Миро-творення та миро-творці

Наталя Іщенко
6 серпня, 2018 понедiлок
15:28

Косово і Сербія продовжують балансувати на межі відкритого конфлікту

Зміст

У України є можливість переймати чужий досвід навіть в дуже складних сферах. Країни колишньої Югославії вдало, або не дуже, втілювали різні схеми вирішення конфліктів, і багато чому ми тепер можемо і мусимо вчитися.

Найчастіше згадують успішний досвід Хорватії, або дуже суперечливий – Боснії. Втім, дуже цікаво та пізнавально спостерігати за сербсько-косовським врегулюванням, яке все ще триває - майже 20 років.

"ОРДЛО" в Косово

4 серпня завершився термін, коли Косово мало розпочати процес формування т.зв. Асоціації сербських муніципалітетів. Йдеться про юридичне закріплення особливого статусу для території на Півночі республіки, яка заселена переважно етнічними сербами та яку наразі де-факто контролює Сербія.

Але, незважаючи на попередні домовленості, жодного конкретного кроку в напрямку оформлення автономії для сербських районів Приштина не зробила. Була інформація про те, що нібито готується пакет відповідних документів, але до 4 серпня його так не було оприлюднено.

Про що йдеться? Справа в тому, що ще у квітні 2013 року Сербія та Косово за посередництвом Європейського Союзу підписали угоду, що передбачала об’єднання сербських районів Косова в Асоціацію сербських муніципалітетів та надання цьому анклаву "особливого статусу".

У серпні 2015 року Сербія та Косово, за посередництва Високого представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Федеріки Могеріні, вдалося досягти домовленостей в цьому напрямку. Асоціації сербських муніципалітетів були обіцяні широкі повноваження у сфері місцевого самоуправління, в т.ч. в правоохоронної сфері, економіки, освіти та можливість зберегти незалежні від центральної косовської влади зв’язки зі Сербією. Втім, в грудні 2015 року Конституційний суд Косово постановив, таке утворення не може мати аж настільки "особливий статус", тобто, мати владні повноваження, які закріплені за центральним урядом Республіки Косово відповідно до її Конституції. На цьому справа і загальмувалася.

Неоднозначний сепаратизм

В квітні поточного року косовські серби почали казати про свої наміри сформувати Асоціацію в односторонньому порядку, самостійно ухваливши необхідні документи, зокрема "Устав" Асоціації. На 3-річчя угоди 2015 року щодо "особливого статусу" регіоном знов почали поширюватися чутки щодо спроби косовських сербів оголосити про створення свого автономного утворення.

Звичайно, з точки зору Сербії, Росії, України і ще декількох десятків країн, шо не визнали незалежність Косова, такі дії сербського населення краю не мали б ніякого суттєвого значення. Втім, для США, Німеччини, Франції, Великобританії, ще більше 100 країн, Європейського Союзу як інституції, що визнали косовську незалежність, самого Косова, така активність косовських сербів могла значити тільки одне – порушення конституційного ладу та територіальної цілісності держави Косово.

За неофіційною інформацією, Асоціація мала бути проголошена, але відповідь Приштини мала бути силовою - Косовські сили безпеки в такому випадку нібито збирались встановити свій контроль над північними районами республіки, які нараз фактично контролює Сербія.

"Золота шабля"

Белградська проурядова газета "Новості" написала в ці дні декілька статей із подробицями "спецоперації", що нібито планується в Косово.

Отже, за даними видання, наприкінці літа треба було очікувати загострення ситуації в регіоні. Згідно з інформацією, отриманою спецслужбами Сербії від російських розвідників (!), сили безпеки Косова за підтримки США (!) планують таємне вторгнення на Північ Косова. Назва операції - "Золота шабля" - копіює назву регулярних навчань KFOR – "Срібна шабля".

Метою операції, яка нібито планується, є утвердження «суверенітету» Косова на всієї території частково визнаної республіки. Сигналом початку операція мало стати одностороннє оголошення косовськими сербами своєї автономії.

