live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

План Трампа-Путіна не спрацював

Сербія та Косово не захотіли домовлятися

Президент Сербії Александар Вучич 8-9 вересня перебував із дводенним візитом в Косово. Поїздка була анонсована ще влітку цього року, але буквально в останні дні постало питання щодо можливості її здійснення. Справа в тому, що офіційна Приштина не надала Вучичу дозволу на відвідування запланованих локацій.

В свою чергу, сербський президент, за день до дати візиту, відмовився від участі в зустрічі в Брюсселі із своїм косовським колегою, Хашимом Тачі, яка мала проходити за посередництва Європейського Союзи в особі Високого представника із зовнішньої політики Федерики Могеріні.

Після декількох годин знервованих обмінів "люб’язностями" між Белградом та Приштиною та після тиску з боку США та Євросоюзу, косовська влада буквально напередодні візиту надала всі необхідні дозволи, і президент Сербії розпочав поїздку згідно із розкладом.

Програма поїздки була більш ніж насиченою. Насамперед, Вучич побував на найбільшої в регіоні електростанції та найбільшому водосховищі в Газіводе. Значна частина цих об’єктів знаходиться на території частково визнаної республіки, вони є важливими для енергетики та системи водопостачання Косова, але де-факто контролюються Сербію. Давно циркулюють чутки про плани Приштини щодо взяття Газіводе під свій контроль, і на початку серпня, коли ці розмови стали найбільш гучними, комплекс навіть брали під свою охорону миротворці KFOR. Втім, наразі відвідування Газіводе сербським лідером відбулося без інцидентів.

null

Вучич також виступив на бізнес-форумі в місті Лепосавич, де пообіцяв залучити в регіон іноземних - зокрема, китайських - інвесторів. Окрім того, він повідомив про 13 млн. євро інвестицій для гірничо-металургійного комбінату "Трепча", який знаходиться частково в сербської, частково в албанської частині Косова та про будівництво заводу акумуляторних батареї.

І це не згадуючи про садочки, школи, спортивні центри, на які Вучич щедро обіцяв або вже роздавав кошти.

Активність сербського президента та відміна трьохсторонньої зустрічі в Брюсселі навели на думку, що Белград має план "Б", і вже почав його потроху втілювати. Якщо Приштина не погоджується на створення сербської автономії (тобто, не хоче узаконити владу Сербської держави на частині своєї території, створивши Асоціацію сербських муніципалітетів), якщо неможливо добитися від косоварів відмови від території на півночі без додаткових умов, і вони наполягають на "заміні" у вигляді частини Прешевської долини на півдні Сербії, - то Белград зосередиться на укріплення своєї фактичної влади в Косово і Метохії. Сербський уряд, здається, зібрався "закидати" косовських сербів інвестиціями та допомогою, і, таким чином, посилити залежність краю від влади в Белграді та, одночасно, зменшити зв’язки сербів Косово з владою в Приштині.

Втім, ця програма – назвемо її "повзуча реінтеграція" - має шанс бути втіленою лише на півночі Косова. В районах, що розташовані в центрі або на півдні, цей план "буксує". І це добре продемонструвала останні поїздка Вучича.

Вся активність сербського президента була зосереджена в сербських муніципалітетах на півночі Косова. Натомість він просто не зміг доїхати до одного пункту свого візиту: села Бан’є, що розташовано вже в центральної частині Косова – в муніципалітеті Сербиця (алб. Скендерей) в області Дрениця. Там Вучич, на другий день поїздки, мав зустрітися із місцевою громадою, але всі дороги до Бан’є, яке є сербським енклавом у цьому албанському районі, недільного ранку виявилися заблокованими. Албанці вийшли на основні та другорядні траси із транспарантами "Вучич не проїде", плакатам із фотографіями вбитих та зниклих під час війни людей, перегородили дороги вантажівками і почали палити колоди та шини.

null

Джерело фото balkanplus.net

Організаторами протесту, були зокрема, і ветерани Армії визволення Косова.

Мер муніципалітету Скендерей Бекім Яшарі також приєднався до протесту. Він заявив, що є солідарним з громадянами, тому що Вучич намагається приїхати в найбільш постраждалий від війни район. "В Косово загинуло 15 тисяч людей, а 1600 пропали без вісті. Лише у нас в муніципалітеті 128 тих, що пропали без вісти", - наголосив Яшарі. За його словами, президент Сербії може проїхати в цю частину Косова, якщо вибачиться за скоєні злочини, вчинені його країною протягом 1998-1999 рр. І ця позиція, схоже, є майже офіційною позицією косовської влади.

Після початку блокування доріг Приштина відмінила дозвіл наданий Вучичу на відвідування села Бан’є. Сербський президент спробував проїхати іншою дорогою, але його зупинила поліція Косово та, мотивуючи це небезпекою для життя, вмовила його повернути назад.

Читайте також: Миро-творення та миро-творці

Намагався Вучич домовитися із KFOR про надання йому гелікоптера, але миротворцям, як повідомляється, не надало дозвіл на перевозку президента Сербії їхнє командування в Неаполі. Так само, напевно, не було команди і щодо руйнування барикад, що заважали проїзду сербського президента. Миротворчий контингент НАТО напередодні проводив спеціальні навчання за участю українського контингенту як раз щодо "прибирання" перешкод на дорогах, але командування KFOR вирішило не втручатися.

Таким чином, сербському президенту чітко визначили ареал можливої активності. Це – район "компактного проживання сербів" на півночі. Відповідно, свій план "Б" зі зміцнення своєї присутності в Косово Белград вимушений буде обмежити саме цією територією.

В підсумку мешканці Бан’є, що з ранку чекали свого лідера на площі, прослухали лише телефонне звернення Вучича. А він тим часом вимушений був повернутися до центру сербської частини Косова, Косовської Митровиці, де звернувся до сотень сербів на площі із епохальною промовою щодо долі сербської громади в Косово, взагалі сербської нації та держави Сербія.

Вучич, зокрема, наголосив, що Белград не збирається визнавати незалежність Косова "до Нового року", як стверджували деякі джерела. "Це брехня", - заявив він. Окрім того, сербський президент зазначив, що наразі немає навіть проекту сербсько-косовського договору, який вже б обговорювався під час перемовин під егідою Брюсселю.

null

Ці заяви, як і останні дії белградської та приштинської влади, означають тільки одне - план "А" про який, як кажуть, домовилися Москва та Вашингтон, і який нібито передбачав розділ Косова та наступне визнання Белградом незалежності республіки, на сьогодні виглядає як нереальний. Не набагато більш реалістичними виглядають і сподівання Брюсселю на те, що сторони "мають знайти спільну мову" і домовитися заради європейського майбутнього обох держав. Ефект "Євроморкви", безумовно, має місце, але його сила не є всеосяжною.

Останні події на сербсько-косовському переговорному фронті черговий раз демонструють нам очевидну річ: "мирний план", який погоджено лише "десь наверху", без врахування суспільних настроїв та позиції владної еліти в країнах, які мають втілювати цей план, просто не працює. А що працює, запитаєте ви? Плани, що враховують реальний стан речей, ще ж так очевидно.

новини партнерів

‡агрузка...

23 жовтня, 2019 середа

22 жовтня, 2019 вівторок

23 жовтня, 2019 середа

22 жовтня, 2019 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати