Буремний серпень 1991 року. Як Україна поховала Радянський Союз

24 серпня, 2017 четвер
10:00

Саме вихід України зі складу Радянського Союзу 24 серпня 1991 року показав, що СРСР не зможе далі існувати як єдина держава

Зміст

Переворот ГКЧП

Вранці 19 серпня 1991 року радянські громадяни дізналися з новин радіо та телебачення, що ними тепер керуватиме новостворений "надзвичайний комітет". Президента Михайла Горбачова було усунуто від влади, його доля була невідомою.

Новина про державний переворот не дуже здивувала громадян. Політична ситуація тоді була напружена. Радянський Союз розвалювався, незалежність проголосили Литва, Латвія, Естонія, Грузія. Президент Горбачов був зацікавлений у налагодженні відносин з Заходом, проводив ліберальну політику, однак не полишав намірів будь-якою ціною зберегти СРСР як єдину державу.

Горбачов запропонував союзним республікам укласти нову Союзну угоду, яка перетворила б Радянський Союз на федерацію чи навіть конфедерацію. Однак у радянському керівництві були люди, яким не подобався такий курс Горбачова, в якому вони бачили неусвідомлене намагання розвалити Радянський Союз.

Саме ці люди і створили в ніч на 19 серпня ГКЧП (Державний комітет з надзвичайного стану). Вони спробували змінити ситуацію, зупинити курс на лібералізацію радянського суспільства і, на загал, відмовитися від головних принципів горбачовської перебудови.

У перші години після створення ГКЧП та вводу військ до Москви здавалось, що противники перебудови перемогли і незабаром нова залізна завіса відокремить Радянський Союз від цивілізованого світу.

Поразка путчистів

Однак, вже 20 серпня стало відчуватись, що ГКЧП не має суттєвої підтримки серед активної частини населення. Війська ввійшли до Москви, але не мали чітких наказів і просто стояли, очікуючи на розвиток подій.

В Україні ситуація теж була не зовсім зрозумілою. Представники ГКЧП завітали до голови Верховної Ради Леоніда Кравчука і повідомили йому, що про надзвичайний стан у Києві поки не йдеться. В той же час вони розраховували на те, що Кравчук визнає переворот або просто буде змушений це зробити під загрозою застосування військової сили.

Кравчук у ці тривожні дні зумів показати усю свою дипломатичність та здатність до широкого політичного маневру. Він не засудив створення ГКЧП і в той же час не підтримав його рішення про усунення Горбачова.

Потім представники націонал-демократів докоряли Леоніду Макаровичу, що у своєму вечірньому виступі на УТ-1 він багато говорив не про політичну ситуацію, а про те, що "попереду зима" і до неї треба готувати господарство республіки.

Ввечері 21 серпня у Москві стало зрозуміло, що непевний у своїх діях ГКЧП програв боротьбу за владу, яка опинилася в міцних руках президента Росії Єльцина. Лідери ГКЧП були заарештовані, а міністр внутрішніх справ СРСР Борис Пуго покінчив життя самогубством.

Голосування 24 серпня

22-23 серпня політична ситуація у Радянському Союзі стала ще менш зрозумілою. Події у той час розгортались дуже швидко. Після поразки ГКЧП було вже важко просто повернутись до тієї ситуації, яка була станом на 18 серпня, тобто до спроби державного перевороту.

Президент СРСР Горбачов так і не міг чітко пояснити людям, чи знав він про наміри путчистів. Його популярність стала різко зменшуватись, однак він все ще лишався керівником союзної держави.

Президент Росії Єльцин, навпаки, за ці кілька днів отримав шалене зростання популярності, але не мав всесоюзних повноважень, щоб скористатись цією ситуацією. Він одразу після поразки ГКЧП почав казати, що все одно треба підписати нову Союзну угоду і зберегти єдину державу.

І от у цих складних умовах політичної невизначеності 24 серпня Верховна Рада проголосувала за вихід зі складу СРСР. Цьому передувало утворення несподіваної коаліції між комуністами та націонал-демократами. Комуністи тоді мали більшість у Верховній Раді і без їхньої підтримки було б фізично неможливо проголосити незалежність парламентським шляхом.

Вважається, що комуністи хотіли відокремитися від єльцинської Росії, яка тоді виглядала дуже антикомуністичною. Зараз важко зрозуміти, як це могло бути, але факт лишається фактом. Українські комуністи підтримали проголошення незалежності, бо тікали від можливого тиску з боку московських лібералів.

Союз на межі розвалу

Мабуть, що такі різкі кроки з боку Києва були неочікуваними для Москви. За один день виявилось, що усі розмови про нову Союзну угоду стають марними, бо зникає ключовий учасник таких переговорів.

