність ця могла бути далекою від миротворчої. Так премія миру почала трошки віддалятись від заповіту самого Нобеля.

Зокрема, у 1971 році лауреатом став німецький канцлер Віллі Брандт. Його відзначили за дипломатичні кроки по налагодженню післявоєнних стосунків Німеччини з Радянським Союзом та Польщею. Цікаво, що Брандт на прикладі Німеччини та Польщі визнав тоді принцип непорушності нових кордонів, що стало наріжним каменем відносин у Європі на найближчі десятиліття. Така ситуація трималась до анексії Росією Криму у 2014 році.

У 1973 році премію отримав державний секретар США Генрі Кіссінджер. Його нагородили за участь у завершенні війни у В’єтнамі. Припинення цієї війни було дійсно важливою подією для світу, однак цинічний інтриган Кіссінджер був не дуже схожий на гуманіста-пацифіста. Інші сторони його дипломатичної активності були далекі від миротворчості, а були звичайним просуванням американських політичних інтересів.

У 1978 році Нобелівську премію присудили президенту Єгипту Анвару Садату та ізраїльському прем’єру Менахему Бегіну. Їх нагородили за мирну угоду, яка  мала покласти край арабо-ізраїльському конфлікту. Вже тоді було зрозуміло, що шлях до миру на Близькому Сході буде складним та довгим і така премія виглядала скоріше як аванс на майбутнє. Подальший розвиток подій підтвердив, що оптимістичні оцінки наслідків угоди між Єгиптом та Ізраїлем були передчасними. 

Горбачов, Обама та ЄС

У 1990 році премію отримав перший та останній президент Радянського Союзу Михайло Горбачов. Його нагородили за внесок у процес ядерного роззброєння. В той же час Нобелівський комітет не врахував, що саме за правління Горбачова у СРСР спалахнула низка міжнаціональних конфліктів з людськими жертвами. Часто за лаштунками цих конфліктів ховались представники центральної союзної влади, які таким шляхом хотіли зберегти контроль над імперією.

У 1994 році лауреатами стали ізраїльський прем’єр Іцхак Рабін, глава МЗС Шимон Перес та глава Палестинської автономії Ясір Арафат. Їх нагородили за підписання у 1993 році мирної угоди про створення палестинської національної адміністрації  на окупованих Ізраїлем територіях Західного берегу Йордану та сектору Газа. Нобелівський комітет при цьому був не дуже стурбований тим, що Арафат у роки буремної політичної молодості був причетним до низки терористичних актів.

Після 2000 року, коли у світі запанувала оманлива геополітична тиша, премію стали присуджувати просто за добрі вчинки та наміри. У 2001 році лауреатом стала Організація об’єднаних націй, а у 2002 – екс-президент США Джиммі Картер. Його відзначили за багаторічну участь у мирних переговорах у різних країнах світу.

У 2005 році лауреатом стало Міжнародне агентство з атомної енергії. Далі Нобелівський комітет взявся за екологічну тематику і у 2007 році відзначив «зусилля щодо поширення знань про зміни клімату з вини людини» з боку екс-віце-президента США Альберта Гора та Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату.

У 2009 році лауреатом став президент США Барак Обама. За рік до цього його обрали президентом і на момент присудження премії він ще не встиг зробити чогось суттєвого. Його нагородили просто за популярність, яку новенький глава держави мав у різних куточках світу.

У 2012 році Нобелівську премію миру отримав …Європейський Союз. ЄС нагородили «за внесок у просування миру і примирення, демократії та прав людини у Європі». Минуло кілька років і Європейський Союз опинився на межі глибокої кризи. Перспективи безхмарного існування цього міждержавного союзу зараз викликають сумніви через різні суперечки між його учасниками.

Зрозуміло, що не так легко кожного року знаходити людей чи організації, які зробили глибокий внесок у боротьбу за мир в усьому світі. Тож можна очікувати, що і наступні лауреати премії миру не завжди будуть пацифістами, а просто матимуть стосунок до підготовки та підписання певних «мирних угод».