"Все частіше лунають припущення", пишуть "Новості", що "Приштина тільки чекає на тригер" після якого зможе розпочати окупацію північного Косово. У рамках цієї спецоперації, стверджує видання, і було запущено "історію" про те, що серби нібито в односторонньому порядку будуть створювати Асоціацію сербських муніципалітетів. Ця подія мала виступити для косовських албанських лідерів як "алібі для вторгнення" в райони із сербським населенням та для розповсюдження "своєї незалежності" на всю територію республіки.

Невідомо, чого хотіли добитися росіяни, передаючи своїм сербським колегам подібну оперативну інформацію. Але по факту Белград терміново зібрав Раду безпеки рано вранці 4 серпня, перевів армію в режим підвищеної готовності… і поки що все. Позиція Сербії на сьогодні – "не піддаємося на провокації", намагаємося добитися свого мирним шляхом.

Президент Александар Вучич звинуватив опозицію в тому, що вона, "на замовлення" неназваних іноземних урядів (зрозуміло, що він мав на увазі Захід) підбурює сербів на провокаційні дії, через які албанці зможуть отримати шанс розпочати силовий сценарій.

Інша сторона – тобто, офіційна Приштина – теж не виявляла готовності кидатися в бій. Так, Міністерство внутрішніх справ викликало своїх співробітників з відпусток, але особливої активності за ними помічено не було. (Армії у Косова немає, лише Сили безпеки, що входять до сфері відповідальності МВС).

НАТО поруч

Втім, надзвичайну активність останні дні демонстрували… миротворці НАТО, що базуються в Косово (KFOR).

У віртуальному вимірі на Фейсбук сторінці Kosovo Force - KFOR було розміщено цілий ролик-попередження про те, що у випадку кризи Альянс має можливість швидко зібрати і надіслати на допомогу сили для захисту своїх союзників.

В реальному світі саме такої меседж озвучив і адмірал Джеймс Фого, командувач Об’єднаними силами НАТО в Неаполі. Адмірал США декілька днів тому відвідав базу миротворців Noting Hill на півночі Косово, де заявив, що KFOR є потужною силою і, в разі необхідності, до військових KFOR, яких понад 4000, можуть долучитися підрозділи швидкого реагування. Фого також нагадав, що "НАТО є дуже, дуже сильним як всередині, так і за межами Косово".

Що стосується безпосередньо активності KFOR, то зранку 4 серпня миротворчі підрозділи розпочали маневри на півночі Косова, які вони самі назвали «дводенними навчаннями» у відповідності до свого мандату, затвердженого Радою безпеки ООН.

Американські і, за деякими даними, угорські та польські миротворці на військових машинах пересувалися дорогами та виставляли блокпости-лайт для охорони ключових об’єктів інфраструктури північного Косово – гідроелектростанції та штучного озера (водосховище).

На цьому, власне, будь-яка активність будь-яких силових структур в регіоні завершилася.

Втім, велике питання, чи надовго.

…на чужих помилках або успіхах

Ми знаємо з преси, що дані про "підступні плани Приштини та Вашингтону" передавалася до Белграду з Москви, тобто в будь-якому випадку йдеться про спеціальну операцію за участю російських спецслужб. На питання, чи можна вірити ГРУ РФ, або іншим аналогічним структурам, кожен має відповісти собі сам. З активізації миротворців зрозуміло, що інформація про можливе загострення була, і вона точно не була фейковою. Але вже відповідь на те, з якого саме боку готувався силовий сценарій, і яка саме сторона була готовою піти ва-банк, вже є не настільки очевидною.

З одного боку активність KFOR була формально спрямована на заспокоєння усіх сторін, і брали вони під охорону об’єкти, які контролюються сербами. З іншого -абсолютно ясно, що заяви про "НАТО, яке швидке прийде на допомогу" діють заспокійливо тільки на албанців, і аж ніяк на сербів (натівське бомбардування Сербії 1999 року все ще не забуте). Таким чином, здається, що, незважаючи про "дані розвідки" щодо запланованої операції проти сербського анклаву Косова з боку "американців та албанців", KFOR реально намагається вгамувати обидві сторони, не тільки Приштину. І поки що йому це вдається.