Після проголошення Незалежності Україною учасниками так званого союзного процесу залишалися лише Росія, Білорусь та п’ять республік Центральної Азії. Грузія та країни Балтії висловили своє негативне ставлення до Радянського Союзу ще у 1990 році. Молдова, Вірменія, Азербайджан теж не планували далі брати участь у переговорах про продовження існування СРСР.

Однак, поки учасником союзного процесу залишалась Україна, у Москві ще була надія на збереження єдиної держави. Без України ситуація ставала комічною, бо з 7 учасників союзного процесу 5 представляли мусульманські республіки.

Після поразки ГКЧП та подій 24 серпня у Києві Радянський Союз ще протримався кілька місяців, але це була агонія смертельно пораненої імперії. Спроби Горбачова врятувати союзний процес були марними, бо позиція Києва не змінювалась. Республіка готувалась до референдуму 1 грудня, на який було винесено питання про підтримку Незалежності. В таких умовах балачки про нову союзну угоду не було з ким проводити.

Війна, яку відклали

Отже, силова спроба ГКЧП врятувати Радянський Союз від розвалу виявилась анекдотично невдалою. Позиції Горбачова та Єльцина теж були тоді далекими від агресивних. Росія восени 1991 року була надто зацікавлена у налагодженні відносин з Заходом і тому стримувала свої агресивні наміри.

Україна у 1991 році зуміла вискочити у своєрідне "вікно історії", коли була несподівана можливість мирного демонтажу СРСР. Певні сумніви щодо можливості мирного розв’язання суперечок все ж існували і навіть у 1992 році в українських ЗМІ час від часу виникали припущення про ймовірний силовий конфлікт з Росією.

І лише у 2014 році виявилось, що такий воєнний конфлікт все-таки стався. Історична доля на початку дев’яностих років зіграла у свою гру з Україною, відклавши битву за Незалежність на наступний період.

У 1991 році незалежність впала на Україну майже з неба і перші роки після цього святкування 24 серпня були надто офіційними. Народ спочатку не дуже розумів,що саме слід святкувати.

І от вже четвертий рік країна усвідомлено святкує Незалежність. Війна, яка дивом не сталась у 1991-1992 роках, прийшла потім і нагадала українцям, що свободу слід здобувати у боротьбі.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
10:57
Окупанти наказали провести приховану мобілізацію в Маріуполі
Атеш: у підрозділах РФ зростає кількість конфліктів між російськими військовими та бурятами, є випадки вбивств
10:49
Росія з КНДР
РФ надала КНДР ракети, ППО й нафту в обмін на північнокорейських військових, - ISW
10:49
Галущенко попередив, що ситуація на ЗАЕС стає дедалі небезпечнішою через часті перебої електропостачання
10:44
Анонс
Піккардійська Терція
"Піккардійська Терція" вирушає із різдвяними концертами у всеукраїнський благодійний тур
10:29
діти, злочини росії
ГУР: у РФ діє близько півсотні спецпрограм для перепрограмування свідомості дітей та молоді України
10:19
HSBC
Британський банк HSBC зупинив усі платежі з Росії та Білорусі
10:08
Канада
Канада "дотримається своїх зобовʼязань" щодо арешту Нетаньягу за ордером МКС, - глава МЗС Жолі
10:01
OPINION
Чи є у Трампа план?
09:44
Кирило Буданов
Нинішнє керівництво РФ готувалося до геноциду українців задовго до повномасштабного вторгнення, - Буданов
09:15
Обстріл Запоріжжя 26.09
Унаслідок атаки РФ по Запоріжжю поранений 11-річний хлопчик, в області загинув 55-річний чоловік, - Федоров
08:41
Дональд Трамп
Трамп обрав журналістку телеканалу Fox News Нешейват головною лікаркою США
08:16
витинанка "Голодомор", Дар'я Альошкіна
23 листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів
08:16
Огляд
Сновиландія, більдунґ і ламбрески – 5 книг, де все роз’яснюють
08:13
ЗСУ
Російська армія за добу війни в Україні втратила 1420 військових, 24 артсистеми й 20 танків
08:00
OPINION
Війна триватиме ще багато-багато місяців
07:55
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 20 кораблів, 6 з яких є носіями "Калібрів"
07:40
Дональд Трамп
Трамп розглядає на посаду спецпосланця з питань України колишнього керівника розвідки Гренелла, - Reuters
07:08
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що застосування росіянами нової балістичної ракети є "виявом розпачу Путіна"
06:47
поліція
База даних "Воєнний злочинець" має інформацію про понад 680 тис. причетних до агресії РФ, - Нацполіція
06:26
Прапор США
Китайські хакери готуються до здійснення атак у разі конфлікту з США, - кіберкомандування
05:43
Японія
Японія та ПРООН передали Харкову та Одесі енергообладнання для забезпечення потреб критичної інфраструктури
04:49
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: у межах розслідування заарештували 11 людей
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
Більше новин