10 найкривавіших землетрусів, які разом вбили більше 1 млн людей
Нещодавній землетрус в Ірані став найбільш руйнівним за кількістю жертв у 2017 році, але історія людства знає набагато кривавіші випадки
Землетруси лишаються однією з найменш передбачуваних стихій і забирають багато життів. За останніми даними, кількість загиблих під час струсу на кордоні Ірану й Іраку склала 540 людей. Нещодавно руйнівна стихія накрила Мексику, де загинуло 228 людей. Та хоч як то цинічно звучить, вони не потрапляють в десятку найбільших за кількістю жертв, яку наводимо далі.
Китай, Таншань, 1976 рік
Вважається, що саме цей землетрус забрав найбільше життів у 20 та 21 століттях. Епіцентр знаходився поблизу міста Таншань провінції Хебей. Але щодо кількості жертв є проблема: хоча спочатку китайський уряд повідомляв про 650 000 загиблих, згодом офіційну цифру китайська влада знизила до 240 тисяч. Проте, їй не вірять, і деякі джерела наводять цифру навіть у 700 000 загиблих.
Фото: U.S. Geological Survey
Китай, Ганьсу, 1920 рік
Землетрус стався 16 грудня у провінції Ганьсу. Геологічна служба США стверджує, що тоді загинуло 200 000 людей. У Каталозі руйнувань землетрусів світу, який веде Міжнародний інститут сейсмології та проектування землетрусів, наводиться цифра 235 502. Одне із сіл повністю поховала під собою лавина, яку спричинили поштовхи.
Багато людей, які вижили під час землетрусу, загинули протягом кількох наступних днів від холоду в тимчасових прихистках. Зима була дуже сувора, а через повторні струси багато хто боявся ночувати вдома.
Індійський океан, 2004 рік
Землетрус стався під водою, але спричинене ним цунамі вбило від 230 до 280 тисяч людей. Висота хвиль досягала до 30 метрів. Найбільше жертв нарахували в Індонезії, Шрі Ланці, Індії і Таїланді.
Землетрус прикметний ще й тим, що він був третім найбільш потужним з тих, які були зафіксовані сейсмографом. Його магнітуда досягала 9,1-9,3 балів.
Фото: AFP
Гаіті, 2010 рік
Землетрус стався приблизно за 25 км від столиці Гаіті Порт-о-Пренс. Через низьку якість будівель кількість руйнувань та жертв була дуже великою. Уряд стверджував, що кількість загиблих складала від 220 000 до 316 000. Проте наведені цифри вважалися умисно роздутими з метою отримання якомога більшої міжнародної допомоги. Незалежні спостерігачі наводили цифру від 100 000 до 160 000 загиблих.
Було зруйновано багато видатних пам'яток архітектури: президентський палац, будівлю парламенту, головного собору в Порт-о-Пренсі та головну тюрму.
Зруйнований президентський палац, який до катастрофи був двоповерховим. Фото: UNDP Global
Ашхабад, Туркменська РСР, 1948 рік
Епіцентр землетрусу знаходився за 18 км від міста й стався глибокої ночі, коли люди спали. Радянська влада не розголошувала кількість загиблих, хоча точно її знала. Тому існує кілька версій, за якими масштаби жертв сягали від 10 до 110 тисяч. З 1995 року день, коли стався землетрус (6 жовтня) відзначається як день пам'яті в Туркменістані.
Фото: Державний архів Туркменістану
Канто, Японія, 1923 рік
Країна знаходиться в сейсмічно небезпечній зоні, тож японці звичні до землетрусів. Найбільш руйнівним з них в історії країни вважається землетрус в провінції Канто. Він стався 1 вересня і забрав життя 105 385 людей.
Фото: The Osaka Mainichi
Кашмір, 2005 рік
Землетрус стався вранці 6 жовтня у провінції Кашмір, яка підпорядковується Пакистану, а також Джамму і Кашмір, яка підпорядковується Індії. Кількість загиблих склала 87 351 людину.
Це була субота, робочий день в мусульманському Пакистані. Через це під уламками шкільних будівель загинуло багато дітей. Окрім того це був рамадан. Тому багатьох землетрус заскочив під час сну після передсвітанкової трапези.
Фото: tribune.com.pk
Чілі, 1939 рік
Землетрус стався близько опівночі 24 січня та майже вщент зруйнував міста Чильян та Косепсьйон. Загальна кількість жертв склала близько 28 000 людей. У театрі Косепсьйона якраз відбувалася вистава і багато глядачів загинуло, коли обвалилися спіральні сходи, по яким люди намагалися врятуватися.
Спітак, Вірменська РСР, 1988 рік
Землетрус стався 7 грудня і майже повністю знищив місто Спітак та завдав величезних руйнувань усій республіці. Загальна кількість жерв склала 25 000 людей (деякі західні джерела наводили цифру 50 000).
Сильно зруйновані були Ленінакан (сьогодні Гюмрі) та Кіровакан (сьогодні Ванадзор) - два найбільших міста республіки після Єревана. Велика кількість жертв була спричинена тим, що багато будівель зводились в брежневську епоху без врахування сейсмічної небезпеки.
Фото: ТАСС
Бам, Іран, 2003 рік
Один з найбільш руйнівних землетрусів в історії країни. Він стався рано-вранці 26 грудня та забрав життя від 31 824 до 43 000 людей. До трагедії це було густонаселене місто, центр туризму - там знаходилось багато цікавих пам'яток епохи давньої іранської династії Сефевідів (16-18 сторіччя).
Фото: AFP
- Актуальне
- Важливе