Інша справа, що без вирішення політичної проблеми надання особливого статусу сербським районам Косова не може бути і мови про стабілізацію ситуації в регіоні. Якщо Приштина і далі не буде демонструвати готовності йти на компроміси і поступатися принципами, на Белград все сильніше будуть тиснути косовські серби, що відчувають себе дискримінованими, радикально налаштована опозиція в самої Сербії та, звичайно, Москва, яка, як ми бачимо, не втрачає шансів доливати олії у вогонь всюди, де тільки можливо. А на додачу Брюссель і Вашингтон, хоча і демонструють розуміння косовської позиції, але останнім часом, здається, з кожним днем дедалі більше посилюють тиск на косовських лідерів за для досягнення компромісу.

Наразі дуже важко спрогнозувати подальшій перебіг подій. Ясно тільки, що чим би не завершився експеримент із наданням особливого статусу сербським районам Косова, Україна та її західні партнери зможуть скористатися цим прикладом під час вирішення проблеми ОРДЛО. В залежності від подій на мирному сербсько-косовському фронті, ми отримаємо або досвід для наслідування (хоча б часткового), або що типу "так робити не можна".

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
02:02
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні: ситуація у ніч на 15 січня
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:53
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 158 боєзіткнень, 70 з яких - на Покровському напрямку
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
20:06
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого північнокорейського військового
20:03
Ексклюзив
Міжнародний кримінальний суд
Зустріччю з Путіним Трамп обнулить ордер Міжнародного кримінального суду, він прагне бути таким самим диктатором, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
20:00
OPINION
Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?
19:42
Сергій Лавров
Віцеспікер парламенту Словаччини говорив з Лавровим у Москві про війну в Україні
19:35
Гауляйтер Євген Балицький
Суд в Україні виніс остаточний вирок колаборанту Балицькому – 15 років тюрми з конфіскацією майна
19:24
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Зінченко отримав шанс перейти у клуб-фіналіст ЛЧ
19:20
На фото: The Weeknd
The Weeknd переніс дату виходу альбому Hurry Up Tomorrow через пожежі в Лос-Анджелесі
19:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
19:05
ЗСУ, мобілізація
В Україні спростили перебронювання працівників через Дію
19:00
Ексклюзив
Аеропорт Львів зима
В Українській асоціації пілотів оцінили можливість відкриття аеропорту "Львів"
18:52
Ексклюзив
рада голосування
"Комунальні підприємства можуть бути приватизовані": нардепка Савчук про новий закон та скасування Господарського кодексу
18:48
Рустем Умєров
Електронні скерування на ВЛК з'являться в "Резерв+" уже в січні, - Умєров
18:43
Смартфон
На окупованій Луганщині виникли проблеми з викликом "швидкої", – ОВА
18:41
Sony показала перші кадри фільму жахів "Дожити до світанку" на основі відеогри Until Dawn
18:30
інтернет
У РФ масштабний інтернет-збій: зафіксували проблеми в роботі операторів звʼязку, telegram i YouTube
18:30
Оновлено
спікерка парламенту Латвії Дайга Мієріня
"Маємо стати адвокатами української перемоги": спікерка парламенту Латвії Мієріня зустрілася в Києві зі Стефанчуком
18:23
Ростислав Семенченко
Українця визнали найкращим молодим футзалістом світу
18:22
Оновлено
Повітряні сили ЗСУ
Авіатехніки ЗСУ заявили про масове переведення їх у піхоту, Генштаб і Повітряні сили відреагували
18:07
на фото автівка волонтера, яку спалили на Вінниччині
На Вінниччині затримали 18-річного юнака, якого підозрюють у підпалі авто волонтера
Більше новин