Теги:
Читайте також:
Київ
+25°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.95
    Купівля 40.95
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 46.98
    Продаж 47.86
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
21 квітня
16:33
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 56 боїв: окупанти здійснили 22 атаки на Покровському напрямку
16:30
Ексклюзив
Польща
"Мені не вистачає теми оборони й армії": аналітик Курносов про передвиборчі кампанії кандидатів у президенти Польщі
16:28
На Київщині та Прикарпатті СБУ затримала 5 проросійських агітаторів, серед яких однопартієць екснардепа Мураєва
16:26
Путін та президент Ірану Пезешкіан
Путін підписав закон про ратифікацію стратегічного партнерства з Іраном
16:16
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
"Надихав мільйони людей далеко за межами католицької церкви": світові лідери реагують на смерть Папи Франциска
16:05
OPINION
Переговорний тупик
15:51
Папа Франциск
"Таємний Санта" для України: Папа Римський у 2023 році передав власні кошти на купівлю дронів для ЗСУ
15:26
Повітряні сили ЗСУ уразили місце запуску ударних дронів РФ на Курщині
15:15
пневматична гвинтівка
На Одещині бабуся випадково вистрілила з гвинтівки в онуку: поліція почала кримінальне провадження
15:11
Володимир Мороз
Помер нардеп України ІХ скликання Володимир Мороз
15:03
Карло Акутіс
Ватикан відклав канонізацію Карло Акутіса – першого святого з покоління міленіалів
14:53
Китайський космічний зонд повернувся з рідкісними каменями Місяця
Китай застеріг світові держави від підписання зі США торговельних угод
14:52
Папа Римський Франциск
В Італії перенесли матчі чемпіонату з футболу через смерть Папи Римського
14:40
Венс прибув до Індії на переговори щодо американських тарифів з прем'єром Моді
14:04
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Туреччина заявила про збільшення видобутку газу в Чорному морі до рекордних 9,5 млн кубометрів на добу
14:03
Голова Наглядової ради Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб
Засновник і голова Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб оголосив про відставку
14:03
OPINION
Росія хоче знищити Україну. І це для нас головний виклик — не минуле, а майбутнє
13:49
окупанти, оркі, російські солдати
РФ використовувала "великоднє перемирʼя", аби підтягнути резерви й техніку, - ЦПД
13:33
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:22
російська армія, мобілізація
Росіяни поступово відступають із західних околиць Покровська, - речник ОСУВ "Хортиця" Трегубов
12:53
Огляд
Оскар Піастрі, Формула-1
У Формулі-1 змінився лідер, екссуперник Усика став претендентом на титул, а в ЛЧ визначилися півфіналісти. Головні новини світового спорту за тиждень
12:50
Філіппіни та Австралія почали спільне патрулювання
США та Філіппіни розпочали спільні військові навчання за участю 14 тис. солдатів
12:44
Побиття військового у київському Гідропарку: чотирьом підліткам оголосили підозри
12:44
Огляд
Базиліка Святого Петра у Ватикані
Хто стане наступним Папою та як відбувається передача влади у Ватикані. Пояснюємо
12:26
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
ДПСУ не відчула припинення російського вогню під час "великоднього перемирʼя", - Демченко
12:17
Оновлено
Піт Геґсет
NYT повідомив, що Геґсет поділився інформацією про удари США по Ємену з дружиною, братом та особистим адвокатом у Signal. Речник Пентагону назвав це фейком
12:15
весна, нарциси
Україна буде однією з найтепліших країн Європи: прогноз погоди на 22 квітня від Наталки Діденко
12:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
На носі 100 днів: політик Рибачук про здобутки Трампа в зовнішній політиці США
12:05
штучний інтелект
ОАЕ першими у світі хочуть використовувати ШІ для написання законів
12:02
OPINION
Справжня червона лінія для Угорщини та угорців: вибори 2026 року
12:00
Google
Суд у Росії оштрафував Google за розголошення даних про військових, загиблих на війні в Україні
11:38
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росія заявила про закінчення "великоднього перемир'я" і продовження "спеціальної військової операції"
11:08
Снаряди 155-мм
Британія планує в 16 разів збільшити виробництво боєприпасів, щоб не залежати від США та Франції, - The Times
11:04
Ексклюзив
РСЗВ M-1991 виробництва КНДР під час випробувань
Росія стає все більше залежною від зброї КНДР: Defense Express про появу на фронті північнокорейських РСЗВ
10:59
Папа Франциск
Помер Папа Франциск
10:55
електроенергія
Через погоду й неробочий день на окремих підприємствах споживання електроенергії знизилося: ситуація в енергосистемі України 21 квітня
10:46
Установлювала відеокамери для коригування ворожих ударів по ешелонах ЗСУ: на Чернігівщині затримали агентку РФ
10:11
єврейська громада україни
Ізраїль раптово заборонив в'їзд делегації французьких парламентаріїв, анулювавши їхні візи
10:00
OPINION
Чому трампізм став реальністю в США
09:44
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
Більше новин