live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: З Лукашенком, як з Януковичем


фото: reuters
Український президент Володимир Зеленський вважає, що в разі відсутності діалогу з народом його білоруський колега Олександр Лукашенко отримає Майдан

У його російського колеги Володимира Путіна зовсім інша думка. Путін вважає, що Лукашенку потрібно просто дати грошей і допомогти в імітації суспільного діалогу. А баламутів, які ставлять під сумнів перемогу Лукашенка на фальсифікованих виборах, потрібно просто розігнати, продемонструвати жорсткість. Після переговорів з Лукашенком у Путіна з'явилася впевненість, що диктатор зможе перемогти свій народ за допомогою власних силовиків. І Росія вирішила відмовитися від подальшого перебування резерву своїх силовиків на кордоні з Білоруссю. Хоча і це може виявитися блефом. Просто для того, щоб коли операція по анексії Білорусі почнеться, сказати, що нас тут немає. Українці це вже проходили.

Проходили ми і інше. У розпал протестів на Майдані Віктор Янукович, зграя якого розікрала всю українську казну, відправився до Володимира Путіна за грошима. І теж їх отримав, як і Лукашенко. І мотиви у Путіна були аналогічними. Він зневажав Януковича точно так, як зневажає Лукашенка. Рецидивіст з Донбасу і  радгоспний диктатор з Могильовщини - не рівня професійному чекісту, який скрутив в баранячий ріг саму Росію.  Але Путін не хоче допускати ситуації, у якій народ сам вирішуватиме свою долю, тим більше у сусідніх країнах. Це небезпечний прецедент для його криміналізованого режиму. Росіянам теж може так захотітися.  І тоді від добробуту Путіна і його опричників залишиться один спогад.  Тоді і сам Путін, і його соратники закінчать свої дні там, де вони і повинні бути закінчені - в тюрмах і колоніях. А кому туди хочеться потрапити? Тільки не Путіну!  Путіну хочеться до мавзолею.

Саме тому він і платить.  

Авторитарний режим повинен бути збережений, щоб у жителів колишнього Радянського Союзу не виникло навіть ілюзорного уявлення про можливості демократичного розвитку своїх країн.  Але й не тільки для цього.  А ще й тому, що тільки диктатори можуть без особливих наслідків для себе продати національний суверенітет.  Всі ці десятиліття Лукашенко тільки цим і займався.  Знищував білоруську національну символіку, мову, культуру, пам'ять свого багатостраждального народу.  Всі ці десятиліття Лукашенко був головним ворогом всього білоруського, справжнім окупантом своєї країни.  І так, багато білорусів, якщо не більшість, були його окупаційним ескадроном.  Але не просто так.  А тому що диктатор повністю контролював все політичне і громадське життя, медіа, освіту. І надавав білорусам тільки одну альтернативу - російський шовінізм. А це ще один головний ворог білорусів і українців.
 
В Україні всі ці роки було інакше. Ані Кучмі, ані Януковичу не вдалося підім'яти під себе українське суспільство, відмовитися від культури і пам'яті.  Не виходить це у популістів, які прийшли до влади в нашій країні у 2019 році.  Так, серед українців теж чимало тих, хто хотів би служити у окупаційному ескадроні російського шовінізму. Але альтернатива завжди є. Суспільство бореться. І цим Україна докорінно відрізняється від Білорусі. І тому Януковичу давали набагато більше грошей, ніж дають Лукашенку.

 Білоруси незабаром матимуть змогу переконатися в тому, що повинні були зрозуміти і українці - але так до кінця і не зрозуміли.  Не існує ніякого вибору між країною, яка дружить з Росією і отримує економічну вигоду від цієї дружби і суверенною державою, яка перебуває у постійному конфлікті з шовіністичною путінською Росією, змушена від неї весь час відбиватися.  Ні, вибір зовсім інший.  Між поглинанням, входженням територій до складу Росії і опором можливій ​​окупації.  Це те, чого не розуміє багато жителів Мінська, Вітебська або Могильова - але скоро зрозуміють.  І це те, чого ніяк не можуть зрозуміти багато наших співвітчизників з Одеси, Харкова, Миколаєва чи Краматорська.  Ніякого примирення з путінською Росією не буде.  Путін не хоче з вами дружити і не хоче вас утримувати.  Він хоче, щоб Одеса, Харків, Мінськ або Могильов стали російськими містами.  І тільки від вашої адекватності залежить, чи розділите ви долю Криму чи Донбасу.

новини партнерів

30 вересня, 2020 середа

30 вересня, 2020 середа

29 вересня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати