live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

ЕСКО-договори. Перші підсумки


фото: vincoengineering
Кожен новообраний американський президент після 100-денного терміну перебування на посаді звітує про перші досягнення. Три місяці тому в cистемі ProZorro оголосили першу закупівлю за процедурою ЕСКО - прийшов час звітувати і нам

Питання енергозбереження є актуальним у всьому світі, адже викопні ресурси стрімко дорожчають, а ті ресурси, що ми використовуємо, споживають вкрай неекономно. Перед країнами стоїть завдання щодо підвищення енергоефективності приміщень, проте це потребує інвестицій.

У нинішній економічній ситуації у держави немає коштів, щоб забезпечити  комплексне фінансування утеплення приміщень, тому був розроблений механізм ЕСКО-контрактів.

Що ж таке ЕСКО-контракти?

Це механізм, за допомогою якого споживач значно скорочує витрати на енергоресурси. Окрім цього, такий договір дозволяє  модернізувати енергообладнання без значних інвестицій як з боку споживача, так і з боку держави. Енергосервісний договір передбачає здійснення ЕСКО-компаніями енергоефективних проектів (оновлення системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за кредитні кошти інвестора, в ролі якого можуть виступати міжнародні фінансові інституції. Після того, як споживання теплоенергії зменшується, відбувається погашення отриманої позики за рахунок економії витрат (допоки виплата не відбудеться, тариф для споживачів залишається незмінним). Зазвичай такі контракти є довгостроковими, їх укладають на 5-10 років.

Для нас сьогодні вже звичною справою стали тендерів за допомогою електронних майданчиків – аукціону, де виграє той, хто пропонує кращу ціну. Проте відкриті торги з укладання ЕСКО-договору мають дещо видозмінену процедуру:

100% ціни = 75% ( економія підприємства) + 25 %( нецінові показники , наприклад, терміни впровадження)

Таким чином, основною перевагою потенційних виконавців в таких «закупівлях» є  не нижча ціна, а саме пропозиція збільшення енергоефективності замовника.  Все решта залишається схожим: процедура гарантування та контроль за виконанням договору.

Хто отримує користь?

Це дуже легко проаналізувати  на прикладі буденної історії. На отеплення одного з корпусів університету N міська влада витрачає 200 тисяч гривень в місяць, а за умов ефективного енерговикористання  витрати скоротяться на половину – 100 тисяч гривень. Фантастика? Просто енергоефективність. Зекономлені кошти залишаються у бюджеті – вигідно усім: владі, інвестору, що отримує гарантовані виплати, та мешканцям міста, адже невитрачені кошти можуть бути використані для підвищення  соціальних стандартів. Користь для держави, бізнесу та громадян.

Чому це цікаво бізнесу?

Це так звана  «інвестиція з державною гарантією». Бізнес отримує всі необхідні виплати з спеціального фонду, що поповнюється за рахунок економії бюджетних коштів.

Таким чином, від такої співпраці виграють усі: бізнес інвестує, отримуючи гарантовані виплати, держава – економить бюджетні кошти та стає більш енергетично незалежною, а громадяни -  отримують енергоефективне житло  та підвищення соціальних стандартів.

Таку схему оцінили вже більш ніж в 20 населених пунктах України. Лише за  три місяці було проведено 316 аукціонів та успішно реалізовано три ЕСКО-контракти. У 2018 планується укласти понад 260 таких угод.

Серед найактивніших міст-учасників можна виділити Червоноград, Славутич та Дубно. А Кіровоградська область б’є всі рекорди – з реалізованих трьох проектів усі впроваджено там.
Приємно зауважити, що перші ЕСКО-тендери у системі ProZorro запровадили саме на майданчику SmartTender.biz. Наразі 80% оголошених ЕСКО-торгів у системі розміщені на нашому майданчику.  

Тому ми також, разом з енергосервісними компаніями та владою, зацікавлені у розвитку ЕСКО-процедур. Сподіваюсь, що консолідація наших зусиль дасть результат, який відчує кожен українець.

Антон Припіченко, керівник онлайн-майданчику SmartTender

Все по темі

новини партнерів

19 грудня, 2018 середа

19 грудня, 2018 середа

18 грудня, 2018 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати