live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: Починається період невизначеності


фото: REUTERS
На наступний день після президентських виборів зазвичай говорять про початок перехідного періоду у владі

Але для України цей перехідний період обіцяє стати періодом абсолютної невизначеності - і буде добре, якщо ця невизначеність не переросте у турбулентність, здатну "накрити" державні інституції потужним цунамі некомпетентності, кланової війни і шапкозакидування.

Почнемо з того, що ми не чули від новообраного президента Володимира Зеленського ніяких чітких заяв про його подальші наміри ані в політиці, ані у кадрових питаннях. Протягом усіх останніх тижнів українські громадяни були змушені орієнтуватися на заяви представників штабу кандидата в президенти. Але вибори закінчені, ніякого штабу більше немає. Тепер свої наміри повинен озвучувати сам Володимир Зеленський - і ці наміри не повинні бути загальними словами. Якими будуть пропозиції голови держави щодо переформатування «нормандського формату»? Які конкретні кроки збирається зробити Володимир Зеленський для звільнення українських заручників, які знаходяться у російських в'язницях? В якому форматі будуть здійснюватися контакти з Росією, про які говорили його радники? Чи збирається президент розпускати парламент або взаємодіяти з актуальним депутатським корпусом до закінчення його повноважень?

Я навмисне нагадую саме про те, що в компетенції президента. Про високі тарифи, якими так незадоволені виборці Володимира Зеленського, новий президент може забути, принаймні, до перевиборів (або забути взагалі, якщо виконає свою обіцянку і не буде більше намагатися брати участь у політичному житті країни). Тарифи - це уряд. А уряд в нашій ситуації - це ще і МВФ. Тому для того, щоб знизити тарифи, Зеленському потрібно привести своїх прихильників до перемоги на парламентських виборах, сформувати уряд, а потім домовитися із директором-розпорядником МВФ, а ще краще відразу з Дональдом Трампом.

Але це не зараз. А зараз, крім конкретних намірів, новий керманич держави повинен озвучити ще й конкретні імена. Хто очолить міністерство оборони і генштаб, міністерство закордонних справ і Генеральну прокуратуру, СБУ і СВР, хто буде відправлений вести переговори в "мінську групу"? Це мінімальний список важливих призначень, до яких має відношення президент країни - крім, зрозуміло, фігур у його власній адміністрації.

Зеленський відмовлявся розмовляти з громадянами про ці призначення, підміняючи їх переліком експертів свого штабу. До перемоги на президентських виборах шоумен пояснював це питаннями безпеки своїх можливих висуванців і необхідністю дотримуватися конфіденційності. Але те ж саме пояснення прозвучало і в ніч після виборів, коли мова зайшла про кандидатуру нового начальника Генерального штабу. І в новій ситуації це пояснення не витримує ніякої критики, але змушує задуматися або про відсутність у нового президента виразних кадрових рішень, або про боротьбу кланів, яка вже розгортається у нового трону прямо у open space.

Саме для того, щоб розвіяти подібні сумніви і покінчити з невизначеністю, Зеленському не варто зволікати з пропозиціями і намірами. Тому що кожен день турбулентності буде розхитувати державу та її інституції і, в результаті, ускладнить новому главі держави виконання його прямих обов'язків або скоротить їх термін.

новини партнерів

25 січня, 2020 субота

24 січня, 2020 п'ятниця

25 січня, 2020 субота

24 січня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати